Ministři EU hledají odpověď na teror

  • 1
Balík bezpečnostních opatření, jako odpověď na útoky teroristů v Madridu, posuzují na mimořádné schůzce v Bruselu ministři vnitra stávajících a budoucích členských zemí Evropské unie.

Návrhy ještě příští týden posoudí také ministři zahraničí a poté se dostanou na pořad jarního summitu EU. Obecně sílí přesvědčení, že madridské atentáty by mohly vést k většímu pokroku na poli bezpečnostní spolupráce.

"Je to nezbytná podmínka, aby Evropa byla schopna čelit tomuto riziku (terorismu). Bez zintenzivnění spolupráce si to nedovedu představit. Škoda jen, že impulz musel být takto tragický," řekl český ministr Stanislav Gross krátce před začátkem jednání.

Mezin navrženými body je deklarace solidární pomoci postiženému státu, zřízení nové funkce bezpečnostního koordinátora, přehodnocení akčního plánu boje proti terorismu, přijatého po útocích z 11. září v USA, posílení zpravodajské spolupráce či hledání účinnějších mechanismů, jak teroristy odříznout od finančních zdrojů.

Připravované prohlášení solidarity se závazkem prakticky automatické pomoci členské zemi, která by byla postižena teroristickými útoky či živelnou pohromou, nepředstavuje pro ČR podle Grosse problém.

Praha ani nemá zásadní námitky proti jmenování koordinátora protiteroristického boje, ale jeho roli a pravomoci bude třeba přesně vymezit; věc by podle ministra byla složitější, pokud by působnost nového činitele přerůstala až do koordinace zpravodajských služeb.

"Zatím je to myšlenka vystřelená do vzduchu, zatím nemá jasnější obsah," míní Gross o opětovném oživení rakouského návrhu na vytvoření jakési "evropské CIA", který ministři vnitra ještě v únoru zamítli. Návrh nyní podpořila například Belgie, ale proti se staví Paříž či Berlín.

"Výměna zpravodajských informací funguje již dnes, ale nejsem si jist, zda institucionalizování této výměny by vedlo k žádoucímu výsledku. Mezi zpravodajskými službami je třeba vytvářet ovzduší důvěry, aby byly ochotny sdílet informace, a to institucionalizace sama o sobě nezaručuje," soudí český ministr. A zřízení evropské zpravodajské služby jako výkonné složky si těžko dovede představit.

"Teď je zapotřebí posilovat spolupráci jednotlivých služeb. Velkým tématem je také vazba na Zvláštní výbor NATO, kde také sedí zástupci zpravodajských služeb. Nebylo by dobré vytvářet duplicitní instituce, spíše je třeba hledat cestu k efektivnější spolupráci," zdůraznil.


Video