Ministrem zahraničí Ameriky bude generál ze Zálivu

Vítěz amerických prezidentských voleb George Bush junior jmenuje do funkce ministra zahraničí generála ve výslužbě Colina Powella, hlavního architekta války v Perském zálivu proti Iráku. Zjistila to televizní stanice CNN. Bush v minulých dnech opakovaně veřejně naznačoval, že Powell bude hrát v jeho administrativě velmi důležitou roli. Budoucí prezident, už nyní však ověnčený titulem "president-elect", zvolený prezident, plní svůj slib překročit stranické hranice a hledá do svého kabinetu i posily z řad demokratů.

Do texaského Austinu včera zamířil demokratický senátor z Louisiany John Breaux. George Bush, nyní ve dvojí funkci texaského guvernéra a zvoleného prezidenta, si jej tam pozval, aby s ním projednal možnost vstoupit do nového kabinetu. Breaux, jak naznačili Bushovi poradci, by mohl být ministrem energetiky.

Bush čelí šibeničnímu termínu, kdy musí co nejdříve dát dohromady svůj kabinet, aby byl 20. ledna připraven převzít Bílý dům a řízení země. Očekává se, že oficiální jmenování řady představitelů přijde během víkendu.

Už nyní se rýsuje, že nový kabinet nebude stejnorodý. Takřka za jisté se považuje, že do křesla ministra zahraničí usedne Colin Powell, čtyřhvězdičkový generál tmavé pleti. Stejně vysoce pravděpodobná je i volba nového poradce pro národní bezpečnost, což je funkce rovná kabinetnímu křeslu. Má jí být Condoleezza Riceová, černošská politoložka, která již dlouhodobě pracovala v Bushově týmu během kampaně.

Na možném seznamu figuruje řada dalších žen i osobností zastupujících menšiny. Rovněž se spekuluje, že v zájmu usmíření vyčlení Bush demokratům ne jedno, nýbrž dvě či až tři kabinetní křesla.

"Domnívám se, že se zvolený prezident George Bush snaží budovat kabinet s dobrou vůlí, což je důležité," poznamenal Bill Clinton včera během letu ze své zřejmě poslední zahraniční návštěvy Evropy. "Myslím si, že demokraté by mu měli dát příležitost, aby se mohl postavit pevně na zem," dodal odcházející prezident.
Podobně umírněné tóny zazněly i od demokratických špiček v Kongresu. Republikáni zde mají lehkou převahu ve Sněmovně, zatímco Senát je rozdělen mezi obě strany přesně napůl - 50 ku 50.

Demokraté říkají, že jsou ochotni s novým prezidentem spolupracovat, avšak zároveň naléhají na to, aby je bral jako rovnocenné partnery. "Co se týče vedení země, Američané jsou rozděleni přesně na poloviny. Proto musíme vládnout z pozice středu, jinak nebudeme schopni vládnout vůbec," konstatoval šéf demokratů v Senátu Tom Naschle.

Pohyb ve středu pole však ztíží Bushovu pozici uvnitř vlastní strany. Jestliže až dosud republikáni byli během kampaně i po ní sjednoceni za texaským guvernérem jako "jeden muž", Bushova snaha o politický střed nebude po chuti zejména ultrakonzervativní části jeho strany.

"Nový prezident by se měl vyvarovat jejich tlaku, přinejmenším zpočátku, a měl by si uvědomovat, že je nutné se obracet k umírněným a nezávislým, kteří mu pomohli dostat se do úřadu," soudí Chris Ingram, nezávislý politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue