Exministryni Součkové hrozí až deset let vězení.

Exministryni Součkové hrozí až deset let vězení. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Ministerstvo zdržuje rozsudek nad Součkovou

  • 8
Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková mohla už ve čtvrtek dopoledne vědět, zda půjde do vězení, nebo ne. Jenže kvůli přístupu samotného ministerstva se tak nestalo. K soudu totiž nepřišla důležitá úřednice tohoto státního úřadu. Rozsudek tak zřejmě zazní 9. října.

K soudu nepřišla vedoucí účtárny na ministerstvu zdravotnictví Helena Říhová, po jejímž svědectví velmi "touží" předsedkyně senátu Monika Křikavová. Ta byla značně rozladěna, a to jak kvůli Říhové, tak kvůli tomu, že ministerstvo nedodalo některé důležité dokumenty.

"Budu trvat na jejím osobním výslechu," sdělila předsedkyně senátu a dala najevo, že takové chování nebude tolerovat. "Soud upozorní sekretariát ministra, aby ministerstvo respektovalo pokyny soudu," uvedla.

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo iDNES.cz vyjádření. Upozornilo ale, že to může trvat déle.

Nechci důchod, chci pracovat, říká Součková
Samotná Součková, které hrozí až deset let vězení, se celou dobu držela v blízkosti svého obhájce. Mnoho toho nenamluvila, a to ani ve chvíli, kdy ji zabíraly televizní kamery a desítky fotografů. Na otázky však reagovala poměrně vstřícně.

"Mám problémy s rukou, ještě nedávno jsem s ní nemohla ani nic napsat," svěřila se zpravodaji iDNES.cz a ukazovala ruku schovanou do bandáže.

Součková v minulých měsících bojovala se zákeřnou nemocí, má invalidní důchod, problémy s rukou jsou jedním z pozůstatků nemoci. "Na některých místech těla určité problémy pořád ještě mám. Ale velmi ráda bych nezůstala v plném invalidním důchodu, chtěla bych se vráti k práci," povídala.

V příštích dnech si chce rozšířit kvalifikaci, aby se mohla například vrátit k ortopedii, kterou před příchodem do vysoké politiky dělala. Na vzdělání přitom pracuje i jinak, po odchodu z ministerstva zdravotnictví si udělala třetí atestaci.

"Chtěla jsem si otevřít praxi hned poté, co jsem skončila jako ministryně, ale nepodařilo se mi to," řekla Součková a postěžovala si na zdravotní pojišťovny. "Chtěla jsem zaměstnat sebe samu, ale pojišťovny mi řekly, že v místě, kde jsem chtěla pracovat, je už takových ordinací nadbytek, nedaly mi smlouvu. Holt u nás je to něco jiného než si otevřít krám," povzdechla si.

Byl to zvláštní pohled - žena, která řídila v Česku kolos zdravotnictví a patřila i k vlivným členům vládní ČSSD, nyní sklesle postávala v omšelé chodbě soudní budovy, odkud se pak pěšky vydala domů.

Státní zástupce: Jasně porušila zákon
Co bude s bývalou političkou dál? Odpověď je složitá, i její obhájce tvrdí, že celý soudní případ je velmi složitý a může skončit jakkoliv. "Ale pane redaktore, nemůžete ode mne čekat nic jiného, než to, že věřím v nevinu své klientky," pravil iDNES.cz obhájce. Když měl říci, o co tedy opírá obhajobu své klientky, reagoval odpovědí, že to prozradí až při samotné závěrečné řeči před soudem.

Součkové hrozí vězení za to, že ještě jako ministryně podepsala velmi podezřelou mnohamilionovou smlouvu s advokátem Zdeňkem Nováčkem. Ten měl být "zachráncem", který pomůže ministerstvu vyhrát závažný obchodní spor s firmou Diag Human, obchodující s krevní plazmou.

Jenže Nováček nic nevyhrál, přesto za právní služby inkasoval desítky milionů korun.

"Pro mě je to zcela jasný případ," prohlásil pro iDNES.cz státní zástupce. "Paní doktorka Součková jasně porušila zákon a dopustila se porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele," vysvětlil.

Ovšem zeptejte se Součkové, ta nabídne zcela jinou odpověď. "Postupovala jsem přesně podle zákona, nic jsem neprovedla," tvrdí a dřív či později začne mluvit o politice. "Za vším je politika. Politika je špinavá práce, proto jsem od ní odešla," říká.

Jenže, kdo z politiky by se jí měl snažit zničit? A proč? Na to už Součková odpověď nedává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video