Slavnostní přísaha vojáků Armády České republiky.

Slavnostní přísaha vojáků Armády České republiky. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Odvody osmnáctiletých zřejmě jen tak nezačnou. Ministr zákon stáhl

  • 318
Povinné vojenské odvody, které v roce 2017 čekaly sto tisíc osmnáctiletých Čechů, možná neodstartují. Novelu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) totiž ostře kritizují opoziční i koaliční poslanci. Návrh zákona už zmizel i z programu jednání Sněmovny.

Ministr se pokouší poslance přesvědčit, aby návrhu dali šanci. Zatím ovšem není jasné, kdy se novela opět dostane na program. Někteří zákonodárci mluví o červnu. Termín 1. ledna 2017, kdy měly odvody odstartovat, je tak zřejmě nereálný.

Podle mluvčího Jana Pejška předloží ministr novelu v původní verzi. Čekají ji tak perné chvíle. „Nedávno došlo k dohodě, že zákon sice do Sněmovny půjde, ale bude se upravovat,“ říká poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

„Nedovedu si představit, že je návrh v poslaneckém výboru pro obranu opravitelný. Je systémově špatně. Musely by se udělat komplexní změny. Asi ty odvody úplně vypreparovat a vymyslet něco jiného,“ oponuje poslanec Antonín Seďa (ČSSD).

Ministr Stropnický však věří, že se podaří najít kompromis. Zatímco jeho návrh prošel v březnu vládou bez zádrhelu, poslancům vadí, že odvody bez následného výcviku budou pouhou evidencí zdravotního stavu mladých lidí, kterou lze získat i z jiných zdrojů (o odvodech čtěte více zde).

Evidenci o stavu Čechů lze získat i jinak, namítají poslanci

Členka poslaneckého výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) návrh zcela odmítá. Stamiliony vynaložené na odvodní řízení by raději poslala profesionální armádě. „Ať se navýší počet profesionálních vojáků, ať se dovybaví a rovněž se podpoří aktivní záložáci,“ říká Černochová.

Podle Bohuslava Chalupy (ANO) registr v podstatě zastará ve chvíli, kdy branci od vojenské komise odejdou. Registr by proto měl být interaktivní, aby se nestalo, že se někdo z odvedených časem zraní a armáda o tom nebude mít potuchy. Stejně jako armádní experti a někteří další poslanci se Chalupa navíc domnívá, že odvedení by měli záhy projít i povinným základním výcvikem. „Když odvody, tak se vším všudy,“ míní. Nyní se počítá jen s dobrovolným cvičením.

Poslanec Antonín Seďa (ČSSD) zase tvrdí, že evidenci o fyzickém stavu Čechů lze získat i jiným způsobem, aniž by je stát musel posílat před komisi. „Již máme k dispozici různé databáze. Existuje centrální evidence obyvatelstva, každý má zdravotní kartu. Stačí, aby byl systém propojený a on-line,“ radí.

Odvody jsou uspěchané

Podle Černochové vyjde proces odvodů pro sto tisíc lidí na 250 milionů korun za rok. Dalších 750 milionů spolkne dobrovolný vojenský výcvik odvedenců. Armáda předpokládá, že se jich během jednoho roku ke cvičení přihlásí sedm a půl tisíce.

Obdobný názor má i koaliční poslanec Gabal. „Dnes má profesionální armáda asi šestnáct tisíc mužů a žen ve zbrani. My bychom potřebovali o polovinu více, abychom mohli plnit závazky vůči NATO, protože to je záruka naší obrany. Tedy přednostně se postarejme o armádu, o naše vojáky a v zásadě nebudeme potřebovat odvody,“ říká.

Nicméně Gabal není proti odvodům jako takovým, jsou prý však uspěchané. „Až se začne armáda doplňovat, tak se mezitím můžeme bavit o potřebě občanů participovat na obraně,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video