Ministři: Budeme zbrojit společně

Berlín - Zahraniční mise NATO, pomoc při budování střediska protivzdušné obrany či pasivní sledovací systémy. To jsou konkrétní možnosti spolupráce mezi Českou republikou a Německem, kterou podpisem dokumentu o vojenské a politické spolupráci po roce 2003 podepsali ministři Rudolf Scharping a Jaroslav Tvrdík v Berlíně.

Obě země budou podle Tvrdíka spolupracovat ve vyzbrojování armád - národní ředitelé pro vyzbrojování posoudí například možnost spolupráce při zřízení střediska protivzdušné obrany, které v německé armádě už funguje a které patří mezi priority české armádní reformy.

Oba ministři se v Berlíně shodli na tom, že spolupráce českých a německých ozbrojených sil například při zahraničních misích, ale i v rámci NATO, by se měla zintenzivnit.

Oba ministři hovořili o připravovaném setkání plánovačů zemí aliance, kteří by měli před listopadovým summitem NATO v Praze navrhnout modely další vojenské součinnosti aliance. "Dohodli jsme se, že v pozdním létě se budeme bavit o výsledcích. Připravíme kapacity, myšlenky a iniciativy pro pražský summit NATO," prohlásil Scharping.

"Hovořili jsme i o možnosti spolupráce v oblasti pasivních sledovacích systémů," řekl Tvrdík. Podle něj obě armády ale spojuje i spolupráce při zahraničních misích. Jednotky českého a německého protichemického vojska působí společně v operaci Trvalá svoboda v Kuvajtu.

Český ministr si v kasárnách nedaleko Postupimi prohlédl německé Hlavní operační velitelství bundeswehru pro jednotky nasazené v zahraničí. Odtud německá armáda řídí všech devět zahraničních misí, kterých se němečtí vojáci účastní.

Podobné velitelství by podle Tvrdíka mělo v rámci armádní reformy vzniknout i v České republice. "Dohodli jsme se na výměně zkušeností, odborníků," komentoval návštěvu ministr obrany.

Se Scharpingem však s ohledem na blížící se parlamentní volby v České republice nehovořil o možnosti ochrany českého vzdušného prostoru německými stíhačkami. O této variantě se resort obrany zmiňuje jako o reálné možnosti po roce 2004, nebude-li sněmovnou schválen vládou připravovaný nákup 24 nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen.


Video