Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo tři miliony za zrušení IT projektu

  • 24
Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo 3,2 milionu korun za projekt, který nikdy nezačal fungovat. Informaci zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj se pochybení týká tří smluv v oblasti informačních technologií. Ministr Svatopluk Němeček uvedl, že šlo o projekt za tři čtvrtě miliardy a rozhodnutí jeho předchůdců Dany Juráskové a Leoše Hegera.

Ministerstvo zdravotnictví tři smlouvy podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) uzavřelo 29. června 2010. Bylo to čtyři dny poté, kdy skončila ve funkci ministryně Dana Jurásková.

"Na jejich základě měla jedna firma vytvořit IT systém podpory řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví," píše NKÚ. Ministerstvo plánovalo, že vybuduje softwarovou infrastrukturu, na jejímž základě by provozovalo ekonomické a další informační systémy a zpracovávalo společné agendy "zúčastněných organizací".

Za rok a půl však z plánů sešlo a 28. února 2012, kdy byl ministrem Leoš Heger, ministerstvo rozhodlo, že celý projekt zastaví a ukončí spolupráci s dodavatelem informační technologie. Podle současného vedení projekt skončil jako nadbytečný.

Ministerstvo tento pokus stál 3,2 milionu korun.

"Dodavateli projektu Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na předčasné ukončení prací neuhradilo žádné peněžní prostředky. V souvislosti s projektem však uhradilo třetí obchodní společnosti celkem 2 121 000 korun za projektové řízení projektu a advokátní kanceláři 1 119 960 korun za služby spočívající v právní analýze vzniklé situace a ukončení smlouvy s dodavatelem bez sankčních důsledků," uvádí NKÚ.

Zastavení projektu za tři čtvrtě miliardy stálo tři miliony

"Byly to výdaje minulého vedení ministerstva za to, aby dle všech nezbytných pravidel zastavilo projekt za téměř tři čtvrtě miliardy, který zdědilo a vyhodnotilo jako nepotřebný," komentoval závěr NKÚ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ministerstvo v pondělí uvedlo, že původní plány počítaly s projektem ve výši 676 milionů korun. Peníze měla na základě tří smluv dostat firma IBM. Ve finále jí ale v této věci nešla ani koruna.

Víc než dva miliony korun za přípravu projektu inkasovala firma Accenture Central Europe BV. Pro ministerstvo vypracovala "definici cílového stavu".  Jenže ministerstvo tento dokument dvakrát odmítlo a poslalo firmě připomínky k zapracování. Ani třetí verze úřadem neprošla. Ministerstvo projekt zamítlo, protože nenaplňoval jeho strategické záměry.

S ukončením smluv s IBM ministerstvu pomohla za milion korun právní kancelář AK Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. "Připravila právní analýzu vzniklé situace ohledně projektu IBM a analýzu ukončení smlouvy s dodavatelem bez sankčních důsledků. AK především řešila otázky k nákladům a odměně IBM v případě akceptace či neakceptace definice. Dále šlo o právní vyhodnocení znaleckých posudků v souvislosti s posouzením platnosti odstoupení od smlouvy s IBM," popsalo ministerstvo to, za co kanceláři platilo.

Spotřeba materiálu poklesla o stovky milionů

NKÚ informaci o vyplacených milionech zveřejnil spolu s výsledky kontrol hospodaření ministerstva v letech 2010 až 2013. Celkem úřad prověřil výdaje za 521 milionů korun.

Úřad velká pochybení u ministerstva nenašel. Konstatuje však, že ministerstvo udělalo chyby v účetnictví v souvislosti s nakládáním s majetkem. Zajímavé částky také ukazuje přehled kontrol u spotřeby materiálu. Ta v roce 2011 činila 980 milionů, loni už jen 53 milionů. "Velké výdaje v roce 2011 souvisely s nákupem očkovacích látek proti chřipce," vysvětluje NKÚ.

Tabulka také ukazuje, že na cestovné úřad ročně spotřebuje pět až šest milionů a na dary mezi 300 až 400 tisíci korunami. O více než třetinu se v kontrolovaných letech zvýšily výdaje na reprezentaci. "Zatímco v roce 2011 dosáhly jednoho milionu korun, o dva roky později už se vyšplhaly na téměř 1,7 milionu korun," upozornil NKÚ.

Resort ročně hospodaří se zhruba šesti až sedmi miliardami korun. Samotným zdravotnictvím ovšem proteče výrazně více prostředků. Výběr pojistného loni činil 226 miliard. Tyto peníze však nejdou přes ministerstvo, nýbrž přes zdravotní pojišťovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video