Ministr průmyslu Jan Mládek letí s podnikateli do Číny. Stali jsme se za minulých vlád vzorově nepřátelskou zemí, potřebujeme restart vztahů, tvrdí.

Ministr průmyslu Jan Mládek letí s podnikateli do Číny. Stali jsme se za minulých vlád vzorově nepřátelskou zemí, potřebujeme restart vztahů, tvrdí. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Mládek hodlá změnit obraz nepřátel Číny. Nemůžeme je školit, říká

  • 119
Do Číny letí spolu s téměř třicítkou podnikatelů ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Moje cesta by měla znamenat průlom, restart," řekl. Za předchozích vlád se podle něj Česká republika stala pro Čínu vzorově nepřátelskou zemí. Mládek je po šéfovi diplomacie Lubomíru Zaorálkovi v krátké době dalším vrcholným politikem, který do Číny míří.

Mládek do Číny odlétá na týden v pátek, jen dva dny po 25. výročí masakru na náměstí Tchien-an-men v Pekingu, při němž čínská armáda násilně potlačila protesty proti režimu a zahynuly přitom minimálně stovky osob. K tomuto výročí se česká vláda nijak nevyjádřila, na prvním místě je pro ni nyní byznys.

Fakta o obchodu Česka s Čínou

Čína je pro ČR čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem (po Německu, Slovensku a Polsku). V roce 2012 byl obchodní obrat 333,7 miliardy korun, z toho ale český vývoz jen 32,7 miliardy korun, dovoz 304 miliard korun.

Do konce roku chce ČR v Číně otevřít čtvrtou obchodní kancelář v Kantonu (zatím jsou v Pekingu, Šanghaji a Chengdu). Mládek chce vyjednat přímé letecké spojení Prahy s Pekingem nebo Šanghají od května příštího roku.
Zdroj: MPO

"Respektujeme to, že Čína má nějaký vnitropolitický vývoj a my nejsme ti, kteří by měli školit, jak to má probíhat, byť samozřejmě bychom si možná přáli, aby vývoj spěl k nějaké formě demokracie bez excesů," řekl k tomu iDNES.cz Mládek.

Cílem jeho cesty je podpořit v Číně projekty českých firem. "Jednat budeme rovněž o zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem nebo Šanghají," uvedl Mládek. Byl by rád, kdyby přímé letecké spojení bylo již příští rok v květnu.

Delegace postupně navštíví čínská města Ningbo, továrnu Škoda Factor u Šanghaje i přímo toto město, Sushou, Nanjing a Peking. Jednat bude jak s ministry, tak s představiteli tří z pěti nejbohatších čínských provincií.

Ve městě Ningbo se v rámci veletrhu zaměřeného na import spotřebního zboží se uskuteční výstava "Expo zemí střední a východní Evropy". V české expozici se objeví vůz Škoda Octavia, tramvaj plzeňské firmy Škoda Transportation či sportovní letoun Skyleader firmy Jihlavan. Nebude chybět české pivo, Becherovka, český křišťál, moravská vína a luxusní český nábytek.

Změnu v kurzu vůči Číně oznámil premiér

Změněný kurs České republiky vůči Číně kvůli posílení byznysu oznámil v dubnu premiér Bohuslav Sobotka. "Pokud chceme mít politické a ekonomické vztahy na stejné úrovni jako další země Evropské unie, chceme také vycházet z principů společné evropské politiky vůči Číně, která mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Pokud respektujeme územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl český předseda vlády (více zde).

Česká republika se podle premiéra Sobotky v minulosti chovala nelogicky a v rozporu se svými zájmy, protože je poexportně orientovaná země. Do Číny nedlouho poté zamířil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a chystá se tam také prezident Miloš Zeman. "Já jsem pro co nejširší obchodní výměnu, včetně výměny investic a výměnu lidí. Ať jsou to turisté, ať jsou to studenti, ať jsou to podnikatelé," řekl k tomu český prezident.

Zaorálek při návštěvě Pekingu podepsal prohlášení, podle nějž česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Číny. "Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí se v prohlášení. Ohledně respektu k lidským právům se v česko-čínském prohlášení objevila jedna jediná věta. "Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu." (více k cestě Zaorálka do Číny najdete zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue