Prezident Miloš Zeman by si přál povinnou volební účast. U členů vlády ale tvrdě narazil.

Prezident Miloš Zeman by si přál povinnou volební účast. U členů vlády ale tvrdě narazil. | foto: Michal Šula, MAFRA

Ministři odmítli návrh prezidenta Zemana, aby lidé museli povinně volit

  • 334
Prezident Miloš Zeman narazil u členů vlády s nápadem, že by lidé měli povinně chodit k volbám. "Aby chodili povinně, to už jsme tu měli kdysi dávno. To asi není dobrý nápad," řekl šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš. Povinné volby odmítli i premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

"To, že lidi nechodí k volbám, je důsledek politiky, kterou tady vidíme od revoluce. Lidi jsou znechuceni, nevěří politikům a mají s nimi špatné zkušenosti," prohlásil Babiš.

"Kdo by si nepřál, aby co nejvíce lidí chodilo k volbám? Já si myslím, že to nemůžeme zařídit tím, že to občanům nařídíme formou zákona a že snad budeme za neúčast vybírat pokuty," řekl premiér Sobotka. Důležité podle ně je, aby politici předkládali lidem taková témata, která budou dostatečně aktuální a zajímavá, aby vyvolala jejich přirozený zájem o to, co se v politice děje. "Je důležité, aby politika lidi neznechucovala," zdůraznil Sobotka.

K myšlence povinné volební účasti se prezident Miloš Zeman přihlásil v rozhovoru pro think-tank Evropské hodnoty.

"Víte, moje dlouhodobá idea, kterou samozřejmě za dobu svého života nikomu nevnutím, ale až umřu, začne se o tom přemítat, zní povinná volební účast. To, co je dnes v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii a to, co bylo u nás za první republiky," řekl Zeman v rozhovoru.

"V Belgii je díky tomu volební účast 90 procent a těch zbývajících 10 procent zaplatí nějakou mírnou pokutu do státního rozpočtu za svoji neúčast," argumentuje hlava státu. "Ale jak už jsem říkal, je to dlouhodobý sen. Teď je mi sedmdesát, umřu zhruba v pětaosmdesáti, takže za patnáct let se o tom začne vážně diskutovat," míní prezident.

U ministrů se v pondělí Zeman dočkal jednoznačného odmítnutí. Kromě premiéra Sobotky a ministra financí Babiš odmítli tuto formu navyšování volební účasti i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Zažil jsem volby socialistické, které měly účast 97 procent, a v té době už jsem si říkal, že kdyby byla normální, svobodná společnost, tak kdyby byla účast u voleb takových 60 procent, tak jsem si myslel, že je to normální," řekl Zaorálek.

Necítí ambici, proč by to mělo být 80 nebo 90 procent. "I kdybychom nakrásně všechny nahnali k volbám, tak v tom nevidím vyšší stupeň demokracie," uvedl šéf diplomacie. Podle ministra Němečka by to lidi od politiky ještě více odpudilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video