Ministr Jiří Dienstbier si přeje posílit postavení veřejného ochránce práv. Do konce roku také v legislativním plánu slibuje zákon o obecném referendu.

Ministr Jiří Dienstbier si přeje posílit postavení veřejného ochránce práv. Do konce roku také v legislativním plánu slibuje zákon o obecném referendu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Dienstbier chce posílit ombudsmana, aby mohl dosáhnout zrušení zákona

  • 63
Anna Šabatová hned po svém zvolení novou veřejnou ochránkyní řekla, že bude požadovat posílení pravomocí úřadu ombudsmana. A Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády, se jí rozhodl vyjít vstříc. Ombudsman by měl mít možnost u Ústavního soudu iniciovat zrušení zákonů.

"Byla bych ráda, kdyby se mohl obrátit na Ústavní soud a dát návrh na zrušení zákona. A také bych byla ráda, kdyby v otázkách diskriminace mohl ombudsman podávat sám žaloby soudu," řekla Šabatová po zvolení.

Trvalo to jenom pár dnů a dočkala se. Poprvé tuto věc ministr Jiří Dienstbier veřejně zmínil při jednání petičního výboru Sněmovny, kam přišel prezentovat své záměry. A potvrdil to i v návrhu legislativních úkolů vlády, které bude spolu se svými vládními kolegy schvalovat na jednom z nejbližších jednání kabinetu.

"Počítáme s touto věcí ve vládním prohlášení, takže bychom to předložili, i kdyby o tom nemluvila paní Šabatová," řekl iDNES.cz Dienstbier. Vláda by podle něj legislativní plán mohla schvalovat už příští týden.

Svůj návrh referenda předloží vláda do konce roku

Ještě do konce lroku chce také Dienstbier předložit návrh ústavního zákona o obecném referendu či věcný záměr zákona o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. "Každý z ministrů může mít připomínky, takže můj návrh není definitivní," upozorňuje ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady.

Vláda odmítla návrh obecného referenda, s nímž přišlo hnutí Úsvit Tomia Okamury. Vládě například vadilo, že by mohla rozhodovat i výrazná menšina, protože Okamurův návrh nepočítá s minimální povinnou účastí.

"Nemůžeme zcela rozvrátit náš ústavní pořádek," řekl k tomu Dienstbier (více o tom, jak se vláda postavila k Okamurovu návrhu, najdete zde). Kriticky se vláda postaví i ke komunistickému návrhu obecného referenda, podle nějž by lidé v referendu mohli odvolat i prezidenta.

"Postavení prezidenta republiky jako hlavy státu a ústavního činitele je natolik výjimečné, že jeho prosté odvolání na základě ústavního zákona o obecném referendu by mohlo být kvalifikováno jako porušení či zásah do jeho základních politických práv," píše se ve stanovisku Legislativní rady vlády pro ministry. Ani komunisté, stejně jako Okamura, nepočítají s nutnou minimální povinnou účastí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video