Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: David Neff, MAFRA

Heger překope platby nemocnicím, aby měl na vyšší platy lékařům

  • 1087
Změnit systém plateb od pojišťoven a zredukovat počet lůžek akutní péče. Takový je plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jak ušetřit peníze ve zdravotnictví, aby bylo možné přidat nespokojeným lékařům. Vyplynulo to z jeho jednání se zdravotními pojišťovnami.

"Je tu záměr redukovat větší množství lůžek akutní péče. Domlouvali jsme se, jak je věc možné technicky provést," řekl po jednání s pojišťovnami Heger (TOP 09). Ministerstvo se tím snaží zefektivnit zdravotnictví a najít peníze na platy lékařů a zdravotnického personálu. "Stát už uvedl, že peníze nedá, my máme za úkol je najít uvnitř systému," dodal Heger.

Ministerstvo zdravotnictví proto ustaví komisi, která navrhne, jak a kde lůžka redukovat. V komisi mimo jiné zasednou i zástupci pojišťoven a krajů. "Během měsíce začne pracovní skupina připravovat analýzy a návrhy, které plánujeme předložit nejdéle v druhém pololetí," popsal ministr.

Řešení nastínila už ve středu Všeobecná zdravotní pojišťovna: když poskytovatelé zdravotní péče zruší 10 tisíc lůžek, o stávající peníze nepřijdou, ale naopak ušetří a budou mít na platy (více o výzvě VZP čtěte zde).

Pokud by se skutečně zrušilo 10 tisíc lůžek, zdravotnictví by podle ministra ušetřilo asi pět miliard. "Deset tisíc lůžek je asi patnáct procent akutního lůžkového fondu, určitě to však neznamená úsporu 15 procent nákladů na lůžkovou péči, protože ty náklady jsou generovány nejen fixní částkou, ale i léky, pracovníky a materiály," vysvětlil Heger.

Ladislav Friedrich za Svaz zdravotních pojišťoven vzkázal, že zaměstnanecké pojišťovny nechtějí plánované rušení lůžek využít ke konkurenčnímu boji. Budou postupovat ve shodě s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která k rušení akutních lůžek nemocnice vyzvala. Friedrich čeká, že ke spolupráci se přidají i kraje, které řadu nemocnic zřizují.

Peníze za pacienta, ne plošně

V příštím roce pak přijde na řadu změna financování nemocnic, která by měla být pro zdravotnická zařízení motivací. Podle ministra by mohla zajistit optimální velikost některých nemocnic, či úplné vymizení těch nepotřebných. Úhradová vyhláška se má změnit tak, aby do nemocnice šly peníze z pojišťoven za každého pacienta a ne již plošně. Nyní dostávají nemocnice peníze paušálně. Podle ministra to nemocnice nemotivuje ošetřit více pacientů, protože je to pro ně nevýhodnější.

"Pojišťovny v budoucnu zaplatí z části za výkony a za diagnózu. Ta nemocnice, která přiláká více pacientů, přiláká i úhradové peníze. Ve zdravotnické síti tak zůstanou jen kvalitní a aktivní zařízení," míní ministr.

O změně letošní úhradové vyhlášky ministr neuvažuje, i když ho o to nespokojení lékaři žádají.

Před lékaře jde s několika návrhy

Heger dostal od koalice mandát k jednání s nespokojenými lékaři. Co přesně však pověření obnáší, už neprozradil. Ministerstvo podle něj pracuje na několika řešeních, která lékařům v pátek předloží.

"Ta dohoda není tajná, jenom jsme se dohodli, že nositelem vyjednávání bude ministerstvo zdravotnictví a že není možné medializovat věci předtím, než budeme mít schůzku se zástupci odborů," komentoval Heger utajený neformální oběd s lídry koalice v pražském hotelu Mandarin. Více o schůzce ministra s K9 čtěte zde.

"Rozhodně požadavky neuspokojíme v plné výši a letos," podotkl s tím, že požadavky nespokojených lékařů tak, jak je nyní formulovali, jsou splnitelné během několika let.

Celý plán, který by mohl zabránit lékařům v hromadném odchodu kvůli nízkým platům, má podle Hospodářských novin spočívat kromě změny úhradové vyhlášky a navýšení paušálních plateb směrem z pojišťoven do nemocnic také v přecenění léků a v rozumnějším nakupování resortu.

Poslanec za ODS a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr vidí kroky ministerstva jako dobré řešení, podle něj však bude třeba ze strany odborů a lékařů potřeba také nějaký kompromis.

Lékaři: Uvidíme v pátek

Šéf České lékařské komory Milan Kubek se ke zveřejněným řešením vyjádřit nechtěl, vše bude prý záležet na finální podobě návrhu v pátek.

"Česká lékařská komora ministrovi, politickým stranám i vládě představila své návrhy, jak situaci řešit a část z nich je jmenována i zde - například navýšení úhrad či změna lékové politiky," vzkázal Kubek. Dodal, že akce Děkujeme, odcházíme nemá být spojována s chaotickým rušením lůžkové kapacity.

"Pojišťovny platí za následnou péči velice málo. Redukce lůžkového fondu tak, jak je představena, je trochu chaotická. Už nyní dochází k postupné redukci lůžek, jejich počet však musí odpovídat potřebám nemocnic. Není možné očekávat, že se tímto ušetří, protože pojišťovny musí začít za následnou péči platit odpovídající částky," dodal Kubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Jak ušetřit

Video