Kampaň lékařů Děkujeme, odcházíme!

Kampaň lékařů Děkujeme, odcházíme! | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministr kvůli lékařům mění atestace. Platy mladých to neřeší, říkají doktoři

  • 710
Mladí lékaři si stěžují nejen na nízký plat, ale také na složitý systém atestací, který se příliš často mění. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se jim pokusil vyjít vstříc a systém zjednodušit. Lékaře ale přesto nepřesvědčil.

Ministerstvo úpravou kritizované vyhlášky pomůže hlavně ortopedům nebo neurologům. Loni se totiž příprava na atestace pozměnila tak, že první dva roky tráví lékaři v takzvaných kmenech (například interním, chirurgickém) a po jejich absolvování mohou některé výkony dělat samostatně.

Kmenů je však mnohem méně než lékařských oborů. Proto se třeba budoucí oční lékař dva roky zaučuje v chirurgii, teprve pak se vrátí na oční – a z tohoto oboru neumí po dvou letech praxe vůbec nic. V nové vyhlášce, která má být vydána do konce roku, už bude mít vlastní kmen, stejně jako urolog, neurolog nebo kožní lékař.

"To sice pomůže, ale je to jen dílčí změna. Problémy s atestacemi řeší jen z třiceti čtyřiceti procent," říká Martin Švestka ze sdružení Mladí lékaři. Komplikovaná příprava na atestace, před kterými mají lékaři nízké příjmy, je přitom jedním z důvodů, proč chtějí na konci roku podávat výpovědi z nemocnic a někteří uvažují o odchodu do zahraničí.

Systém atestací je pro lékaře demotivující

Lékaři vnímají jako problém i to, že si nákladnou přípravu na atestaci musí hradit sami. "Nebo podepsat dohodu, která je zavazuje pracovat pro zaměstnavatele ještě pět let po atestaci," říká Švestka. Ani po absolvování dvouletého "kmene" navíc doktor nedostane přidáno.

"Máme tady lékaře před atestací, který je v nemocnici šest let. Bere stejné peníze jako kolegyně, která nastoupila před půl rokem. To je demotivující," upozorňuje na nespravedlnost systému chirurg z písecké nemocnice Pavel Suchomel, který se také chystá na atestaci. Na vyšší plat lékař dosáhne až po atestaci, kterou může složit zhruba po pěti letech.

Děkujeme, odcházíme

3 700 lékařů podepsalo protestní výzvu Děkujeme, odcházíme.

Podpisem se zavázali, že na konci roku podají výpověď z nemocnice, pokud se jim nezlepší podmínky pro práci.

Po odchodu z fakulty lékař bere 17 340 korun. V přípravě na atestaci má 18 790 korun (bez služeb), pokud získá plný úvazek. To se nepodaří každému, například budoucí kožní lékařka Eliška Pojezná už dříve MF DNES popsala, že na pražské klinice dostala 0,01 úvazku – to je asi patnáct minut denně. Pracuje však celých osm hodin.

"Pro nemocnice jsou mladí doktoři před atestací levnou pracovní silou, systém je zneužívá," říká internista Pavel Vávra, zapojený do kampaně Děkujeme, odcházíme.

První snaha o zjednodušení přinesla spíše komplikace

Pravidla vzdělávání se poprvé výrazně měnila v roce 2004. Kvůli snaze je zjednodušit a zároveň se přizpůsobit EU byla zavedena jen jedna atestace místo dvou – a to český systém paradoxně zkomplikovalo. Ministerstvo proto loni přišlo s novou vyhláškou, která zavedla dvouletou přípravu v kmeni ukončenou testem. A druhým "stupněm" je atestace.

Vyhláška chce také omezit pobyt lékařů mimo domovskou nemocnici. Teď je mohou školit jen některé nemocnice, nejčastěji fakultní. Často se tedy stává, že primář z menší nemocnice přijme mladého doktora a ten dojíždí na stáže jinam.

"Mám tady chirurgy, které rok a půl nevidím," potvrzuje primář chirurgie v písecké nemocnici Vladimír Cejp. Doktoři ve svých domovských nemocnicích chybějí. A narážejí i na to, že nemohou sehnat práci právě kvůli tomu, že budou muset dojíždět na stáž. Navíc míst na stáže není dostatek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video