Ministr vysílá za mříže informátory

  • 11
Ministerstvo spravedlnosti hledá nové metody, jak omezit kriminalitu vězňů. Pomoci by v tom mohly i "štěnice" za kavalci a placení informátoři. "Podpůrná operativní technika by mohla omezit působení zločinných mafií a pašování mobilů a drog za mříže," vysvětlila mluvčí resortu spravedlnosti Iva Chaloupková.

Počítá s tím novela zákona o vězeňské službě a justiční stráži, kterou ministrovi spravedlnosti schválila vláda. Pavel Rychetský už po volbách prohlašoval, že problém věznic začne řešit jako první. Boj s vězeňskými mafiemi ale teprve začíná.

Případy z posledních měsíců dokazují, že za mřížemi lze za peníze sehnat mobil, alkohol, drogy i sex. Při únorovém zátahu s krycím názvem Motýlek zajistila policie přes padesát vězňů i zaměstnanců vězeňské služby.

Spolu s příslušníky protidrogové centrály odhalila čtyři výrobny pervitinu, zajistila šestnáct tisíc dávek drogy a tři a půl kilogramu efedrinu. Zabavila tři mobilní telefony a za zdmi věznice ve Vinařicích našla i zbraně.

Ministr sází na informátory
Tomu by v budoucnu mělo zabránit nasazení speciální techniky a informátorů. Technika by sloužila buď přímo k odposlechu, nebo k vyhledávání skrytých vysílaček a mobilů u vězňů.

VĚZEŇSKÁ SLUŽBA
Vězeňská služba mimo jiné střeží věznice, hlídá, předvádí a eskortuje osoby ve výkonu vazby a v trestu odnětí svobody, předchází a odhaluje trestnou činnost lidí ve vazbě a ve výkonu trestu. Střežení ve věznicích zaměstnává přes 5 tisíc lidí, další tisícovka působí v justiční stráži u soudů.

"Moc o tom ještě nechceme mluvit, čekáme, co k tomu řekne vláda," uvedla mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Kabinet nakonec neměl žádné připomínky a poslal novelu do parlamentu.

Použití operativní techniky má svá omezení. Obviněného či odsouzeného například nelze odposlouchávat, když hovoří se svým obhájcem.

Důvěrníky chce vězeňská služba hledat ve svých řadách i mezi trestanci. Za své tajné poslání mají dostávat finanční nebo věcnou odměnu.

Podle nového zákona půjde příslušníky vězeňské služby nasadit na úkoly policie. Především se budou moci ihned pustit do pronásledování uprchlého trestance nebo zasáhnout proti podezřelým osobám v blízkosti věznic a nečekat na příjezd policie.

"Šlo by je ale třeba nasadit při živelních pohromách, což se už sice dělalo, ale ne zcela v souladu se zákonem," připustila Iva Chaloupková.

Češi by mohli střežit Miloševiče
Strážcům z věznic umožní zákon působit v mírových, záchranných a humanitárních misích OSN v zahraničí, tedy například u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

"Tento návrh vyvolaly opakující se požadavky sekretariátu OSN v New Yorku a příslušných českých zastupitelských úřadů v cizině, které žádají o pomoc při obsazování míst v rámci misí OSN," zdůvodnil ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue