Ministr nechal koupit drahý nábytek

  • 145
Unionistický ministr pro místní rozvoj Pavel Němec počkal pár měsíců, než utichla aféra kolem záměru vybavit služební byty jeho úřadu za státní peníze luxusním nábytkem, a nakonec ho do nich přece jen nechal nastěhovat. Před pár dny montéři sestavili v rekonstruovaném domě u pražského Staroměstského náměstí nábytek dodaný od firmy AKIT, která patří k nejdražším na trhu.

Vybavení tří stotřicetimetrových služebních bytů pro vedení resortu přišlo stát na více než čtyři miliony.

Do rekonstrukce domu v Salvátorské ulici investovalo ministerstvo pro místní rozvoj už za Němcova předchůdce Lachnita 38 milionů korun. Jak upozornila MF DNES, ministerstvo se potom rozhodlo tři z bytů vybavit drahým luxusním nábytkem v celkové ceně zhruba pěti milionů.

Ministr Němec loni na podzim veškerou vinu za nehospodárné nakládání se státními prostředky svalil na svého podřízeného a tvrdil, že on osobně o nějakém mrhání penězi neměl tušení. Nyní však vyšlo najevo, že neříkal pravdu. Podle svědeckých výpovědí od počátku o všem věděl.

"Pan ministr byl informován, a to docela dobře. Viděl celý projekt, dokonce jsme se domlouvali na nejvhodnějším typu čalounění. Detailně se s tím seznámil na začátku září. Bez toho by to žádný úředník neobjednal a já bych s tím ani nesouhlasila," uvedla architektka Jana Heroutová, kterou si ministerstvo najalo, aby mu se zařízením bytů pomohla.

Totéž tvrdí i lidé z odboru vnitřní správy, který ministr nechal po aféře rozprášit. "Lhali, co se do nich vešlo, všechno věděli. Pak propustili všechny, co jim viděli do karet," říká bývalý dlouholetý zaměstnanec ministerstva.

Zatímco jejich svědectví je možné brát s rezervou - jejich slova může ministr smést námitkou, že se jen mstí za výpověď - architektka Heroutová k tomu žádný důvod mít nemůže. "Spolupráci s ministerstvem jsem ukončila sama. Nechci s nimi už mít nic společného," dodala.

Ministr Pavel Němec, který se nedávno stal místopředsedou vládní Unie svobody, přesto dodnes trvá na tom, že ho podřízení obelhali: "Opravdu jsem nevěděl, že to bude tak drahé. Pokud někdo tvrdí něco jiného, nezakládá se to na pravdě," řekl Němec.

Firma si na Němce stěžovala i u Pilipa
Tomu, že nákladné zařizování bytů probíhalo s ministrovým vědomím, však nasvědčuje i loňská schůzka jednatele firmy AKIT Jana Sovy s bývalým šéfem Unie svobody Ivanem Pilipem. Sova se na něj obrátil poté, co začal mít obavy, že z celého kontraktu kvůli skandálu sejde a nábytek, zčásti vyrobený na míru, mu zůstane ležet ve skladu.

Napsal proto Pilipovi dopis, který podle informací MF DNES mimo jiné obsahoval i větu, že není možné AKIT nezaplatit, když byl o celé zakázce ministr informován. "Takový dopis jsem od zástupce AKIT dostal a pak jsem s ním i mluvil," potvrdil Ivan Pilip. "Říkal, že to ministr celé věděl, a jeho úřad by tedy měl zaplatit."

Schůzka se odehrála až poté, co vedení Unie svobody vyslechlo Němcovo stanovisko k aféře a spokojilo se s vysvětlením, že on o ničem nevěděl. "Přiznám se, že pak už jsem po tom dál nepátral. Bral jsem to jako tvrzení proti tvrzení," dodal Pilip.

A výsledek? AKIT nakonec své peníze dostal. Ministerstvo totiž k vypovězení smlouvy nenašlo jediný důvod. "Smlouvy byly závazné, takže jsme ten nábytek převzít museli," přiznává dnes i sám ministr Němec.

Firma nakonec šla na ruku ministerstvu jen v tom, že část nábytku, na který si sama sehnala jiného odběratele, ministerstvu nepředala. Tím se plánovaná investice snížila o několik set tisíc, stejně však překročila čtyři miliony.

Nynější šéf Unie svobody Petr Mareš říká, že o případu má jen staré informace z doby, kdy se jím zabývalo vedení strany: "Nic jiného o tom nevím, takže se mi to těžko komentuje."

Kdo tam vůbec bude bydlet?
Ve třech stotřicetimetrových bytech v domě v Salvátorské ulici, jehož rekonstrukce už za Němcova předchůdce Petra Lachnita přišla na osmatřicet milionů, původně bydlel ministr a dva jeho náměstci. Čtvrtý z bytů obývá ministr zemědělství Jaroslav Palas, ten však zdědil starý nábytek po Lachnitovi.

Poté, co aféra s luxusním vybavováním bytů loni v říjnu propukla, se jeden z náměstků vystěhoval, byt podle svého tvrzení opustil i ministr Němec, takže z vedení resortu jej nadále obývá jen náměstkyně Ivana Hanačíková.

A ministerstvo pro místní rozvoj nyní zvažuje, koho do bytů nastěhuje. "Nemá smysl nechat takové byty ladem. Dům je propojen s ministerstvem, takže myšlenka využít je ke komerčním účelům je úsměvná," uvedl Mareš.

Kromě zařizování bytů původně unionistické vedení ministerstva plánovalo rozsáhlé investice i do svých kanceláří. "Pracuje se na tom, celkem by kanceláře měly vyjít na pět milionů, plus minus sto padesát tisíc," potvrdil loni v říjnu pracovník firmy AKIT Michal Háp. Když se na všechno přišlo, ministr Němec nakonec od tohoto plánu upustil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video