Lékáren je podle ministerstva na některých místech republiky příliš mnoho, chystá se regulace. Ilustrační foto

Lékáren je podle ministerstva na některých místech republiky příliš mnoho, chystá se regulace. Ilustrační foto | foto: ČTK

Ministr Heger chce regulovat počet lékáren, v Praze už nové nevzniknou

  • 67
V České republice je přes dva a půl tisíce lékáren, přičemž u třetiny z nich platí, že sousední lékárna je blíže než pět set metrů. Právě tento stav chce ministr zdravotnictví Leoš Heger změnit tak, aby lékárny vznikaly spíše v menších městech, zatímco například v Praze vůbec.

"Chceme stanovit minimální rozestup, který bude muset nová lékárna od té stávající mít. Tak, aby vznikaly jen tam, kde budou potřebné," řekl ředitel ministerského odboru farmacie Filip Vrubel Hospodářským novinám, které zprávu přinesly.

Regulace by se nejvíce dotkla hlavního města, kde je přes čtyři sta apatyk a otevírají se další. Podle Grémia majitelů lékáren je průměrná roční tržba pražské lékárny 26 milionů korun, což je o 9 milionů více než například roční tržba lékárny v Jihočeském kraji. Není divu, že o Prahu je mezi lékárníky takový zájem.

Navíc se nemusejí příliš obávat nedostatku zákazníků. "Zdravotnická zařízení mají schopnost evokovat vyšší poptávku. Lékáren je nesrovnatelně více než v roce 1990, a přitom stále mají komu prodávat. Mezi nimi a předepisujícími lékaři jsou vazby," popsal pro HN situaci náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Lékárenská komora je pro omezení, řetězce proti

Navrhovaná regulace se nezamlouvá velkým lékárenským řetězcům, které mají i díky atraktivnímu marketingu mnoho zákazníků. "Plánujeme další expanzi a rozhodně na tom nehodláme nic měnit. Prostor pro další lékárny je vždy. Staví se sídliště, otvírají nové obchodní zóny a lidé chtějí mít lékárnu při ruce tam, kde nakupují," argumentoval Pavel Vajskebr, ředitel řetězce Dr. Max.

Naopak pro regulaci je Česká lékárenská komora. "My na tom budeme určitě spolupracovat, sami to už dlouhodobě navrhujeme," řekl Hospodářským novinám za komoru Aleš Krebs. Stejně tak by regulace vyhovovala Grémiu majitelů lékáren, neboť by je ochránila před novou konkurencí.

Čím menší město, tím větší marže lékáren

Dostat lékárny spíše do menších měst má pomoci navrhovaná změna jejich financování, kdy by prodejci neměli získávat ze stejného léku všude stejnou marži, ale množství přiznávaných peněz by se lišilo podle potřebnosti jednotlivých lékáren. "Lékárny by se daly rozdělit do jednotlivých kategorií," řekl Jiří Nekovář ze zdravotnické skupiny Národní ekonomické rady vlády, která s návrhem přišla.

Lékárny ve větších městech by dostávaly podle plánované změny stále stejné marže, zatímco ty v menších městech by měly získat více. "Pojišťovny by jim mohly platit paušální poplatek a nést náklady částečně s nimi," vysvětlil listu ředitel ministerského odboru farmacie Vrubel.

Peníze na zvýšení marží by pravděpodobně šly z prostředků zdravotního pojištění, které se ušetří díky pozastavení vzniku nových lékáren. Ministerstvo zdravotnictví plánuje dostat změny do zákona. Zdravotní pojišťovny by tak v budoucnu musely garantovat pacientům i lékárnu v odpovídající vzdálenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video