Ministerstvo zahraničí: Vídeň neposkytla ochranu české ambasádě

Ministerstvo zahraničí se domnívá, že rakouská vláda neposkytla českému velvyslanectví ve Vídni dostatečnou ochranu při pondělních protestech rakouských aktivistů proti Temelínu, a že tak mohla porušit mezinárodní úmluvy. Ministerstvo zahraničí si s největší pravděpodobností ve středu pozve zástupce rakouského velvyslanectví v Praze, aby věc vysvětlil.

Žádost dostane velvyslanec Daublebsky
Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil prohlásil, že žádost o schůzku adresuje některý z náměstků ministra zřejmě přímo velvyslanci Klasi Daublebskymu.

Tiskové oddělení rakouské ambasády potvrdilo, že zatím nikdo z jeho představitelů pozvání od českého ministerstva zahraničí v této věci neobdržel.

Vízové a konzulární oddělení české ambasády ve Vídni muselo v pondělí dopoledne přerušit provoz, když její vchod zablokovalo jedenáct ekologů z organizace Greenpeace.

"Nejsme si zcela jisti, zda nedošlo k porušení mezinárodních závazků pramenících z Vídeňské konvence v tom smyslu, že rakouská strana neposkytla, byť o to byla žádána zastupitelským úřadem, dostatečnou ochranu, aby nebyli ohroženi na zdraví diplomaté a aby nedošlo k majetkové újmě na našem majetku," uvedl Pospíšil.

Nevyloučil, že v tomto případě bude česká strana požadovat po rakouské vládě náhradu škody, kterou demonstranti na budově ambasády způsobili.

Podle Pospíšila rovněž není vyloučeno, že ministerstvo bude požadovat náhradu škody po těch zemích, v nichž české zastupitelské úřady utrpěly majetkové škody při protestech proti zadržování zahraničních účastníků pouličních bitek v Praze během zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Mluvčí zatím v této souvislosti neví, jak bude česká strana reagovat na požadavek Ruské federace, aby jí Česko zaplatilo 17.500 korun jako náhradu za škodu, kterou způsobili v prosinci aktivisté pomalováním brány ruského konzulátu v Brně při protestech proti
válce v Čečensku.

Aktivisté Greenpeace v pondělí oblehli českou ambasádu ve Vídni
Demonstranti, oblečení v žlutých kombinézách, rozvinuli kolem 10:00 SELČ před vchodem do české ambasády a na průčelí budovy transparent požadující zastavení Temelína. Po zásahu rakouské policie spustili aktivisté sirénu, která má upozornit českou vládu na hrozící nebezpečí Temelína.

Kolem 14:00 SELČ sundali hasiči pomocí žebříku tři demonstranty, kteří vylezli na střechu velvyslanectví. Zbylých pět účastníků se zatím nepodařilo odvést, protože jsou připoutáni k žlutým sudům, znázorňujícím radioaktivní odpad. Demonstranti pocházejí vedle Rakouska i ze Slovenska, Německa, Polska a Jižní Ameriky.

Do akce bylo nasazeno 60 policistů, žádný z demonstrantů nebyl zadržen. Policie hlídá rovněž byty zaměstnanců ambasády, které se nacházejí ve stejné ulici.

Při protestu byla poškozena střecha budovy ambasády. "Česká ambasáda zvažuje, zda požádá rakouskou stranu o trvalou ochranu budovy velvyslanectví," prohlásil mluvčí ambasády Tomáš Podivín.

Greenpeace chce zablokovat českou ambasádu na dva dny
Celkem 40 aktivistů rakouské organizace Greenpeace je připraveno na dva dny zablokovat českou ambasádu, sdělil její mluvčí Franko Petri a zdůraznil, že "je nutné za každou cenu zabránit druhému Černobylu uprostřed Evropy".

Proti spuštění Temelína jsou i rakouští Zelení
Zastavení dalších prací v české elektrárně požadují také rakouští Zelení. Poslanec zemského sněmu za Zelené Rudi Anschober spolu s mluvčím platformy proti atomovému nebezpečí Josefem Pühringerem vyzvali k setkání premiérů obou zemí a také rakouského ministra hospodářství Martina Bartensteina s jeho českým protějškem Miroslavem Grégrem.

Rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel by měl podle odpůrců temelínské elektrárny navrhnout setkání se šéfem Evropské komise Romanem Prodim a českým premiérem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video