Ministrem zdravotnictví by mohl být i nestraník

- Agónie ministra zdravotnictví pokračuje. Premiér Miloš Zeman ho opět z funkce neodvolal a požádá o rozhodnutí Poslaneckou sněmovnu. Pokud poslanci Davida odmítnou, pověří Zeman řízením resortu současného vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu.
Zeman naznačil, že by novým ministrem mohl být i nestraník. "Nikdy jsem se principiálně nebránil variantě, že by i ministr zdravotnictví mohl být případně nestraník. Zdůrazňuji variantě," řekl novinářům Zeman.

Podle kuloárových informací připadá v úvahu asi deset kandidátů. Nejčastěji se hovoří o

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek:
"Premiér se chová, jako by tuto zemi vyhrál v kartách a neuvědomuje si, že jeho vláda má podporu 15 procent občanů."
Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger:
"David nikdy neměl být ministrem, a pokud se jím stal, měl premiér vzít odpovědnost do svých rukou a situaci rychle řešit."
Mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček:
"Zákon neprošel a on řešení odložil, to se nám nezdá moc solidní. Komora má jednoznačný názor: ministr má být odvolán. "
Místopředseda ČSSD Stanislav Gross:
Respektuji rozhodnutí sněmovny, ale myslím, že nemá cenu čekat do prvního prosince. Ministr může rezignovat sám."
poslankyni ČSSD Miladě Emmerové, poslanci ČSSD Rostislavu Čevelovi, odboráři Jiřím Schlangrovi či o řediteli nemocnice v Hradci Králové Leoši Hegerovi. Zeman rovněž mezi jinými odborníky  na zdravotnictví zmínil i akademika Vladimíra Kočandrleho, předlistopadového kandidáta ÚV KSČ.

Zeman navrhne jednání o Davidovi 30. listopadu
"Předpokládám, že sám sněmovně navrhnu, aby tento bod byl zařazen jako první bod schůze sněmovny, která začíná 30. listopadu," prohlásil Zeman na tiskové konferenci.

Tento postup Zeman zdůvodnil lidskou důstojností, kdy má každý podle něj právo obhájit svoje chyby. Možná to vy, pane redaktore, nebudete chápat," odpověděl na dotaz MF DNES, ale existuje tu něco jako lidská důstojnost. Myslím si, že má každý právo obhájit to, co dělá špatně," dodal. Jedním dechem však naznačil, že nepředpokládá, že David u poslanců uspěje.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross však v této souvislosti dodává, že by k hlasování nemuselo a ani nemělo dojít. Respektuji rozhodnutí sněmovny, ale myslím, že nemá cenu čekat do prvního prosince," uvedl Gross a dodal, že David by měl podle něj rezignovat sám.

Na dotaz, proč Zeman o svých úmyslech Davida předem neinformoval, Zeman řekl, že zatím na to neměl čas. Víte, já jsem přiletěl do Prahy pozdě večer a včera jsem měl celý den nabytý program, takže jsem na to neměl čas," odmítl Zeman připomínku, že by nebylo tak náročné v současné přetechnizované době Davidovi zavolat na mobil.

V případě, že poslanecká sněmovna Davida ve funkci nepotvrdí, pověřím řízením resortu současného ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu," řekl Zeman. V této souvislosti také Zeman uvedl, že Davida o svých úmyslech se Špidlou předem informovat nemohl, protože to ještě nabylo jisté.

Poslanci to považují za alibismus
Zástupci většiny poslaneckých klubů včetně frakce vládní ČSSD se domnívají, že ministra zdravotnictví Ivana Davida by měl odvolat sám premiér Miloš Zeman. Jeho záměr ponechat rozhodnutí o Davidovu osudu na sněmovně označili někteří z nich v rozhovoru pro ČTK za alibismus.

"Myslím si, že to rozhodnutí by měl učinit předseda vlády po poradě s vedením politické strany, která tu vládu tvoří," řekl místopředseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Je přesvědčen, že o tom, zda některý ministr zůstane či nezůstane ve vládě, by sněmovna rozhodovat neměla.

DOSAVADNÍ VÝVOJ
Před dvěma dny Zeman prohlásil, že ministerstvo by měl řídit současný vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Ani zbývající členové vedení

Ivan David na otázku, kdo vlastně teď řídí ministerstvo zdravotnictví:
Pokud je pravda, co jsem teď slyšel (o tom, že by by řízením měl být pověřen vicepremiér Špidla - pozn.red.), tak nevím.
ČSSD, ba ani David sám o této variantě však nic do čtvrtka nic nevěděli. David dokonce přiznal, že vůbec neví, kdo nyní jeho úřad řídí. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach přiznal, že jeho strana ještě nemá za Davida náhradu.

Premiér odmítl změny na ministerstvu zdravotnictví komentovat. Na tiskové konferenci s evropským komisařem Günterem Verheugenem i poté se šéfem NATO Georgem Robertsonem označil novináře , kteří se ho na Davida ptali, za neprofesionály. David na otázku, kdo ministerstvo řídí, odpověděl: "Pokud je pravda, co jsem teď slyšel, tak nevím." Odmítl se vyjádřit i k tomu, že jeho postup kritizovali i mnozí sociální demokraté a novináře odkázal na páteční tiskovou konferenci ČSSD.
"Je obvyklým zvykem, že otázky se kladou při příležitosti tématu tiskové konference," řekl Zeman. "Kdybych se před vámi skrýval a například neměl tiskovou konferenci hned zítra, chápal bych oprávněnost vašich otázek mimo téma, ale není tomu tak," uvedl a dodal, že se přítomní novináři chovají neprofesionálně.

Miloš Zeman ve středu řekl: "Rozhodl jsem se, že pověřím svého nejlepšího člověka, to je Vladimíra Špidlu, aby převzal řízení ministerstva zdravotnictví." Ministr David ani poslanci o takovém kroku vůbec nebyli informováni. "Ne nevěděl jsem to," řekl dnes zpravodaji MF DNES Ivan David.

Kdo místo Davida?
Zeman však zatím nesdělil jméno regulérního nástupce Ivana Davida. Vicepremiér Špidla, který je zároveň ministrem práce a sociálních věcí, ve středu večer odmítl možnost, že by jeho současný resort a ministerstvo zdravotnictví byly sloučeny. "Byl by to příliš komplikovaný zásah," řekl Špidla v televizní relaci 21 na ČT2.

Už na víkendovém sjezdu České lékařské komory v Hradci Králové se mluvilo o tom, kdo by mohl st

DAVID, Ivan, MUDr., CSc.
narozen  24. 9. 1952
- vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK
(postgraduální studium tamtéž)
- pracoval ve II.fakultní nemocnici v Praze
- výzkumná práce na FVL UK
- výzkum ve Výzkumném ústavu psychiatrickém a v Psychiatrickém centru Praha
1990 -člen radikálního levicového sdružení Levá alternativa 
1993 - člen ČSSD
- odborný mluvčí ČSSD pro resort zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví
podzim 1996 - neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 11 za ČSSD
20. 6. 1998 - člen Poslanecké sněmovny
22. 7. 1998 - ministr zdravotnictví 
anout v čele resortu. Zazněla jména předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra a bývalého šéfa komory Bohuslava Svobody. Zatímco o Svobodovi se mluví v řadách čtyřkoalice, Schlanger by byl přijatelný pro sociální demokraty. Spekuluje se však přinejmenším o dalších pěti lidech, kteří by mohli Davida nahradit.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění
Zákon o veřejném zdravotním pojištění, který určuje povinnost platit zdravotní pojištění a který měl platnost pouze do konce letošního roku, bude platit i příští rok. Poslanecká sněmovna sice nejprve ve středu odpoledne zamítla novelu, která by platnost prodlužovala, ale před 19. hodinou včlenila prodloužení platnosti do jiného zákona - o pojišťovnictví. Ve zdravotním pojištění by proto neměl nastat chaos, jak hrozilo po neschválení první předlohy.

Pravice chtěla tlakem na vládu a premiéra dosáhnout odvolání ministra Davida, s jehož prací je nespokojena stejně jako odborná veřejnost. Vicepremiér Vladimír Špidla, který zastupoval nepřítomného předsedu vlády Miloše Zemana, poslance žádal o podporu zákona a jako kompenzaci slíbil, že ministr David bude odvolán k 1. prosinci.

"Pokud bude na jednání sněmovny zařazen samostatný bod, který se bude týkat případného setrvání ministra zdravotnictví ve funkci, premiér bez ohledu na to, že ústavní pořádek ho k tomu nenutí, odvolá pana ministra k 1.prosinci," řekl Špidla před hlasováním o klíčové novele.

Nyní však naznačil, že Zeman nic takového udělat nemusí. "Ten slib měl určité podmínky - a ty nebyly dodrženy," řekl po hlasování.

Hlasování o veřejném zdravotním pojištění
Sněmovna však novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění hlasy 90 ze 179 přítomných přesto zamítla. David i Špidla přitom poslance varovali, že pokud tak učiní, bude zdravotnictví hrozit od začátku příštího roku finanční zhroucení.

Novela měla ze zákona vypustit ustanovení, které omezuje jeho účinnost koncem tohoto roku, čímž chtěla vláda získat další prostor pro přípravu úplně nového zákona. Někteří politici se domnívali, že když zákon přestane platit, aniž by za něj existovala náhrada, hrozí zdravotnictví finanční kolaps. Zákon je totiž jedinou legislativní normou, z níž vyplývá povinnost platit zdravotní pojištění.

Nyní po hlasování o zákonu o pojišťovnictví je však tato hrozba zažehnána - pokud ji ovšem prodloužení platnosti potvrdí Senát a podepíše ho prezident.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Scénář "Hry o ministra zdravotnicví"

Začala si ODS

14. září - Poslanec Milan Cabrnoch z ODS prohlašuje, že by zvedl ruku pro novelu zákona o zdravotním pojištění jedině v případě, že by mu premiér přislíbil odvolání ministra zdravotnictví Ivana Davida. Miloš Zeman to rezolutně odmítá. Díky jednomu hlasu postupuje novela do druhého čtení.

Zeman na hru přistupuje

4. listopadu - Po několika dnech, kdy ministerstvem zdravotnictví otřásají aféry a kritika Davida sílí i v ČSSD, premiér Zeman oznamuje: "Otázka ministra Davida se bude řešit spolu s úterním jednáním Poslanecké sněmovny o příslušném zákoně."

Pravice zvedá hozenou rukavici

9. listopadu - Zpočátku rozpačitá pravicová opozice se shoduje - až na poslankyni Marii Machatou -, že zamítne zákon, aby docílila Davidova odvolání. Sociální demokraté si berou den času a pomocí obstrukce odloží hlasování na další den.

Pravice už hraje vabank

10. listopadu - Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla tlumočí vzkaz Zemana, že je připraven ministra zdravotnictví odvolat, a emotivně naléhá na sněmovnu, aby zákon přijala. Nestane se tak. Pravice má za to, že tím, co se týče Davida, dala jasný signál. O čtyři hodiny podpoří novelu jako součást jiného zákona.

Osud ministra má v rukou opět premiér

11. listopadu - Miloš Zeman...?

Zeman nechal vše na sněmovně
Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman  ponechal rozhodnutí o osudu ministra zdravotnictví Ivana Davida na Poslanecké sněmovně. "Já vycházím z toho, že menšinová vláda by měla respektovat přání sněmovny," řekl Zeman novinářům v noci na pátek 5. listopadu po skončení jednání politického grémia sociální demokracie.
Odpověď na otázku, zda bude David odvolán, bude podle Zemana aktuální příští týden v úterý (9. listopadu), kdy budou poslanci projednávat novelu zákona o zdravotním pojištění. "Já se domnívám, že mojí povinností je reagovat na případné přání sněmovny, bude-li vysloveno," řekl premiér.

Odvolání Davida požadují pravicoví poslanci. Z jejich čtvrtečních vyjádření vyplynulo, že klíčovou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění podpoří jen v případě, že David vládu opustí. Premiér Miloš Zeman (ČSSD) na otázku, zda ministra zdravotnictví odvolá, odmítl konkrétně odpovědět.

David se sešel se Zemanem
Schůzka s předsedou vlády, kterou inicioval ministr zdravotnictví Ivan David, se podle jeho slov týkala jen situace ve fakultní nemocnici Motol a případu zdravotního pojištění.. "Dospěli jsme k závěrům, že je třeba usilovat o pozitivní kroky: v současné době je to zákon o všeobecném zdravotním pojištění," upřesnil po schůzce David.

Ještě před schůzkou David informoval novináře, že "schůzka není charakteru, jak vy si myslíte. Schůzku jsem si vyžádal já, abych pana premiéra informoval o záležitosti kolem Motola. Předložím mu dokumenty, z nichž je zřejmé, že vše, co tvrdím, mohu doložit," řekl David s tím, že více o schůzce hovořit nehodlá.

Miloš Zeman na tiskové konferenci s Stanislavem Grossem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue