Ministr zdraží poplatky na úřadech

  • 84
Ministr financí Bohuslav Sobotka dělá pořádek v placení na úřadech. Předkládá vládě návrh, který některé správní poplatky ruší, jiné zavádí či zdražuje. Pokud uspěje, zaplatíme víc za vydání řidičáku, pasu nebo rybářského lístku. Ministerstvo ujišťuje, že šéf financí nechce novým zákonem jen naplnit prázdnou státní kasu.

"Není pravda, že by měl ministr fiskální důvod," odmítá spekulace Eva Nováková z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo má pro nový zákon hned několik důvodů. Především chce zpřehlednit a zjednodušit celý systém včetně sazebníku, který obsahuje stovky položek. Některé poplatky se sloučí v jeden, jiné zcela zaniknou.

Pokud zákon projde, stát přijde o stovky milionů. Výnos z poplatků by měl v příštím roce dosáhnout jen 3,6 miliardy, zatímco loni to bylo o půl miliardy víc.

Podle ministra financí jsou ale změny nevyhnutelné. Stávající zákon o správních poplatcích z roku 1992 byl šestačtyřicetkrát novelizován.

"Docházelo ke kuriózním situacím, kdy novela zrušila předchozí novelu, která ještě nestačila vstoupit v platnost," vysvětlila Nováková.

Sazby nestanovuje ministerstvo od stolu, ale ve spolupráci s příslušnými rezorty. Zdraží-li vydání řidičáku ze 100 na 200 korun, je to proto, že se za deset let zvýšily nároky na zabezpečení dokladů a tedy i výrobní náklady pro ministerstvo vnitra.

CO SE TAKÉ MŮŽE ZMĚNIT
ÚKON NYNÍ NÁVRH
vydání prvního řidičáku 50 200
opis rodného listu 2x50 100
přihlášení automobilu 300 800
vydání cestovního pasu 200 400
registrace léku 70000 2000
restaurátorská licence 1000 500
povolení provozovat VŠ 0 25000
povolení provozovat zoo 0 20000
udělení stát. občanství 5000 10000

Zákon rovněž přispěje k přesunu kompetencí na kraje a obce. Do jejich rozpočtů má z poplatků ročně natéct kolem miliardy korun.

Víc zaplatí i podnikatelé
Ministerstvo financí uklidňuje občany, že jim hluboko do kapes nesáhne.

"Není pravda to, co uvedly některé noviny, že se například za rodný, oddací či úmrtní list bude platit stokoruna, přestože dosud byly zadarmo. Jde pouze o vystavení duplikátu, první vydání bude stále zdarma," sdělila Eva Nováková.

Jiný příklad: opis rodného listu přijde podle nového sazebníku na stokorunu, zatím to bylo padesát korun za stránku. "Stará podoba listu ovšem měla dvě strany, takže ani tento poplatek se nemění," doplnila.

Zákon ale přesto zdražuje, hned několik změn postihne podnikatele. Dražší bude třeba povolení k pálení lihu, vývozu či dovozu odpadů, k provozování zoo či autoškoly. Zpravidla jde o jednorázové poplatky, které podraží v řádu stovek.

Zákon léky nezlevní
Nejvýraznější posun navrhuje ministerstvo u poplatků za registraci léků a homeopatik, které se sníží z desítek tisíc na dva. Neznamená to ale, že farmaceutické firmy ušetří nebo se sníží ceny v lékárnách.

Současně vzniká nový poplatek, který odrazí skutečné náklady za registraci Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

"Ty dva tisíce budou cosi jako kolek za administrativní úkon, druhý poplatek vyrovná náklady s dnešním stavem," vysvětlil ředitel České asociace farmaceutických firem Lumír H. Kroček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video