Starosta obce Lety u Písku, Rostislav Jandera u kamene, který na parkoviště u pietního místa navezla jedna pravicová strana.

Starosta obce Lety u Písku, Rostislav Jandera u kamene, který na parkoviště u pietního místa navezla jedna pravicová strana.

Ministři chtějí zabránit pohaně Romů

  • 94
Písecká policie od čtvrtka vyšetřuje záměr neonacistické Národní strany odhalit v Letech u Písku památník u romského tábora z druhé světové války. Spíše než památník to však má být svérázný komentář k dějinám. Nacionalisté zpochybňují, že tu byl za války koncentrační tábor.

Na parkovišti blízko místa, kde existoval romský pracovní tábor v Letech, stojí ve sněhu balvan. Připravila si ho tam krajně pravicová Národní strana, která z něj chce vytvořit památník a odhalit ho 21. ledna.

Nacionalisté nesmyslně argumentují, že jejich kámen vyjde levněji než záměr vlády zbourat ostudný vepřín na místě tábora a postavit tam oficiální a důstojný pomník z peněz daňových poplatníků.

Ochránce lidských práv hlavně pobuřuje text na chystané pamětní desce. Píše se tam mimo jiné, že v Letech nebyl koncentrační tábor a není tam ani slovo o Romech. Problém také je, že Národní strana chce svůj kámen umístit na pozemky obce Lety bez jejího souhlasu a na památkově chráněné území.

Národní strana ke všemu zamýšlené odhalení doprovází protiromskými komentáři. "Pokud tam někdo umřel, umřel tam proto, že se choval jako čuně, nemyl se a tak dále," konstatoval Petr Eliáš z Národní strany.

Chystaná akce je podobná, jako kdyby někdo přivalil do Terezína kámen s nápisem, že tu nebyl koncentrační tábor.

Kámen na hraně zákona
Proti odhalení kamene nacionalistů se postavil například ministr spravedlnosti Pavel Němec, vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek nebo ministr vnitra František Bublan.

"Je to poskakování na hraně zákona, i když samotný text na pamětní desce asi napadnutelný není. Jde spíše o podtext. Chtějí zpochybnit utrpení Romů. Jsem proti instalování toho pomníku. Jednáme se starostou, který by stavbě měl zamezit rozhodnutím ve správním řízení. Policie by zase měla předejít střetům nacionalistů s odpůrci," uvedl Bublan.

Ve čtvrtek ráno kámen na parkovišti "ohledali" policisté v doprovodu starosty. "Kauzu šetříme a připravujeme opatření. Víc nemohu prozradit," sdělil mluvčí policie v Písku Michal Šteňo.

Jestli Národní strana od instalace pomníku ustoupí, není jasné. Ve čtvrtek to nevěděl ani Leoš Vacek, její člen odpovědný za transport kamene.

Strana vznikla asi před pěti lety. Politologové ji řadí ke krajní pravici, i když ji loni částečně "legitimizoval" předseda ODS Mirek Topolánek, který na schůzce přijal její předsedkyni Petru Edelmannovou.

"U zrodu strany stáli extremisté, i když se od nich dnes Národní strana distancuje. V poslední době ale zrazantněla," varuje politolog Miroslav Mareš.

Tábor Lety

* Založen 10. srpna 1940 po výnosu protektorátního ministerstva vnitra. Internováni tu byli hlavně Romové.

* Prošlo tudy na 1300 vězňů. Pracovali například u zemědělců v okolí. Podle oficiálních údajů v Letech zahynulo 326 Romů, z toho 246 dětí. Zemřeli hlavně kvůli tyfové epidemii. Další Romové byli odtamtud deportováni do Osvětimi.

* Podobný romský tábor byl ještě v Hodoníně u Kunštátu.

Pramen: Vláda ČR, Muzeum romské kultury

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video