Ministr se k tématu prověrky nejdříve nechtěl vůbec vyjadřovat, ale nakonec to přiznal.

Ministr se k tématu prověrky nejdříve nechtěl vůbec vyjadřovat, ale nakonec to přiznal. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Ministr Mládek nedostal prověrku

  • 556
Ministr zemědělství Jan Mládek je podle Národního bezpečnostního úřadu nedůvěryhodná osoba. A představuje pro stát dokonce bezpečnostní riziko. MF DNES se podařilo zjistit věc, kterou ministr Mládek dosud tajil. V roce 2001, kdy byl náměstkem ministra financí, požádal o prověrku na stupeň "tajný".

Národní bezpečnostní úřad mu toto osvědčení odmítl udělit. Neměly by se mu tedy do rukou dostat tajné materiály. Hrozí, že by u něj nezůstaly v bezpečí a unikly by.

Problém je v tom, že ministři podle zákona prověrku mít nemusí a k Mládkovi se teď tyto citlivé dokumenty snadno dostávají. MF DNES získala informaci o Mládkově prověrce ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Ministr se k tomu nejdříve nechtěl vůbec vyjadřovat, ale nakonec to přiznal.

"Proč mi nebyla udělena? To nevím. Důvody bezpečnostní úřad neuvádí," řekl ve středu ministr.

NBÚ: Mládek se stýkal s Rusy
Stalo se to před šesti lety. Tajná služba BIS tehdy sledovala aktivity několika podezřelých ruských podnikatelů, protože se domnívala, že jsou napojeni na zpravodajské služby Ruska. A když monitorovala jeden z jejich večerních dýchánků v luxusní pražské restauraci, nestačila se divit, kdo si s nimi přišel popovídat: objevil se tam také Jan Mládek, tehdy první náměstek ministra financí.

"Éto charošij moloděc," říkali ruští podnikatelé o Mládkovi, což znamenalo, že je to skvělý chlapík. Ani Mládek, ani ruští podnikatelé tehdy netušili, že jsou pod dohledem tajných agentů.

Podivné "ruské kontakty" se pak Mládkovi vrátily jako bumerang. Mládek totiž tehdy jako náměstek ministra financí požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku na stupeň "tajný". Bez ní nemohl dostávat do rukou tajné materiály státu.

NBÚ však v roce 2001 Mládkovi nevyhověl. Skandál z toho však tehdy nebyl – Mládek těsně před tím rezignoval na post náměstka sám, poté co Zemanovu vládu opustil jeho tehdejší nadřízený ministr financí Pavel Mertlík.

Problém s prověrkou Mládek tajil dodnes. MF DNES se o tom dozvěděla proto, že shromažďovala podklady o jeho dosavadní politické kariéře. (O Mládkovi se totiž začalo více mluvit poté, co vyšlo najevo, že žije v luxusním bytě, který mu pronajímá vlivný právník a lobbista Miroslav Jansta.

Mládek neměl zpočátku vůbec chuť o prověrce mluvit. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl nejdříve ministrův mluvčí Tomáš Loskot. Na opakovanou žádost, jestli Jan Mládek někdy v minulosti požádal o prověrku a jak dopadla, pak přišla další vyhýbavá odpověď.

Mládek po svém mluvčím vzkázal, že "požádal o prověrku 16. listopadu 2005", tedy ve chvíli, kdy nastoupil jako nový člen do vlády Jiřího Paroubka. "Tato prověrka zatím nebyla ukončena," řekl Loskot.

O první neúspěšné prověrce se zase nezmínil. Na další doplňující dotaz se pak ministr přece jen přiznal. "NBÚ prověřoval ministra už v roce 2001. Bylo to v době, kdy už nebyl náměstkem ministra financí. Žádal o stupeň T (tajné), dostal V (vyhrazené)," uvedl Loskot.

"Vyhrazené" je nejnižší stupeň prověrky. Kdo má takové osvědčení, může se seznamovat jen s velmi omezeným a téměř bezvýznamným okruhem utajovaných skutečností.

MF DNES poté oslovila ministra Mládka ve středu po skončení tiskové konference v jeho úřadě a žádala ho o vysvětlení, proč nedostal prověrku na stupeň tajné. Mládek však rychle opustil sál, utíkal přes chodbu do své kanceláře a až od svých – už téměř zavřených – dveří zvolal: "Já nevím, proč jsem prověrku nedostal. Sám moc dobře víte, že důvody bezpečnostní úřad neuvádí."

Jako ministr teď Mládek prověrku od NBÚ nepotřebuje, zákon to nevyžaduje. Problém je v tom, že kvůli původní prověrce z roku 2001 byl uznán jako bezpečnostní riziko, a tak je otázka, jestli si takový člověk může číst tajné materiály, které se mu nyní jako ministrovi na stůl v klidu dostávají.

"Pan Mládek by měl okamžitě odstoupit. Ten člověk je pro stát svými kontakty nebezpečný. Jestli už jednou dostal razítko, že je nedůvěryhodný, tak se to nedá změnit. Riziko z těch minulých kontaktů neskončí tím, že se stal ministrem," řekl poslanec ODS a člen sněmovní komise pro dohled nad činností NBÚ Tomáš Kladívko.

"Beru to jako podnět pro komisi. Vyžádáme si k tomu informace," dodal. Premiér Jiří Paroubek o "staré" a problémové prověrce Mládka nevěděl. "Máte zřejmě více informací než předseda vlády," řekla Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video