Ve Sněmovně nastala díky Cyrilu Svobodovi sháňka po originálu velkého státního znaku.

Ve Sněmovně nastala díky Cyrilu Svobodovi sháňka po originálu velkého státního znaku. | foto: Václav Pancer

Ministra navedla k hledání státního znaku ČT, zaskočila i tvůrce

  • 83
Ministr Cyril Svoboda se v úterý obrátil na poslance s kuriózní výzvou: Ztratil se originál českého státního znaku, je třeba ho najít. Výzvou byl zaskočen i sám autor státního symbolu Jiří Louda. Vysvětlení přinesla Česká televize, Svobodovo vystoupení bylo součástí chystaného dokumentu.

Ministrův výstup poslance zarazil. Uprostřed projednávání jednoho ze sněmovních bodů požádal o slovo předsedajícího schůze.

"Pane místopředsedo, překvapím vás, protože přicházím ke Sněmovně se speciální prosbou," uvedl své vystoupení Svoboda. "Obrátil se na mě prostřednictvím svých kolegů pan Jiří Louda, to je člověk, který nakreslil první český státní znak. Dal ho do této Sněmovny v roce 1992 a ten znak zmizel," vysvětloval ministr.

Následně poslance vyzval, aby před prázdninami využili všech prostředků a Sněmovnu "očistili" tím, že se podívají ve svých kancelářích, aby dokázali, že ztrátu znaku nemají na svědomí. "Jsme jediná země, která nemá originál svého státního znaku," zakončil svůj dramatický výstup.

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek se k výzvě připojil. "Takže slyšeli jste, kolegové. Podívejte se v kancelářích, jestli tam náhodou někde nemáte originál znaku," apeloval na osazenstvo jednacího sálu.

Poslanci byli překvapeni, zajímavé historky se ihned chopila média. "Ještě jsem ho nehledala, ale myslím, že svou kancelář mám docela v pořádku. Rovnou mohu sdělit, že u mě není," vysvětlovala místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Diví se Sněmovna i sám heraldik
Překvapeni byli i v hlavní sněmovní kanceláři. "Je to pro nás uzavřená záležitost," divila se její pracovnice s tím, že případ se projednával už před několika lety.

Sněmovní kancléř Petr Kynštetr zdůraznil, že Sněmovna je "z obliga", neboť znak se ztratil na Hradě, kam byl zapůjčen v roce 1993. Dokládá to záznam, který má Sněmovna k dispozici.

Dotyčný úředník, který originál přebíral, však prý na Hradě nepracuje a znak není k dohledání ani tam. "Záležitost, která je stará patnáct let, se několikrát důkladně prověřovala. Ale nepodařilo se od minulé administrativy zajistit předávací protokol ani státní znak," řekl podle Práva mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Údiv neskrýval ani sám autor znaku, heraldik Jiří Louda, který ho v roce 1992 zhotovil. Netušil, proč Svoboda téma ve Sněmovně znovu otevřel. "Já jsem Cyrila Svobodu o nic nežádal," řekl iDNES.cz Louda. Diví se, že se poslanci budou snažit znak ve Sněmovně hledat.

Sám ho prý viděl naposledy v roce 1992, kdy jej na základě výhry v soutěži namaloval a předal do Poslanecké sněmovny. Že se ztratil, se dozvěděl před dvěma lety. "Nechtěl jsem tomu věřit, že je to možné," říká Louda. Hodnotu originálu nedokáže vyčíslit.

Před koncem roku 2006 proto Sněmovna heraldika požádala, aby státní symboly namaloval ještě jednou. Louda tak opět vytvořil velký i malý státní znak, stejně jako prezidentskou standartu. Ty už Sněmovna pečlivě uzamkla v archivu. "Je to nově vytvořený originál, dal jsem tam datum 2006," vysvětlil Louda. "Dělal jsem něco, co jsem ještě v životě nikdy nedělal - kopíroval sám sebe," směje se.

S vysvětlením přišla ČT
Světlo do podivné pátrací akce vnesla až Česká televize, když ústy svého mluvčího oznámila, že Svobodův výstup byl součástí připravovaného dokumentu o heraldikovi.

"Akce v Poslanecké sněmovně měla otestovat, jak hodně si politici originálu státního znaku považují a co jsou ochotni pro nalezení tohoto státního symbolu udělat," uvedl v prohlášení Šticha.

Autentické reakce poslanců budou prý moci diváci vidět letos na podzim, kdy Česká televize dokument odvysílá. Na ztrátu znaku totiž poprvé upozornila už v roce 2006, nyní chce iniciovat další hledání.

Louda potvrzuje, že s ním redaktoři ČT mluvili. "Je pravda, že se mnou televize natáčela předminulý týden pro nějaký zářijový pořad," tvrdí Louda. O tom, že Svoboda na schůzi Sněmovny předstoupí s výzvou, ale netušil. "Tím se vysvětluje mnohé," uzavřel výtvarník.

Vyjádření ministra Svobody se redakci získat nepodařilo, je v Bruselu na summitu o budoucnosti EU.

Ředitele Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václava Žáka historka rozesmála. Že by podobná mystifikace ze strany  televize byla eticky problematická, odmítl. "Mně osobně se to jeví jako přijatelné," řekl iDNES.cz Žák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video