Ministr školství Petr Fiala hájil před poslanci školského výboru povinnou výuku druhého cizího jazyka od osmé třídy ZŠ již od příštího školního roku.

Ministr školství Petr Fiala hájil před poslanci školského výboru povinnou výuku druhého cizího jazyka od osmé třídy ZŠ již od příštího školního roku. | foto: David Neff, MAFRA

Mladí snáze získají práci, hájí ministr Fiala povinný druhý cizí jazyk

  • 144
Znalost cizího jazyka je jedna z nejlepších znalostí, kterou si člověk ze školy může odnést, hájil ministr školství Petr Fiala před poslanci, že se děti od nového školního roku budou od osmé třídy povinně učit druhý cizí jazyk. "Zvýší to jazykovou gramotnost, ale pomůže to i k lepšímu uplatnění žáků na pracovním trhu," řekl Fiala.

Ministr argumentoval před poslanci ze školského výboru , že více než devadesát procent základních škol už nyní výuku druhého cizího jazyka nabízí a na více než osmdesáti procentech škol se už druhý cizí jazyk vyučuje. "V osmnácti ze zemí Evropské unie je druhý cizí jazyk povinný," uvedl Fiala.

Poslanci měli přesto určité pochybnosti. "Znepokojující je, když po deseti letech výuky prvního cizího jazyka má tak velký počet dětí problém z něj maturovat," namítla například šéfka školského výboru Sněmovny Anna Putnová z TOP 09.

"Lépe umět dobře jeden cizí jazyk než špatně dva," oponovala Fialovi také poslankyně Dagmar Navrátilová ze strany LIDEM. "Učila jsem cizí jazyk na gymnáziu a pro mě bylo problém sladit velmi rozdílnou úroveň znalostí, se kterou přicházejí žáci ze základních škol," řekla Navrátilová.

Děti sice podle ní teoreticky umí tvořit například různé slovesné tvary, ale když mají normálně konverzovat, je řada z nich vedle. Ministrovi také řekla, že čísla o tom, v kolika zemích se učí dva cizí jazyky je jedna věc, ale třeba ve Francii si s angličtinou nebo s němčinou podle Navrátilové nepomůžete. "Nikdo se s vámi bavit nebude," prohlásila poslankyně.

"Tohle není ten nejlepší argument," nesouhlasil s ní ministr školství. Připustil ale před poslanci, že na některých školách může být s povinnou výukou druhého cizího jazyka objektivně problém. "Jsme si vědomi, že ne všude to mohou hned zavést a že ne všechny děti jsou na to připraveny," řekl Fiala. Bude proto podle něj existovat i možnost prohlubování znalostí prvního cizího jazyka.

Zavedení druhého povinného cizího jazyka ale podle něj není překvapením. Začalo se to podle něj chystat už v roce 2010 a konkrétní diskuse o tom začala vést na podzim 2011. Výuka jazyka by také podle něj měla vypadat trochu jinak. Měla by být více orientována na schopnost se dorozumět.

"Jednoznačně souhlasím s tím, že by měl být ve škole druhý povinný cizí jazyk. Pokud ale jako země nezměním přístup k platům učitelů, tak se ani nezmění situace ve školství. Tam je zakopán pes," prohlásil poslanec Miroslav Petráň zvolený za Věci veřejné při jednání školského výboru.

První cizí jazyk se děti v základní škole učí od třetí třídy. Fiala poslancům řekl, že 98,9 procenta dětí, tedy prakticky všechny si volí angličtinu. Pokud jde o zatím volitelnou výuku druhého jazyka, vede němčina nad ruštinou a francouzštinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video