Ministři kritizují Klause za referendum

  • 558
Na adresu hlavy státu se snáší kritika členů Špidlovy vlády. Ministrům Bohuslavu Sobotkovi a Zdeňku Škromachovi vadí, že Václav Klaus jasně neřekl, jak hlasoval v referendu o Evropské unii. Oba ministři za sociální demokracii argumentují tím, že prezident není soukromá osoba.

"Jako občana České republiky mě mrzí, že můj prezident se nedokázal - na rozdíl od prezidentů Polska, Slovenska a Maďarska - jasně vyjádřit před referendem a nedal občanům signál, jak bude jako prezident hlasovat," řekl novinářům Sobotka.

Ani Škromachovi se Klausova údajně nejednoznačná výzva adresovaná občanům před referendem nelíbila. Prezident má podle něj prezentovat jasná stanoviska, protože není soukromou osobou.

"Myslím, že to souviselo s přípravou na politické napadení vlády, kdyby referendum dopadlo jinak," míní Škromach.

Co se týče referenda, opakuje Hrad stále svou. "Pan prezident se k referendu vyjádřil ještě v sobotu večer mým prostřednictvím a v neděli v Českém rozhlase," řekl iDNES mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa.

"Pokud se ptáte na to, jak hlasoval, pan prezident několikrát zopakoval, že to zveřejňovat nebude. Je to jeho soukromá věc," dodal mluvčí.

Škromach: Část ODS může ke komunistům či k Sládkovi
Oba sociální demokraté si vzali na mušku nejen prezidenta, ale i opoziční ODS.

Ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ČSSD navíc doporučil předním politikům ODS Janu Zahradilovi, Ivanu Langrovi a Martinu Římanovi, aby zvážili, zda nechtějí přestoupit ke komunistům nebo k republikánům Miroslava Sládka.

Výsledek víkendového referenda podle něj jasně ukázal, že vstup Česka do EU podporují mimo komunistů všechny strany.

"Je pikantní, když bývalý komunista Škromach někomu doporučuje přestoupit do komunistické strany," reagoval pro iDNES Langer.

Podle Škromacha se Zahradil, Langer a Říman zpronevěřili názorům vlastní strany i voličů.

"Jejich jasné 'ne' EU ukázalo, že tito lidé nezastávají zřejmě názor těch, kteří je do těchto pozic zvolili, a že reprezentují naprosto jiné názory než reprezentuje ODS jako taková," dodal.

Podle Langra by měla ČSSD naopak voličům a příznivcům ODS poděkovat. "Bez nich by se země do Evropské unie nedostala," říká.

Pro vstup do unie hlasovalo 86 procent voličů ODS, u ČSSD to bylo něco málo přes 80 procent jejích voličů.

ODS chtěla poškodit vládu, tvrdí ministr
Opoziční ODS sice před referendem říkala, že podporuje vstup země do unie, kritizovala však údajnou snahu o federalizaci EU.

Někteří politici ODS byli často svými oponenty označováni jako takzvaní euroskeptici.

Škromach se domnívá, že odpor některých opozičních politiků vůči Evropské unii měl poškodit Špidlův kabinet.

Někteří politici totiž podle něj počítali s tím, že výsledek plebiscitu bude horší, a toho prý chtěli využít k politické kampani proti vládě.

Langer soudí, že by se ministři měli místo kritiky ODS zabývat vlastní prací. "Měli by se zamyslet nad politikou vlády, která tuto zemi vede do hlubokého dluhu," dodal místopředseda sněmovny.

,

Video