Ministr s generály 'postříleli' novináře

  • 7
Voják z houštiny dávkami pálí na druhý konec planiny. Za nízkým remízkem se ukrývá ministr obrany Miroslav Kostelka. Netradičně v polní uniformě, přilbě a se samopalem. Spolu se svými generály se už hodinu brání palbě novinářů v simulované přestřelce laserovými paprsky.

Válečnou scénu ozařují světlice a kotlinou se valí hustý kouř z barevných dýmovnic. Obraz jako z filmu či skutečné války.

Ve vojenském výcvikovém prostoru Dědice u Vyškova vrcholí bitva mezi nejvyššími představiteli armády v čele s ministrem obrany Miroslavem Kostelkou a četou novinářů, kteří o armádě píší. Nestřílelo se ovšem ostrými, náboje nahrazovaly laserové paprsky výcvikového systému MILES, kterým se chtěla armáda pochlubit.

"Je to levnější, než kdybychom po sobě stříleli ostrými," poznamenal s nadsázkou ministr obrany Miroslav Kostelka.

Systém simulace střelby MILES (Multiple Integrated Laser Engagement Systems) vyrábí zbrojařská společnost Lockheed Martin. Zařízení za zhruba 160 milionů korun česká armáda získala z amerického programu obranných investic pro zahraničí.

Účastník simulované bitvy má na skutečné zbrani namontovaný laserový zářič a na výstroji pak čidla, která okamžitě vyhodnocují, zda byl zasažen.

Lidé z ministerstva obrany a generálního štábu bránili malý pahorek s fiktivní radarovou stanici za zády. Skupina novinářů, zcela zamaskovaných, se z druhého konce planiny pokusila obránce zneškodnit.

"Plazili jsme se stovky metrů," popsal boj David Šebek z magazínu ATM. On i jeho kolega dopadli stejně. Několik desítek metrů od cíle byl zasažen a boj pro něj skončil. "Chtěli jsme obránce takticky překvapit, nevyšlo to. Byl to masakr," usmívá se velitel útočící jednotky Radan Zbořil"

Střelba se přibližuje. Ministr obrany Kostelka se ukrývá za malým remízkem a jen tu a tam samopalem vystřelí do míst, kde se útočníci objeví. Náporu odolává i náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Na jednu dvojici jsme vystřílel snad celý zásobník a nemohl jsem je za nic dostat," líčí bezprostřední dojmy. Jak dodává, naposledy válčil ve vojenském někdy v osmdesátých letech.

K ruinám domu se začínají po hodině boje trousit první "padlí" s bílými šátky v rukou. Jakmile laserové detektory na jejich těle zaznamenaly zásah protivníka, rozezvučely se pisklavým tónem. Krátký - zranění, dlouhý - smrt.  "Trefil jsme asi tři, ale pak mě dostali," chlubí se kolegům generál Josef Sedlák.

S ubíhajícími minutami se máváním šátku hlásí další zasažení - většinou novináři. Generalita odolává a ministr z boje vyvázl bez zranění. "Neskrývám, že jsem chtěl svého ministra zastřelit, alespoň bych se mohl chlubit," žertuje Vladimír Marek z magazínu A-REPORT.

Kousek od cíle se však ocitl v tvrdé palbě obránců a skončil. "Adrenalin stoupal, orientace v lese však byla horší. Těžko jsme poznávali nepřítele," líčí své dojmy.

Lenka Petrášová z MF DNES "dostala" pouze ministrova náměstka Martina Bělčíka.
"Neplazil jsem se, bylo to pro mě rychlejší, ale pak mě zastavil pečlivě ukrytý obránce," kroutí hlavou Jan Rychetský z Deníku Bohemia-Moravia.

Je po bitvě. Náčelník generálního štábu si mne ruce. Jeho tým zvítězil. "Sledoval jsem bojiště, jak protivník postupuje, zvládli jsme to skvěle. Přežil jsem," říká Štefka. Ztráty na straně novinářů jsou ohromné. Přežila jen třetina.

Simulátor, pomocí kterého lze svádět i ty nejnáročnější bitvy, využívá především americká armáda, ale i další země NATO. Systém MILES se dá používat nejen při výcviku pěchoty, ale i při taktickém výcviku mechanizovaných jednotek, lze ho totiž namontovat i na vojenskou techniku. Armáda tak nemusí při výcviku používat drahou ostrou munici, se kterou pochopitelně nelze svádět vzájemné bitvy.

"Systém je dobrý a musí se co nejvíc využívat. Jsem rád, že ho má armáda ráda. Bylo to něco jiného, než sedět v kanceláři," konstatoval po bitvě ministr obrany Miroslav Kostelka.

Pohyb jednotek vybavených systémem i jejich úspěšnost v bojích lze navíc sledovat prostřednictvím monitorů ve štábu nebo ve velitelském voze. České jednotky si systém MILES při cvičeních v zahraničí již několikrát vyzkoušely, přímo v USA například v letech 1995 a 1997 při cvičení Cooperative Nugget v Fort Polku ve státě Louisiana.

Připravujeme fotogalerii...

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka před bojem s novináři.

Ministr Kostelka netradičně v uniformě, přilbě a s válečným malováním.

Ztráty zaznamenali i obránci - představitelé armády. Velitel společných sil Josef Sedlák (vpravo) zasáhl tři novináře a pak byl sám "zastřelen".

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka velel obraně pahorku v simulované bitvě s novináři.

Nejvyšší představitelé armády svedli v Dědicích u Vyškova simulovanou bitvu pomocí laserových paprsků s novináři. Na snímku náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Vyřazení bojovníci z řad novinářů odcházejí s bitevního pole. Po zásahu laserovým paprskem se musel "zastřelený" viditelně označit bílým šátkem.

, natoaktual.cz

Video