Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Yan Renelt, MF DNES

Neděkovali, neodcházeli. I tak míří k lékařům soukromých nemocnic peníze navíc

  • 291
Ministr zdravotnictví podepsal úhradovou vyhlášku, která zvýší platy nespokojeným lékařům. Nyní už bude na pojišťovnách, aby nemocnicím peníze rozeslaly. Jak však peníze rozdělí soukromé nemocnice, není jasné. Ministerstvo jejich lékařům zvýšení platů garantovat nemůže.

Ministr Leoš Heger podepsal novelu úhradové vyhlášky, která znamená navýšení úhrad nemocniční péče o dvě miliardy korun. "Pan ministr ji podepsal ve čtvrtek večer. Nové znění vyhlášky by se mělo objevit v elektronické sbírce zákonů během víkendu či v pondělí," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Nyní je na pojišťovnách, aby nemocnicím peníze rozeslaly. Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, bude rozdělovat 1,4 miliardy korun.

"Hledáme mechanismus, jak sumu zaplatit. Peníze nemohou jít ze základního fondu zdravotního pojištění, takže vymýšlíme, jak tyto peníze v rámci VZP sehnat. Hledáme pro nás nejlepší řešení," řekl iDNES.cz mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Termín, do kdy by měla VZP peníze nemocnicím odeslat, uvést nechtěl.

Zatímco státní nemocnice se budou řídit vládním nařízením a všem lékařům plat zvýší o pět až osm tisíc podle jednotlivých tarifních tříd a podle úvazku, není jasné, jak budou při rozdělování peněz postupovat soukromé nemocnice.

"Je to čistě záležitostí vedení těchto nemocnic. Ministerstvo však vydalo doporučení již v memorandu," uvedl náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Vítěz protestů: soukromé nemocnice

Na svobodu manažerů v tomto rozhodování upozornil i lékař a spolumajitel nemocnic Roman Šmucler. "Jsem spolumajitelem dvou nemocnic, které dostanou přidáno na platy lékařů. Opět velmi dobrá zpráva. U nás v soukromém zařízení, kde nebyla jediná výpověď v souvislosti s akcí, lékařům peníze dáme. Ale s dovolením podle výkonu, zásluh a odvedené práce. Nikoli podle data narození," píše Šmucler na svém blogu na iDNES.cz.

"Upozorňovali jsme na tento paradox již během akce, ministerstvo nemůže slíbit požadované navýšením platů lékařům, které zaměstnává soukromník," dodal Sršeň.

Soukromé nemocnice jsou tak pomyslným vítězem v bitvě Děkujeme, odcházíme. V době protestů v nich byl klid a jejich lékaři takřka neprotestovali. Nyní dostanou peníze na platy a ještě je mohou rozdělit dle svého.

Podle ředitele Asociace Českých a Moravských nemocnic Stanislava Fialy lékařům nejspíš budou muset přidat kvůli konkurenci. "Soukromé nemocnice se musí přizpůsobit ostatním, protože pokud budou lékaře platit hůře, odejdou jim," míní Fiala.

"Úroveň platů se může v jednotlivých nemocnicích lišit, na druhou stranu se přizpůsobují dané finanční oblasti a reagují na státní nemocnice," souhlasí předseda sdružení soukromých nemocnic Vladimír Drvota.

Obě organizace se shodují v tom, že ředitelé soukromých nemocnic mohou přidat jen některým lékařům, nebo naopak celému zdravotnickému personálu včetně sester. "Samozřejmě může být někde výjimka. Nicméně peníze jsou určeny lékařům, takže by měly jít peníze jim. Až po dohodě s lékaři by to tito manažeři měli řešit jinak," uzavřel Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video