Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Hasenkopf lže, rozčilil se Nečas. Blažek právníkovi hrozí soudem

  • 306
Spor kolem autorství prezidentské amnestie se přiostřuje. Jakmile o něm začal mluvit bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, dočkal se ostré kritiky premiéra Petra Nečase i ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Nečas řekl, že právník trpí bájnou lhavostí. Blažek hrozí, že ho bude žalovat či podá trestní oznámení.

"Nemohu než poblahopřát panu kancléři Mynářovi, že se rozhodl úředníka, který trpí bájnou lhavostí, propustit," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér. Na dotaz, co říká Hasenkopfovým slovům, že amnestie vznikla na ministerstvu spravedlnosti, premiér opáčil, že takový dotaz by bylo lepší položit psychologům či psychiatrům.

Přesto spory neutichají. Další politik ODS, tentokrát ministr spravedlnosti Pavel Blažek už ráno uvedl, že proti Hasenkopfovi zvažuje právní kroky. "Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," uvedl politik. Jaké konkrétně a kdy je podnikne, nedodal.

Podle obou politiků není o autorství lednové amnestie sporu, protože se k němu opakovaně přihlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Hasenkopf ministrovi přes média vzkázal, že by si měl opravdu ověřit, zda skutečně může bezpečně tvrdit, že na jeho ministerstvu návrh amnestie nevznikl. A také to, zda v tomto smyslu může ručit za všechny zaměstnance resortu.

Ministr přes noc přitvrdil

Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo médiím ve středu v noci písemné stanovisko, ve kterém o právních krocích Blažek nehovoří. Už v něm se však ostře ohrazuje proti slovům právníka, jenž byl poradcem prezidenta Václava Klause.

"Proč si pan Pavel Hasenkopf frustraci ze ztráty místa na Hradě kompenzuje historkami o ministerstvu spravedlnosti, nevím, nikdy jsem ho neviděl a tohoto člověka ani osobně neznám," uvedl politik s tím, že ani on sám, ani žádný jiný zaměstnanec resortu se na prezidentské amnestii nepodílel.

Hasenkopf se údajně z médií tento týden dozvěděl, že na Hradě končí. Vyjádřil se tak kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Právník, o němž Lidové noviny napsaly, že je spoluautorem rozhodnutí bývalého prezidenta, na to reagoval slovy, že zveřejní vše, co o amnestii ví, aby zabránil dalším spekulacím.

"Dostal jsem k posouzení úplně jinou verzi, která vznikla na ministerstvu spravedlnosti, s mým návrhem neměla nic společného. Moje hypotéza je, že můj návrh odešel na ministerstvo a tomu se velmi nelíbil. Byl zbytečně přesný, detailní, jako když vezmete skalpel a děláte chirurgicky přesné řezy. Ta jejich verze totiž je, jako když vezmete sekyru," řekl Hasenkopf MF DNES (rozhovor s právníkem Hradu čtěte zde).

Podle mluvčí resortu Štěpánky Čechové ministr Hasenkopfova prohlášení řešil ve středu večer. Do rána se mu v hlavě rozležela a rozhodl se svůj postoj doplnit o informaci, že zvažuje právní kroky. "Nyní je analyzuje. Až budeme vědět, jaké konkrétní právní kroky učiní, budeme média nepochybně informovat," řekla iDNES.cz Čechová.V úvahu připadají trestní oznámení nebo třeba žaloba.

Spor o to, kdo vlastně vymyslel kritizovaný krok, tak dále pokračuje a bobtná. Václav Klaus těsně před odchodem amnestoval 50 tisíc a lidí a rozhodnutím ovlivnil nejméně 300 kauz. Kontroverzní se stala zejména abolice, tedy zastavení trestního řízení, v kauzách starších osmi let. Kvůli ní hrozí zastavení například části kauzy H-System či případu soudce Jiřího Berky.

Právě státní zástupci kritizovali prezidenta hned od počátku. Amnestii se snaží alespoň zčásti zvrátit i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Krok kritizoval také Blažek, ačkoliv amnestie uvolnila tolik míst ve věznicích, že některé se mohou na čas zavřít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video