Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ministr Heger dá příští rok nemocnicím víc peněz

  • 188
Nemocnice dostanou příští rok více peněz. Uvedl to ministr zdravotnictví Leoš Heger, který pracuje na úhradové vyhlášce pro rok 2012. Podle Hegera dostanou nemocnice pravděpodobně 103 procent dnešních rozpočtů. Polepší si především zařízení, která nyní křičí, že jsou podfinancovaná.

"Nemocnice dostanou přidáno, určitě dostanou více než 100 procent letošního stavu, pravděpodobně 103 procent," uvedl ministr v Otázkách Václava Moravce.

Heger dodal, že navýšení plateb nebude rovnoměrné a že by si měla polepšit především zařízení, která si stěžují, že jsou dlouhodobě podfinancovaná. "To, co nám vyčítali hejtmani, se nám podaří zlepšit. Polepší si nemocnice, které mají nejnižší platby za diagnózu," dodal Heger.

Lékař na přání

V rámci chystaných nadstandardů v lékařské péči podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera lidé dostanou "v limitované podobě" možnost zaplatit si některé zákroky u špičkových lékařů. Ministerstvo podle Hegera začátkem roku vypracuje metodiku pro využití nadstandardu při operacích. Podmínkou podle něj bude, že nemocnice zajistí dostupnost specialistů pro všechny pacienty, kteří ho budou potřebovat. Uvolněn by takový lékař případně mohl být například na deset procent své pracovní doby, v níž by operoval za peníze pacientů. Platby za takové zákroky by dostávala nemocnice.

V nemocnicích a lůžkových zařízeních se má podle plánu ministerstva změnit financování. Namísto paušálních plateb budou nově dostávat peníze za diagnózu DRG a bude se zohledňovat počet pacientů, které ošetří. To má přinést peníze právě těm nemocnicím, o které je zájem, a které s paušálem těžko vycházejí.

Podle ministra nadále platí, že chce přidat i na platech lékařům, jak slíbil. V první fázi to bude 6,25 procenta navíc, pokud nenastane krizový scénář, dostanou zdravotníci pracující v nemocnicích i zbytek do slíbeného desetiprocentního nárůstu. Nemocnice doplácet na vyšší mzdy lékařů nebudou, zdůraznil.

Heger už dříve připomněl, že celý nárůst, na němž se ministr s odbory v únoru dohodl pod tlakem protestní akce Děkujeme, odcházíme, není od ledna kvůli vývoji ekonomiky možný. Experti s hospodářským růstem pro příští rok nepočítají.

Od prosince bude stát den v nemocnici stovku

Ministr v pořadu diskutoval i o navýšení poplatku za den v nemocnici, které začne platit od příštího čtvrtka.

"Pacienti budou více zvažovat, zda si půjdou do nemocnice lehnout, nebo dají přednost ambulantnímu ošetření. U slabších sociálních skupin bude určitě ta finanční zátěž větší," komentovala novinku přednostka dermatovenerologické kliniky FN Na Bulovce Jana Hercogová.

Nadstandard vyhoví jen některým

Stokoruna je podle ní pouze virtuální číslo. "Za den dáme za pacienta sto padesát korun, takže ta částka náklady ani nepokryje. Ale pacienti si postupně na vyšší poplatek zvyknou," dodala.

Pacienti však nemohou očekávat, že zároveň s vyšším poplatkem získají lepší péči. "Ze středy na čtvrtek nebude péče lepší o čtyřicet procent, v minulosti se ale zlepšovala o sto procent, kdežto poplatek nerostl," argumentoval Heger.

Stokoruna v nemocnici se podle ministra neřadí mezi regulační poplatky. "Já ji vnímám jako spoluúčast pacienta na péči o něj. Je to připomenutí pacientům, že ta medicína je drahá. Pacienti platí zdravotní pojištění, ale medicína je mnohem dražší, než cena pojištění," uvedl Heger.

Zdravotnictví je podle něj silně podfinancované na úkor platů zdravotníků.

Pacient nemůže o hospitalizaci rozhodnout sám

"Zdravotnictví spolkne tolik peněz, kolik se do něj nalije. Česká republika jako jeden z mála států nemá limity na tyto poplatky, v Německu se po čtrnácti dnech poplatek neplatí. U nás ale sociální limity na hospitalizaci v nemocnici i na léky chybí," kritizovala zvýšení poplatku komunistická poslankyně a stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková.

Pacient si podle ní nemůže rozhodnout, zda bude hospitalizován, či podstoupí jen ambulantní ošetření. "O hospitalizaci rozhoduje lékař, neznám člověka, který by šel kolem nemocnice a řekl si: ta je hezká, tam si půjdu lehnout," dodala.

Ministr Heger přiznal, že tento poplatek není limitován, všechny ostatní ale prý ano. "Chystá se zákon o dlouhodobé péči, který z toho poplatku vyřadí chronicky nemocné pacienty, jež musí dlouho ležet a mohli by se dostat do finanční úzkosti," doplnil Heger.

"Stále platí limit hmotné nouze. Pokud by analýzy zcela jasně ukázaly, že se pacienti dostávají do potíží, otevře se diskuze, ale až po zákonu o dlouhodobé péči," uzavřel ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video