Žádná nahrávka není, otočil přes noc ministr financí Miroslav Kalousek.

Žádná nahrávka není, otočil přes noc ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Michal Sváček, MAFRA

DOKUMENT: Jak ministr Kalousek popřel existenci nahrávky šéfredaktorů

  • 64
Ministr financí Miroslav Kalousek popřel existenci tajné nahrávky z porady šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků. Ve středu večer hrozil jejím zveřejněním, prý záměrně mystifikoval. Portál iDNES.cz přináší plné znění Kalouskova vysvětlení.

Kalouskovy mystifikace

Mladá fronta, Lidové noviny a Blesk zveřejnily informaci, že disponuji "tajnou nahrávkou" ze setkání šéfredaktorů řady českých médií. Rád bych proto veřejnosti vysvětlil, jak tato informace vznikla.

Žádnou nahrávkou nedisponuji a žádná nahrávka neexistuje (alespoň o žádné nevím). Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému.

Nahrávka neexistuje, tvrdí Kalousek

Ministr financí vysvětluje včerejší oznámení o nahrávce jako mystifikaci

Z jeho reakce jsem si svoje informace nejen ověřil, ale získal i zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával. Jsem ale velmi rád, že tak učinili.

Veřejnost by měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je zásadním způsobem ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin. Ve veřejném prostoru tak dochází k paradoxní situaci: některé tituly, které léta oprávněně kritizují politickou reprezentaci za to, že nepřesouvá zdanění práce do nepřímých daní, dnes proti tomu protestují. Důvod je jediný: vydavatel si spočítal dopad tohoto opatření do své ekonomické bilance a zavelel k opačným názorům.

V žádném případě jsem se nedopustil (jak se vyjádřil šéfredaktor LN Balšínek) útoku na svobodu tisku. Je naopak na zváženou, zda skutečným útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, ve kterých diskuze probíhá. Ekonomické výsledky vydavatelů jsou jistě důležitým argumentem a já ho nezpochybňuji. Česká vláda má však za povinnost zajistit dlouhodobou finanční stabilitu důchodového systému pro všechny dnešní i budoucí seniory. V tom se zjevně zájmy vlády a některých šéfredaktorů budou výrazně rozcházet.

Miroslav Kalousek,
ministr financí České republiky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video