Ministr pro přírodu urychlí budování dálnic, chce vyčistit Ostravsko

  • 166
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS představil své priority. Chce podpořit a urychlit budování obchvatů a dálnic. "Nemyslíme si, že jsou neekologické," uvedl. V plánu má také více otevřít národní parky nebo zlepšit životní prostředí v Moravskoslezském kraji.

Podporu dopravní infrastruktury zařadil Drobil do ministerské priority s názvem ekonomika. Podle nového ministra je nutné podpořit například obchvaty měst, které vyvedou tranzitní dopravu z center, ale i dálnice.

"Nemyslím si, že dálnice jsou neekologická zařízení infrastruktury. Výstavbu dálnic budeme plně podporovat," uvedl na tiskové konferenci s tím, že aby ministerstvo urychlilo výstavbu silnic a dálnic, bude se snažit urychlit projednávání jednotlivých projektů na MŽP.

Pomoci by ministerstvo mělo i ostatním účastníkům dopravních staveb, aby se co nejrychleji splnily nároky na ochranu životního prostředí.

Biomasa ano, větrníky ne

Ministerstvo nadále podpoří i obnovitelné zdroje energie. "Je to pozitivní součást energetického mixu. Na druhou stranu je dobré si říct, které zdroje jsou efektivní a vyhovují našim geografickým podmínkám, popřípadě míře slunečního svitu, a které ne," míní ministr.

Dodal, že formou dotací a stávajících programů podpoří biomasu, bioplyn, v omezené míře také geotermální zdroje. Drobil naopak nechce podporovat fotovoltaiku a větrné elektrárny.

Parky pro lidi i malé podniky

Mezi dalšími prioritami zmínil Drobil i půdu a ochranu národních parků. Uvedl, že už týden se zabývá situací na Šumavě, která je prý velice napjatá.

"Nechceme, aby národní parky byly místem, z kterého profituje jen kůrovec," uvedl s tím, že parky by se měly více otevřít lidem, obcím a malým podnikům.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil se svou náměstkyní Rut Bízkovou

Parky by měly mít výchovný význam, ale stát se i turistickým lákadlem. Zda to však znamená větší zásahy na Šumavě či prolomení ochranných zón, ministr již nespecifikoval. Doplnil jen, že ke každému parku chce přistupovat případ od případu.

Priorita je Moravskoslezský kraj

V rámci ochrany ovzduší se chce ministr Drobil zaměřit na Moravskoslezský kraj, odkud pochází, a na lokální zdroje znečištění. Podle něj nemá smysl regulovat menší podniky a živnostníky, kteří hrají při znečišťování jen zanedbatelnou roli, ale velké znečišťovatele. Připomněl přitom analýzu MŽP z roku 2008, která ukázala, že tři procenta z devíti tisíc firem vyprodukovala 80 procent celkového znečištění.

Do Ostravy se ministr chystá 29. července a velcí znečišťovatelé typu Acelor Mittal se prý mohou připravit, že od něj dostanou silný vzkaz.

V tom chce Drobil navázat na práci své předchůdkyně, nyní náměstkyně Rut Bízkové. "Byla první ministryní, která v kraji něco udělala. Bursík neudělal v Moravskoslezském kraji nic. Nechci být ministrem, který se na nádraží otočí a odjede se slovy 'fuj, tady to smrdí'," vzkázal Drobil.

Aby se mohl zabývat všemi prioritami, které si stanovil, chce Drobil svůj nový resort "odideologizovat a profesionalizovat". Zda tedy budou jeho náměstci i profesionálové a odborníci, zatím jasné není. Podle mluvčí MŽP Jarmily Krebsové si ministr další své náměstky dosud nevybral.

PRIORITY NOVÉHO MINISTRA

OVZDUŠÍ
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (třetí zleva) představuje své programové priority1. Regulační plány pro zdroje znečišťující ovzduší, především v nejzatíženějších oblastech
2. OPŽP pro Moravskoslezský kraj - Ministerstvo na podzim otevře mimořádnou výzvu zaměřenou na projekty ke snížení imisní zátěže obyvatelstva ve Slezsku a na severu Moravy.
3. Zákon o ovzduší - Ministerstvo předloží novelu zákona, která umožní stanovit emisní stropy buď pro skupinu zdrojů nebo pro všechny zdroje na území.

PŘÍRODA
1. Národní parky - Otevřít parky lidem, obcím i drobným podnikatelům pro podporu turismu či šetrnou formu cestovního ruchu
2. Půda - Zamezit nekontrolovatelným zástavbám a zvýšit cenu za vynětí půdy ze zemědělského fondu.

VODA
1. Protipovodňová opatření
- Zachovat dobrý stav předpovědní služby, zvýšit retenční schopnost krajiny a vybudovat systém protipovodňových opatření vhodných pro konkrétní místa.
2. Koloběh vody v krajině

EKONOMIKA
1. Ekologická debyrokratizace - Snížit a zjednodušit nadbytečné administrativní požadavky na podnikatele. Ústup od regulace menších podniků a zaměření se na skutečné znečišťovatele.
2. Zelené technologie - Uplatnění environmentálních výrobků při veřejných zakázkách.
3. Podpora infrastruktury - Podpora a pomoc při urychlení výstavby obchvatů a dálnic pro zvýšení plynulosti dopravy a snížení zátěže ovzduší.
4. Energetika - podpora efektivních a ekologicky udržitelných forem obnovitelných zdrojů energie. Podpora jaderného programu, biomasy, bioplynu, v omezené míře geotermálních zdrojů. Naopak omezení fotovoltaiky a větrných elektráren.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue