Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Ministr Pospíšil odvolal dva soudce obviněné z korupce

  • 9
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zprostil funkce dva litoměřické soudce, kteří byli obviněni z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. Josef Knotek a Ladislav Jelínek z okresního soudu měli na starosti trestní agendu. Podle zdrojů blízkých vyšetřování údajně za úplatu ovlivňovali kauzy.

"Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny," uvedl ke svému rozhodnutí ministr. Představitelům justice hrozí až osmileté tresty vězení.

Dočasné zproštění funkce potrvá až do pravomocného skončení celého případu. Proti rozhodnutí ministra mohou soudci podat opravný prostředek - rozklad, který ale nebude mít odkladný účinek.

Jelínka a Knotka zadrželi detektivové ve čtvrtek 27. října. Zatímco Jelínka policie po obvinění propustila, Knotek zůstal za mřížemi. Je na něj uvalena vazba, aby nemohl ovlivňovat svědky. Kromě soudců je stíhána i soudní zapisovatelka.

"Do tří dnů podáme na oba soudce kárnou žalobu," řekl iDNES.cz ministr. Pospíšil totiž nemůže předjímat, zda budou soudci opravdu odsouzeni. "Bylo by vhodné, aby jejich chování bylo prošetřeno, i pokud se ukáže, že to není trestná činnost. Tedy, aby bylo stanoveno, zda to není kárné provinění," vysvětlil 

Zatčení se souhlasem prezidenta

Zatčení soudců je zcela výjimečná věc a musí ji odsouhlasit i prezident republiky, který soudce jmenuje do funkcí. Václav Klaus tak o případu věděl už několik týdnů.

O soudce Knotka se policie zajímala už v rámci vyšetřování kauzy Berka. V ní byl stíhán jeho ústecký kolega za ovlivňování konkurzů.

Policie nasadila odposlechy a uslyšela tak, jak člen Berkova gangu zařizoval pro dalšího soudce, Zdeňka Sováka, aby jeho nehoda pod vlivem alkoholu byla potrestána jako pouhý přestupek. Na zahlazení podle obvinění spolupracoval Knotek. Soud ho ovšem osvobodil.

Bezpečnostní informační služba v září varovala, že je justice zatížena korupcí, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Soudci se ale proti tvrzení ostře ohradili a žádali o předložení konkrétních důkazů.

Soudci za mřížemi

Naposledy se podobný případ odehrál v březnu 2009, kdy policisté obvinili z korupce a dalších trestných činů bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagye, kterého natočila televize skrytou kamerou při přijímání úplatku. Funkce se  vzdal již v srpnu 2008, třikrát proti němu bylo vedeno kárné řízení. Trestní stíhání policie zastavila, soud ho loni v prosinci zbavil svéprávnosti.

Nejznámější je kauza zneužití pravomoci veřejného činitele soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berky. Loni byl s dalšími lidmi nepravomocně odsouzen jako člen skupiny, která má na svědomí zločinné spolčení a způsobila škodu velkého rozsahu. Deseti firmám, které měl Berka na základě zfalšovaných dokumentů poslat do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 milionů. Dostal devítiletý trest.

V roce 1997 byl z úplatkářství obviněn předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Bedřich Feber. V květnu 1997 obviněný soudce spáchal ve vazební věznici v Ostravě sebevraždu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video