Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka po setkání ANO a ČSSD v...

Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka po setkání ANO a ČSSD v Průhonicích v neděli 10. listopadu. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ministři nestíhají hlasování. Patří v docházce z poslanců k nejhorším

  • 113
Členové vlády patří mezi poslanci mezi nejhorší v docházce na hlasování Sněmovny. Mezi desítkou poslanců s nejnižší účastí je hned šest členů současné vlády, včetně premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD a ministra financí, šéfa ANO Andreje Babiše. Absolutně nejnižší účast má však lídr opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Zatímco Sobotka stihl 907 z 2015 hlasování (45,01 procenta), Babiš byl podle statistiky, kterou iDNES.cz poskytlo nevládní sdružení KohoVolit.eu, jen o něco málo lepší. Zúčastnil se 964 z 2015 hlasování (47,84 procenta) a uzavírá desítku poslanců s nejnižší účastí při hlasování.

„Je to samozřejmě dáno povinnostmi ministrů, kteří tak často stíhají třeba jen polovinu hlasování, jako ministr financí Babiš nebo premiér Sobotka. Ministr zahraničí Zaorálek nebo ministr zemědělství Jurečka hlasovali jen ve třetině případů,“ upozornil analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

„Chtěl jsem rezignovat na poslance, ale náš poslanecký klub mi to nedovolil. Lidi říkají, že to je blbost. Stále o tom ale uvažuju, určitě budu navrhovat klouzavý mandát,“ dal Babiš nedávno najevo, že ho to ve Sněmovně moc nebaví, v rozhovoru pro MF DNES.

Zavedení klouzavého mandátu by znamenalo, že ministra by ve Sněmovně po dobu, kdy je členem vlády, vystřídal ve Sněmovně náhradník. Kdyby ve vládě ministr skončil, do Sněmovny by se pak zase vrátil místo náhradníka, který by musel uvolnil místo. Myšlenky na zavedení klouzavého mandátu se pravidelně vrací. Ale zatím nikdy se politici nedostali k tomu, aby takovou změnu Ústavy skutečně schválili.

Nejčastěji chyběl Schwarzenberg, stihl méně než 30 % hlasování

Tomu, že by takové opatření mělo smysl, aby se ministři mohli plně věnovat práci ve vládě, napovídají i přesná čísla účasti dalších členů vlády. Z ministrů je v této statistice vůbec nejhorší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD, který stihl jen zhruba každé třetí hlasování - 615 z 2015 (32,26 procenta) a v desítce největších absentérů jsou ještě ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL (stihl 36,5 % hlasování), ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD (38,26 %) a lidovecký vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (44,67 %).

Absolutně nejnižší účast má exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 (28 %). „Nejvyšší účasti na hlasováních mají často méně známí poslanci. Celkově nejvyšší účast měl Jiří Valenta za KSČM s 98 %, následuje Jiří Petrů za ČSSD a Ivo Pojezný za KSČM, oba s 97,6 %,“ říká Gregor.

Rozdíly najdeme i podle krajů, které poslanci zastupují. Paradoxně nejmenší účast mají poslanci z Prahy (71 %), kteří to mají do Sněmovny v hlavním městě na Malé Straně nejblíž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video