Ministři potvrdili závěry summitu

Expanze mise Severoatlantické aliance i na západ Afghánistánu, výcviková mise v Iráku, boj proti terorismu a svobodné volby na Ukrajině byly hlavními body dvoudenní bruselské schůzky ministrů zahraničí 26 zemí členských zemí NATO.

Hlavním tématem ministerské schůzky byly alianční mise.

Misi SFOR v Bosně a Hercegovině NATO před týdnem předalo Evropské unii. Aliance se chce proto více zaměřit na rozšíření mise ISAF v Afghánistánu a to i kvůli nadcházejícím parlamentním volbám.

Americký ministr obrany Colin Powel v této souvislosti apeloval na evropské členy aliance, aby vyslali do mise více vojáků. Většinu vojáků podle jeho slov tvoří Američané.

Do Iráku půjde 300 vojáků
Dalším z důležitých témat zasedání ministrů bylo případné vyslání aliančních jednotek do Iráku. Aliance vyšle v nejbližších týdnech do země až 300 armádních instruktorů.

Ti by měli v první řadě zajistit fungování vojenské akademie v Bagdádu, kde bude NATO cvičit irácké ozbrojené síly.

"Přípravná mise v Iráku běží podle plánu," konstatoval generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. K pomoci při výcviku iráckých jednotek se NATO zavázalo už na jaře během summitu v tureckém Istanbulu.

Podle Scheffera získala aliance už i nabídky od členských zemí, které chtějí vojáky do nové mise vyslat. Konkrétně jmenoval Polsko, Maďarsko a Nizozemí. Na misi se che podle pozorovatelů v budoucnu podílet asi 16 z 26 členských zemí aliance.

Bush chystá cestu do Evropy
Oživit euroatlantické vztahy poškozené válkou v Iráku. Takový by měl být hlavní cíl cesty amerického prezidenta George Bushe do Evropy, kterou Bílý dům plánuje na konec února příštího roku. Bush by měl navštívit bruselská sídla NATO i Evropské unie. - více zde

Ukrajina potřebuje svobodné volby
Aliance nejprve zrušila plánované setkání s šéfem ukrajinské diplomacie. - více zde
Situaci na Ukrajině přesto věnovali ministři dokonce jeden z bodů závěrečného komuniké.

V Bruselu vyzvali k uspořádání nových svobodných a spravedlivých prezidentských voleb na Ukrajině. Situaci v zemi věnovala aliance zvláštní pozornost s tím, že Ukrajinu považuje strategického partnera.

O svých závěrech bude NATO informovat Kyjev v pátek prostřednictvím ukrajinského velvyslance. - více zde

S Ruskem proti teroristům
Jsme odhodláni chránit naše populace před teroristickou hrozbou, píše se ve společném akčním plánu boje proti terorismu, který v Bruselu během zasedání Rady NATO-Rusko přijali ministři zahraničí. Jedním z konkrétním korků je zapojení ruské flotily do hlídkování ve Středozemním a Černém moři. - více zde

Aliance upevní vztahy ve Středomoří
Dvoudenní zasedání Severoatlantické rady na úrovni ministrů zahraničí zahájila ve středu večer pracovní večeře s ministry sedmi středomořských zemí, Izraelem, Alžírskem, Egyptem, Jordánskem, Marokem, Mauretánií a Tuniskem.

Aliance do budoucna počítá s prohloubením vztahů v rámci tohoto Středomořského dialogu, který trvá už deset let. - více zde

Mise v Izraeli? Jen v míru
Severoatlantická aliance nevyloučila možnost, že by v budoucnu mohla působit v roli mírových sil v Izraeli. Má však zásadní podmínku.

Jak uvedl šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer, NATO je ochotné vyslat do oblasti své vojáky jen v případě, že bude podepsána mírová dohoda mezi Palestinci a Izraelci. O vyslání jednotek navíc musí požádat obě strany.
 
Nová centrála NATO bude v roce 2012
V předvečer jednání uzavřelo NATO dohodu s belgickou vládou o vybudování nového sídla v belgické metropoli, místo provizória pocházejícího ještě z roku 1967, kdy se alianční ústředí přestěhovalo z Paříže do Bruselu. - více zde

, natoaktual.cz,

Video