Kauzu předražené zakázky pro firmu ProMoPro během českého předsednictví v Evropské unii musel Alexandr Vondra vysvětlovat kolegům z ústecké ODS. Jejich podporu si udržel.

Kauzu předražené zakázky pro firmu ProMoPro během českého předsednictví v Evropské unii musel Alexandr Vondra vysvětlovat kolegům z ústecké ODS. Jejich podporu si udržel. | foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Vondra musel v ODS vysvětlovat, jak to bylo s miliony v kauze ProMoPro

  • 110
Přibývající informace o podezřelých převodech milionů, které stát zaplatil firmě ProMoPro během českého předsednictví v Evropské unii, zneklidňují ODS. Ministr Alexandr Vondra musel vysvětlovat případ na regionálním sněmu v Ústeckém kraji. "Byla nespokojenost s tím, že případ poškozuje mediální obraz ODS," řekl iDNES.cz šéf sdružení Jan Kubata.

"Věnovali jsme se tomu asi hodinu a půl. Kritika se ozývala průřezově z více regionů. Ministr Vondra se k tomu vyjádřil a řekl, že to žádná kauza není," popisuje průběh pondělního večerního jednání občanských demokratů v Ústeckém kraji Kubata.

"Bylo to docela bouřlivé. Kromě Loun a Litoměřic jsme byli všichni nespokojeni. Vondra připustil i rezignaci. Já vám to ale na jméno potvrdit nemohu, Sašu znám a měl bych problémy," sdělil iDNES.cz další z účastníků jednání, který si nepřál být jmenován.

Vondra popřel, že by padla slova o rezignaci. "Žádné drama to nebylo. V rámci všeobecné diskuse jsem podal vysvětlení. Žádné usnesení k této věci přijato nebylo, naopak sněm podpořil premiéra Petra Nečase," popisuje jednání se straníky ministr obrany a místopředseda ODS, který byl v době českého předsednictví v Evropské unii v Topolánkově vládě vicepremiérem pro evropské záležitosti.

Podezřelý pohyb milionů ze zakázky bez výběrového řízení prověřuje protikorupční policie

Finančně-analytický útvar ministerstva financí zmapoval podezřelé pohyby peněz, které stát vydal firmě ProMoPro, která pomáhala předsednictví technicky zajišťovat a získala zakázku bez výběrového řízení. Úřad vlády vyplatil firmě 525 milionů korun.

Společnost pak odeslala  378 milionů subdodavateli NWDC, který 135 milionů převedl do Rakouska. Podle finančního analytického útvaru skončily na účtu anglické offshorové společnosti Deeside Service Solution, jejíhož vlastníka nelze zjistit. K jejímu rakouskému účtu měl dispoziční právo Libor Veverka, který v několika firmách figuruje jako společník majitele ProMoPro Jaroslava Veselého.

Protikorupční policie už v této souvislosti prověřuje podezření na porušování povinností při správě cizího majetku a na "praní špinavých peněz". "Státní zástupce rozhodl o rozšíření prověřování o trestný čin legalizace výnosu z trestné činnosti," řekl před pár dny vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

Vondra jakoukoli zodpovědnost odmítá a premiér Petr Nečas opakovaně řekl, že nebude dělat žádné závěry, dokud případ důkladně neprověří policie.

Informace o kauze ProMoPro se objevily v médiích právě v době, kdy se Vondra a jeho podřízení pokoušejí zmapovat podezřelé zakázky z minulosti. Předchozím ministrem obrany byl Martin Barták, který má nyní jako náměstek na ministerstvu financí neplacené volno. A některé významné zakázky pro armádu zprostředkovávala společnost Omnipol, kterou vedl Richard Háva, přítel ministra financí Miroslava Kalouska.

"Bylo to standardní vyšetřování zcela nestandardní zlodějny," komentoval práci svých podřízených z finančně-analytického útvaru ministr Kalousek. Jakoukoli souvislost kauzy ProMoPro s tím, co dělá Vondra na obraně, odmítá.

Vondra na dotaz iDNES.cz, zda neuvažuje o tom sednout si s Kalouskem někde bokem a všechny tyto věci si vyříkat, odvětil: "My jsme členy jedné vlády a samozřejmě spolu mluvíme."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video