Ministr Jiří Pospíšil chce potrestat  severočeské soudce, kteří protahují řízení.

Ministr Jiří Pospíšil chce potrestat severočeské soudce, kteří protahují řízení. | foto: iDNES.cz

Ministr Pospíšil navrhl potrestat čtyři chomutovské soudce za průtahy

  • 5
Výsledkem prověrky ministerstva spravedlnosti na severočeských soudech koncem roku 2008 jsou čtyři kárné návrhy a tři výtky na soudce Okresního soudu v Chomutově. Důvodem jsou ve všech případech průtahy, které provázejí soudní řízení. Kontrola odhalila i sedmiletou nečinnost soudce.

"Cílem ministerské prověrky bylo zjistit, jak se vyvíjí situace v severočeské justici, která byla za předchozího vedení ministerstva spravedlnosti ryze neuspokojivá," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.

Výsledkem kontroly jsou čtyři kárná opatření, kdy se soudcům sníží plat. "Jde o těžko ospravedlnitelné excesy průtahů, na které jsme museli takto reagovat. Jsem si jistý, že snížení platu bude dostatečně efektivním opatřením k nápravě," sdělil ministr Pospíšil.

Tři soudci dostanou výtku. Také oni řešení případů neúměrně protahovali. "Dotyční již nicméně na případech přednostně pracují, takže lze říci, že hrozba kárného řízení byla dostatečně varující," podotkl Pospíšil.

Tři z kárných opatření jsou navržena na soudce v civilním úseku a jedno na soudce v trestním úseku. Celkem jde o jedenadvacet věcí. Nejčastěji se protahovalo vyřizování platebního rozkazu, což nelze definovat jako náročnou agendu. "Zde však docházelo až k sedmileté nečinnosti soudce," připomněla Steinerová.

Kontrola se pozastavila i nad případem, ke kterému byl přizván tlumočník. "Ihned potom se však soudce na rok a půl odmlčel. Řízení pak bylo zastaveno, protože obviněný spáchal jiný trestný čin a byl souzen jinde," popsala postup severočeského soudu mluvčí ministerstva spravedlnosti.

"K tomu lze jen dodat, že účastník od soudního řízení neočekává, že by soudce čekal, až se věc vyřeší sama nebo jinak. Věřím, že naše prověrky tento přístup některých soudců zcela vymýtí a že budou mít pozitivní vliv na rychlost a efektivitu severočeských soudů," dodal Jiří Pospíšil.

Další pochybení možná vyjdou najevo po komplexní kontrole

Předseda ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek ČTK řekl, že o návrhu ministra ví pouze neoficiálně z internetových stránek ministerstva, a proto zatím nemůže informace komentovat. Ministerstvo požádal, aby mu sdělilo, co přesně konkrétním soudcům vytýká.

Ještě v lednu Pospíšil zvažoval, že na základě výsledků prověrky podá podnět k zahájení kárného řízení proti deseti až čtrnácti severočeským soudcům. - čtěte Ministr hrozí až čtrnácti soudcům kárným řízením kvůli průtahům

Nakonec shledal vážná pochybení u sedmi z nich. Další chyby možná vyjdou najevo v rámci komplexní kontroly, kterou pracovníci ministerstva v následujících měsících provedou u všech severočeských soudních spisů starších pěti let.

Severočeská justice se dlouhodobě potýká s takzvanými "nedodělky". Kontroly proto bude zajímat například to, zda tamní soudci nezastavují vlekoucí se spory kvůli promlčení. V krajním případě by kontrola mohla vyústit i ve výměnu vedení severočeských soudů.

O trestu pro soudce rozhodne nový kárný senát

Kárné řízení bylo doposud dvoustupňové - prohřešky justičních činitelů řešily vrchní soudy a poté Nejvyšší soud. Po loňské novele zákona o soudech a soudcích a dalších souvisejících zákonů se o kárná řízení nově stará Nejvyšší správní soud. Ten ustanovil tři speciální kárné senáty, jejichž členové složili minulý týden slib.

Šestičlenné senáty se teď skládají nejen ze soudců, ale také z představitelů dalších právních profesí - advokátů nebo vyučujících z právnických fakult. Část odborníků totiž dosavadní praxi kritizovala kvůli údajné solidaritě soudců a mírným kárným postihům.

Novela přinesla také přísnější postihy pro soudce - kárné senáty jim například za určitých okolností mohou strhnout až třicet procent platu na dva roky. V případě severočeských soudců navrhuje ministerstvo po prověrce u dvou soudců zkrátit mzdu na rok o desetinu, u jednoho o pětinu také na rok a u dalšího o patnáct procent na půl roku.

"Jde ale o návrhy ministerstva spravedlnosti, rozhodnutí kárného soudu tudíž může být rozdílné," řekla iDNES.cz vedoucí tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video