Ministr má úkol: vojsko profesionálů

Praha - Jediná věta premiéra Miloše Zemana o tom, že vláda chce mít profesionální armádu, znamená dosud nevídaný zlom v jejím životě. Zeman těch několik slov pronesl při jmenování nového ministra obrany Jaroslava Tvrdíka na Pražském hradě. Vyhlášení profesionalizace armády bylo naprosto neočekávané. Žádná vláda od roku 1990 tento cíl tak jednoznačně neformulovala.

A sama ČSSD dosud uvažovala nanejvýš o smíšeném typu armády.

Tvrdík nyní musí sestavit tým expertů, který vypracuje koncepční dokument o profesionalizaci armády. Na vypracování studie dal ministrovi obrany Zeman čas tři měsíce. Do čtyř let by pak měla republika mít profesionální ozbrojené síly. Což znamená, že dnešní čtrnáctiletí kluci by zřejmě již nemuseli na vojnu.

Obrana má nového šéfa, čtěte ZDE

"Nazrál čas pro radikální reformu armády," komentuje Zemanovo rozhodnutí pronesené v přítomnosti vrchního velitele ozbrojených sil prezidenta Václava Havla ministr Tvrdík. "Reforma nemůže být nad ekonomické možnosti země a musí přitom zajistit její obranyschopnost. Měla by daňovým poplatníkům nabídnout za jejich peníze to nejlepší řešení," řekl nový šéf obrany.

S tím, že je třeba profesionalizovat armádu souhlasí i pravicová opozice.
"V horizontu šesti let je to možné. Ministr Tvrdík by se však měl soustředit na ekonomické problémy svého resortu," řekl ČTK předseda obranného výboru poslanecké sněmovny a stínový ministr ODS Petr Nečas.

Čtyřkoaliční stínový ministr obrany Michael Žantovský pak prohlásil: "My bychom tento krok uvítali, kdyby z něj nečišelo naprosté diletantství vlády premiéra Zemana v této oblasti. Je to něco ve stylu - Poručíme větru, dešti!"

Česká armáda se nachází v nejhorší ekonomické situaci za poslední léta. Odcházejí jí klíčoví a vzdělaní lidé. Do této situace přichází nový ministr obrany Jaroslav Tvrdík a na začátek dostal kromě řešení problémů nečekaný a zlomový úkol - připravit vojsko na plnou profesionalizaci.

Opoziční politici tvrdí, že vás handicapuje vojenská minulost. Varují proto před ztrátou civilní kontroly nad armádou.

Premiér Zeman na to při mém jmenování na Hradě jasně odpověděl: není pro něj podstatné, kdy jsem uniformu vojáka svlékl. Osobně jsem hrdý na to, že jsem měl tu možnost sloužit jako voják z povolání. Domnívám se, že mi tato zkušenost ve funkci ministra naopak pomůže. Poměrně dobře se totiž orientuji v poměrech na ministerstvu obrany. Znám také reálný život v bojových útvarech i problémy, které trápí vojáky, civilní zaměstnance armády i vojenské důchodce. Výhrady opozičních politiků vnímám. Doufám, že má vojenská minulost nebude na překážku v naší komunikaci. Obrana země by podle mě měla být nadřazena drobným politickým averzím. Snad se mi tuto překážku podaří překonat.

Neobáváte se, že se zapíšete jako člověk, jehož si Vladimír Vetchý vybral a jenž mu pak namydlil schody?

Pana Vetchého si vážím proto, že mi funkci náměstka nabídl i přesto, že jsem poměry na ministerstvu ostře kritizoval. Podle mne to svědčí o Vetchého velké osobní odvaze. Jde o velmi slušného a hodného člověka, který se už nedokázal vyrovnávat se situací, která na ministerstvu nastala.

Lidé si stejně tak pomyslí, že jste do ČSSD vstoupil z vypočítavosti - protože jste se chtěl stát ministrem.

Dostal jsem nabídku od lidí z ČSSD, jichž si velmi vážím.

Nabídl vám členství šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf?

Nemohu za to, že bydlím v Praze 13, stejně jako pan Šlouf či ministr zahraničí Kavan. Ale pro váš klid: pan Šlouf mě do ČSSD nepřivedl. Počítám však s podobnými dotazy. Premiér Zeman mne varoval, že nepříjemných věcí mě čeká v politice mnohem víc.

Jaké budou vaše první kroky ve funkci ministra?

Chci zreformovat ministerstvo obrany. Zbavit ho nevýkonných lidí, kteří svou prací armádě velmi škodí a diskreditují ji. Významné změny chystám i ve vedení ministerstva. Musí to být velmi výkonný tým. Ten minulý se až na výjimky, kterou je například odcházející náměstek Jaromír Novotný, neosvědčil.

Jaké jsou největší nedostatky v práci ministerstva?

Jde o jeho ekonomiku, personalistiku a sociální politiku. Musím například najít cestu, jak zastavit odchod mladých a perspektivních vojáků z povolání.

Senátor Žantovský srovnává vaši práci s vymetáním Augiášova chléva...

Něco na tom je. Situace v resortu je velmi vážná a nikdo to nezastírá. Kritický stav resortu je popisován v mnoha našich dokumentech, k nimž jsem z pozice náměstka neměl přístup, a já na to chci jako ministr obrany reagovat.

Co se udělalo špatně, že jsme po dvou letech členství v NATO nuceni konstatovat: ministerstvo obrany dovedlo armádu na pokraj kolapsu, místo aby ji změnilo v elitní sbor?

Neumím na to odpovědět. Na ministerstvu jsem příliš krátce. Netroufám si to hodnotit. Vstup země do NATO byl opravdu pro vojáky silným motivem. Věřili, že se něco změní. Ale pouhý vstup do aliance, která by nám jako Varšavská smlouva radila a diktovala, nic nevyřeší ani nezmění. Dědictví socialistické armády i způsob myšlení lidí nás velmi tíží.
Ale vy ode mne chcete slyšet příčiny chyb, které armádu zdecimovaly. Tady jsou některé z nich: za osm let jsme nedokázali na stát převést majetek v účetní hodnotě dvanácti miliard korun. Právě tohle je jeden z příkladů, kdy nás údržba a střežení objektů stojí obrovské prostředky. Má to i jiný úhel pohledu: dokud bude na očích lidí zbůhdarma chátrat majetek armády, který už nepotřebujeme, tak je nepřesvědčíme o tom, že tu nejsme zbytečně.

Jak si vysvětluje velmi ostré rozepře mezi ministerstvem obrany a generálním štábem? Jako kdybyste spolu válčili?

Důvod je prostý. Velitelský sbor armády se v posledních letech neuvěřitelně změnil, vyspěl. Stovky důstojníků vystudovaly západní kursy, university či akademie. Mnozí prošli i strukturami NATO. Jde o špičkové a mnohdy nepostradatelné odborníky. Jiná věc je, že jsme si souběžně nepřipravovali a neškolili stejně kvalitní personál do důležitých funkcí v legislativě, ekonomice i personalistice ministerstva obrany. Tady, bohužel, lidé, kteří by se mohli vzděláním srovnávat s vojáky, nejsou. Z toho také vyplývá ona válka. Jde o konflikt zastaralých názorů a přežitého myšlení s progresivním a moderním způsobem uvažování.

Ministerstvo obrany se tedy nachází v jakémsi intelektuálním útlumu?

Je to tak. Velení armády má v mnoha případech nesrovnatelně progresivnější představy než management ministerstva obrany. Tím ale neříkám, že v mém okolí nepracuje několik špičkových odborníků, jaké mi může závidět i aliance. Bohužel je jich jen několik. Jakkoli to tedy zní paradoxně, armáda je dnes mnohem progresivnější než ministerstvo obrany. Její návrhy jsou propracovanější, ale i kritika vojáků zbytnělého vojenského školství, personalistiky či ekonomiky, které váš deník minulý týden otiskl, je propracovanější a tedy i kvalifikovanější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video