Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto: David Neff, MAFRA

Ministr Pospíšil: Vesecká by mohla být opět krajskou žalobkyní

  • 185
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připustil, že by se Renata Vesecká po odvolání z postu nejvyšší státní zástupkyně mohla vrátit na místo krajské státní zástupkyně. Řekl to v diskusi TV Prima. Uznal, že v Hradci Králové kdysi vykonávala kvalitní práci. Později ale podle něj udělala chyby.

O tom, že Renata Vesecká ve funkci nejvyšší státní zástupkyně skončí, už není pochyb. Pospíšil odmítl, že by koaliční vláda s odvoláním dlouhodobě kritizované šéfky žalobců otálela.

Pospíšil dnes prohlásil, že by zvažoval i své případné odstoupení, pokud by na konci roku nebyla vůle Veseckou vyměnit. Odchod Vesecké ještě do podzimních voleb požadovaly vládní Věci veřejné. Spokojit by se mohly ale i s tím, že se vláda na odchodu Vesecké dohodla.

"Má-li dojít k výměně, pak to musí být výměna, nikoli odvolání, to znamená musí přijít někdo za Renatu Veseckou," vysvětlil ministr, proč to tak dlouho trvá. "Celý proces musí proběhnout tak, aby to nebylo pouze populistické velké gesto, jak by to možná chtěly například Věci veřejné."

Jiří Pospíšil v Partii na Primě zopakoval, že by výměnu rád stihl do konce roku, aby reformu státního zastupitelství prováděl už nový nejvyšší šéf žalobců. Jeho kandidátem je zástupce ČR v Eurojustu Pavel Zeman.

I po odvolání z nejvyššího postu by Renata Vesecká zůstala státní zástupkyní. Na dotaz moderátora, zda by ji v případě navržení jmenoval krajskou státní zástupkyní, Pospíšil řekl, že by o tom uvažoval. "Nechci říct, že bych ji v tu chvíli jmenoval," nechtěl ale Pospíšil předjímat.

Připomněl, že jako královéhradecká krajská státní zástupkyně byla Vesecká velmi dobrá. Má ale výhrady k některým jejím pozdějším krokům v nejvyšší funkci.

Místo v Hradci

Vesecká odešla z funkce královéhradecké krajské státní zástupkyně v roce 2005. Vedení bylo poté svěřeno Anně Jahodové, která sice nebyla krajskou žalobkyní jmenována, fakticky má však veškeré pravomoci i odpovědnost.

Média spekulovala o tom, že pozice královéhradecké krajské státní zástupkyně připadne opět Vesecké. K obsazení volné funkce v minulosti vyzvala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula ale nedávno řekl, že je s její prací spokojen, a nebude proto Pospíšilovi na tuto pozici nikoho navrhovat.

(zdroj: ČTK)

Za problém považuje její účast na schůzkách, na nichž měli představitelé justice řešit kauzu Jiřího Čunka. Vyčítá jí i to, že se pustila do soudního sporu se svou předchůdkyní Marií Benešovou, která za to účastníky schůzek označila termínem "justiční mafie".

"Myslím, že veřejný činitel musí snést i to, když ho někdo označí jako justiční mafii," míní Pospíšil. "Bohužel problém doktorky Vesecké je i v tom, že není všemi státními zástupci akceptována," doplnil.

Pospíšilův protivník v diskusním pořadu, stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier mladší, se domnívá, že vláda měla Veseckou už dávno odvolat. Podle něj jsou "v pozadí politické tlaky, aby ty změny neprobíhaly".

"Já se trošku bojím, aby koalice nediskutovala o jejím odvolání další čtyři roky. Už dva nezávislé soudy poukázaly na nepřípustné ovlivňování trestních kauz z její strany a za této situace si myslím, že je neudržitelné, aby zůstala ve funkci snad ne ani hodinu, ale ani minutu," prohlásil v Partii na Primě Dienstbier.

Ministr spravedlnosti namítl, že najít kvalitního a důvěryhodného nástupce Vesecké není jednoduché. Nesmí být zatížený minulostí, musí mít zkušenosti, mezinárodní rozhled, umět jazyky, vypočítal nároky.

Zeman je podle něj splňuje. "Pokud bude vládou potvrzen, může nastoupit od počátku příštího roku," uvedl Pospíšil. Premiér Petr Nečas chce se ze Zemanem hovořit a obstarat si další informace od státních zástupců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue