Ministerstvu chybí majetek za 2,5 miliardy

  • 64
Nejvyšší kontrolní úřad dospěl při prověrce hospodaření ministerstva pro místní rozvoj k překvapivému zjištění: nepodařilo se dohledat majetek v hodnotě 2,5 miliardy korun. Je to suma odpovídající zhruba dvěma tisícům nových bytů. Škody, které mají na svědomí úředníci ministerstva, budou tedy zjevně mnohem vyšší než 150 milionů korun, dosud přiznaných po provedení vnitřního auditu.

Neznamená to však, že majetek za 2,5 miliardy kdosi kompletně rozkradl. Něco mohou být administrativní chyby v účetnictví, část skutečně mohli úředníci zcizit. Jak to přesně je, začalo nyní zjišťovat vedení resortu.

"Bereme položku po položce, abychom přišli na to, co jsou účetní nesrovnalosti a co může být nenávratně pryč. Ale vzhledem k tomu, že kontrola NKÚ trvala jedenáct měsíců, i nám to nějakou chvíli potrvá," konstatoval mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Po revizorech NKÚ nastoupila na ministerstvo i policie. Ta má zjistit, jestli lze za konkrétní pochybení někoho stíhat. "Ale je to všechno v začátcích, takže říkat, jestli za to bude někdo obviněný, je skutečně předčasné," uvedl policejní zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Nejvyšší kontrolní úřad zatím odmítá o prověrce v tomto resortu cokoli říkat, svá zjištění zveřejní až v květnu. "Nemůžeme nic zveřejňovat do doby, než bude oficiální závěr," uvedla mluvčí NKÚ Julie Šebelová.

Hodnotu nedohledaného majetku nicméně potvrdilo na základě zpráv z NKÚ samo ministerstvo. Z neoficiálních informací vyplývá, že mezi chybějícími věcmi jsou například telefony, laptopy, software a podobně.

Revizoři NKÚ na ministerstvo přišli loni v březnu a původně měli kontrolovat pouze hospodaření rok zpátky. Jakmile přišli na první nesrovnalosti, začali prověřovat doklady od roku 1997.

Od té doby se na ministerstvu pro místní rozvoj vystřídalo pět ministrů. Ti teď unisono tvrdí, že o nějakých nesrovnalostech, natož krádežích nic nevědí. "Suma 2,5 miliardy je děsivá a nemám pro to vysvětlení," říká například sociálnědemokratický exministr Jaromír Císař. "Jediné, co vím, že za mě se na ministerstvu žádné nepravosti neděly."

Komentář Karla Steigerwalda čtěte ZDE

V zásadě totéž tvrdí i lidovec Tomáš Kvapil: "Přiznám se, že mě tak vysoké číslo nedohledaného majetku překvapuje. Žádné pochybnosti z doby, kdy jsem byl na ministerstvu, však nemám. Vycházel jsem z důvěry ve své podřízené."

Nejvyšší kontrolní úřad se kromě nedohledaného majetku v resortu věnoval i kontrole veřejných zakázek, nájemních smluv či udělování dotací. Závěry z těchto prověrek se víceméně kryjí s tím, co už na ministerstvu zjistili auditoři renomované firmy Deloitte & Touche. Ta v minulých dnech dospěla k závěru, že jen pochybné nájemní smlouvy ministerstva připravily stát minimálně o 150 milionů korun.

NKÚ nad rámec zjištění auditorů přišel ještě na další zakázky či dotace, které ministerstvo přidělilo v rozporu se zákonem. Jde například o dvacetimilionovou zakázku na monitorovací systém. Nebo šestnáctimilionovou dotaci pro jednu z moravských charit.

Machinace v hospodaření ministerstva se začaly ukazovat bezprostředně po odchodu posledního exministra Petra Lachnita. Vnitřní audit však ministerstvo objednalo až poté, co se do potíží dostal i jeho nástupce unionista Pavel Němec, který nechal sobě a náměstkům nákladně vybavovat služební byty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video