Ministr Martínek tvrdí, že o kauze neměl dost informací.

Ministr Martínek tvrdí, že o kauze neměl dost informací. | foto: Dan Materna

Ministr Martínek jen tiše přihlížel budišovské aféře

  • 64
Tři týdny po zveřejnění kauzy o machinacích s dotacemi od Evropské unie se objevují otazníky, jak se vlastně chovali ti ve "vedlejších rolích". Největší pochybnosti panují o bývalém ministrovi pro místní rozvoj Radku Martínkovi. O plánu skupiny podvodníků věděl, přesto nic neudělal.

MF DNES oslovila několik právníků a státních zástupců. A několik z nich řeklo, že Martínek se nezachoval správně, když si informace o machinacích nechal pouze pro sebe.

"Jeho chování by se dalo považovat za úmyslnou nedbalost. Měl informace, že se někdo chystá protizákonně získat peníze, ale nic neudělal," řekl advokát Narcis Tomášek.

"To, jak se zachoval, bych označil za nepřekažení trestného činu, za které hrozí až tři roky vězení," řekl i vrchní státní zástupce z Prahy, který chce zůstat v anonymitě.

O co v kauze vlastně šlo? Skupina kolem starosty Budišova Ladislava Péti se rozhodla opravit místní zámeček. Zaplatit to měla Evropská unie. Podle policie skupina projekt nadhodnotila o 30 milionů korun, které by jim zůstaly "v kapse".

Martínka na to letos v dubnu upozornil architekt Marek Řičář, který původně patřil k Péťovým blízkým spolupracovníkům, do machinací s dotacemi se mu však nechtělo. Jenže Martínek tehdy nic neudělal.

Neměl jsem dost informací, tvrdí Martínek
Martínek, který je dnes poslancem za ČSSD, se hájí, že o chystaném podvodu neměl dostatečné informace. Proto nešel na policii, když mu Řičář o Péťově plánu řekl. "On mi o tom povídal jen v obecné rovině," uvedl ve čtvrtek Martínek.

Jaká je Řičářova verze, není jasné. On sám před třemi týdny jen potvrdil, že Martínkovi o všem řekl. Ve čtvrtek měl vypnutý mobilní telefon, a policie mu navíc už v polovině října poskytla ochranku.

Právě to, co někdejší ministr o chystaném podvodu věděl, je přitom v případném Martínkově stíhání klíčové. Policie by mu totiž musela prokázat, že získal závažné důkazy, že se "něco" chystá.

Ministr podvodnou akci sám podepsal
Jenže je tu i jiná věc, která "hází" na Martínka špatné světlo. Nejenže nic s Řičářovými informacemi neudělal, ale sám nakonec projekt připravený Péťou později podepsal. Ani to však policii nebo státní zastupitelství nepřesvědčí, aby se Martínkovo chování začalo prověřovat.

"Nemám o tom podrobné informace, ale myslím, že tam trestní odpovědnost není," řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka.

Všechny čtyři dosud obviněné - starostu Péťu, někdejšího šéfa kabinetů Grosse a Paroubka Zdeňka Doležela, zaměstnance ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku a někdejší náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou - drží policie ve vazbě.

Architekt Řičář: pronájem školy na padesát let
Jenže v projektu nešlo jen o Budišov, a právě proto vzbuzuje Řičářovo chování určité pochybnosti. Do plánu renovace některých památek za evropské peníze se totiž hodlala zapojit i další malá obec - Pěnčín na Jablonecku. Za dotace se zde měl opravit cenný Kittelův dům.

Péťa a další představitelé Budišova se kvůli chystanému projektu dokonce setkali několikrát s vedením Pěnčína. Z plánované spolupráce nicméně sešlo.

"Měli jsme před podpisem smlouvy. Nakonec jsme to nepodepsali," řekl starosta Pěnčína Richard Hübel (ODS). "Důvody si už nepamatuji," odmítl se k záležitosti vracet.

Z jednání zastupitelstva obce z března 2004 je jasné, že úplně v dobrém "rozchod" neproběhl. "Zastupitelstvo obce neschvaluje vstup obce Pěnčín do obecně prospěšné společnosti Bono Publico, o. p. s., spolu s obcí Budišov a ing. arch. Řičářem. Důvodem je nesolidní jednání pana Řičáře, tím obavy o osud areálu a možné ztráty vlivu při rozhodování o důležitých skutečnostech této lokality," píše se v zápise z jednání.

Ještě předtím přitom obec Pěnčín s Řičářem úzce spolupracovala. Radnice mu dokonce pronajala na padesát let neužívanou školu. "K současným vztahům s panem Řičářem se nebudu vyjadřovat," řekl starosta Hübel.

Špion Vébr: "vyhazov" z ČSSD a čekání na soud
Posledním člověkem, který hrál v kauze velmi významnou roli, je bývalý novinář a podnikatel Aleš Vébr. Právě na něj se totiž s prosbou o pomoc obrátil architekt Řičář. Vébr se zná dobře s reportérem Novy Jankem Kroupou a společně se dohodli, že se pokusí do Péťovy skupiny infiltrovat.

Vébrovi se díky zkušenostem s fungováním ministerstev a také členství v ČSSD podařilo do skupinky proniknout. Měl v ní mít na starosti "špinavou práci" - nošení úplatků, zajišťování kontaktů s různými úředníky.

Vébr tvrdí, že celou záležitost dokumentoval pouze pro Novu, která skandál s dotacemi zveřejnila. MF DNES však získala informace, které naznačují, že totéž údajně dělal i pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který následně začal kauzu prověřovat.

Policisté ze specializované jednotky se totiž o Vébra začali zajímat nejdřív jako o podezřelého v jiné věci. Letos na jaře ústecká soudkyně Renata Zlámalová oznámila, že jí Vébr vyhrožoval kvůli konkurzu, v němž jeho rodina přišla o golfové hřiště na Liberecku. Vyšetřovatelé záhy zjistili, že jde o nesmysl, Vébr jim však při té příležitosti podle zdroje z ÚOOZ řekl o aktivitách kolem Péti.

Vébr kontakt s policisty popírá. "S policisty z ÚOOZ jsem se seznámil až přes Janka Kroupu," tvrdí Vébr. Stejně se vyjadřuje i Kroupa. Policisté se k tomu, jak se o kauze dozvěděli, nechtějí oficiálně vyjádřit.

Samotného Vébra čeká brzy soud. Žaloba, které čelí, se týká opět konkurzu na golfové hřiště. Vébr podle ní nespolupracoval s konkurzním správcem. Jeden "trest" ho už stihl. ČSSD mu minulý týden pozastavila členství ve straně. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video