Ministři debatují o budoucnosti Antarktidy

- Vládní představitelé ze 24 zemí světa se sjeli do Antarktidy, aby tam od pondělí do středy poprvé přímo na místě jednali o ochraně šestého světadílu. Na "ledový" kontinent se sjeli signatáři Smlouvy o Antarktidě, jež byla podepsána před 40 lety a která zakotvuje mírové a ohleduplné využívání kontinentu.
Většina účastníků se shoduje v tom, že jsou rozhodnuti střežit bohatství světadílu. "Je to velká příležitost diskutovat o  skutečných problémech, jimž bude Antarktida v budoucnosti čelit," řekl australský ministr ekologie Robert Hill.
Náměstek novozélandského ministra zahraničí Simon Upton varoval před zničením kontinentu, neboť se podle něj tamní ekologický systém ocitá v nebezpečí. Jako příklady uvedl zakázaný rybolov  a rostoucí znečišťování životního prostředí.
Účastníci konference se v neděli shromáždili v novozélandském Christchurch, kde byli vybaveni pro tvrdé mrazivé poměry. K tomu patří i velmi teplé oblečení přestože na Antarktidě nyní panuje astronomické léto a polární den.
Nový Zéland, který konferenci pořádá, byl východiskem osmihodinového letu účastníků konference vojenským letounem C130 Hercules do Antarktidy.
Smlouva z roku 1959, která je otevřena všem členům OSN a jejímž signatářem je spolu s dalšími 42 zeměmi i ČR, zapovídá vojenské využívání kontinentu, jakož i jaderné zkoušky. Povoleno je vědecké bádání i zřizování výzkumných stanic. Dodatečný protokol z roku 1998 dává přednost ochraně životního prostředí před průmyslovým využíváním.
 Zakázána je tak na nejméně 50 let například komerční těžba ropy a dalších surovin.
Hlavními dějišti konference jsou novozélandská Scottova základna a americká základna McMurdo, kde je také většina účastníků konferance ubytována. Obě střediska jsou situována na Rossově ostrově u obřího antarktického Rossova  pobřežního ledu.
Jako výsledek, vůbec prvních politických rozhovorů na kontinentu, se očekává prohlášení, které doporučí další kroky k  jeho ochraně.
Světadílu o rozloze 14 miliónů čtverečních kilometrů pokrytému z 98 procent silným ledovým příkrovem se přikládá velký význam pro klima naší planety. Vědci už dlouho varují, že při globálním oteplování může dojít i k tání ledu a sněhu v Antarktidě a nežádoucímu zvyšování hladiny moří.
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace před jednáním upozornila na bezohledný lov ryb v jižních polárních mořích podnikaný flotilami z jihoamerických, ale i skandinávských  zemí. Ekologové upozorňují, že 95 procent vylovených ryb přitom paradoxně končí na trzích zemí, jež se konference účastní.
Jedná se také o omezení negativních vlivů turistického ruchu na ekologii. Každým rokem na kontinent přijíždí 15.000 lidí, většinou na lodích, odkud převážejí turisty do vnitrozemí vrtulníky.
V programu ministrů je i prohlídka ekosystémů v okolí a exkurze do dosud zachované chaty anglického polárního badatele Roberta Scotta, který v roce 1912 zahynul při návratu z neúspěšné výpravy, jejímž cílem bylo dosáhnout jako  první jižní pól. V této "soutěži" jej předstihl norský tým Roalda Amundsena, který na jižní točnu dospěl 14.prosince 1911, tedy o měsíc dříve.

Ministr Životního prostředí Velké Británie Michael Meacher při oblékání výstroje

Původní základna Roberta Scotta ze začátku století. V pozadí americká základna McMurdo, kde v těchto dnech probíhá konference o Antarktidě

Dům postavený polárníkem Ernestem Shackletonem v roce 1908 během expedice (1907-1909)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video