Pokud reformy projdou, zvýší se sazba daně z přidané hodnoty u léků z pěti na devět procent.

Pokud reformy projdou, zvýší se sazba daně z přidané hodnoty u léků z pěti na devět procent. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo vymyslelo trik, jak zlevnit dražší léky

  • 143
Z léků se bude platit vyšší daň a za každou položku na receptu bude poplatek třicet korun, shoduje se vládní koalice. Přesto pacienti za řadu léků nechají méně peněz než dosud. Jak je to možné? MF DNES získala návrh ministerstva zdravotnictví, jak by trik s poplatky měl fungovat.

Pokud reformy projdou, zvýší se sazba daně z přidané hodnoty u léků z pěti na devět procent. Plán ODS, se kterým souhlasí i koaliční partneři, je však takový: Poplatek za položku na receptu se sice platit bude, ale změní se výpočet marže na léky. A to tak, aby pacientům kompenzoval jak poplatek, tak chystané zvýšení DPH o čtyři procenta.

Čím dražší lék, tím větší úspora
Konkrétně by to vypadalo tak, že třeba u známého a drahého léku na léčbu schizofrenie Zyprexa, který stojí 3300 korun a pacienti na něj doplácejí zhruba 495 korun, by po změně dopláceli 451 korun.

Nebo v případě rozšířeného léku pro astmatiky Symbicort 200, na který dnes lidé doplácejí přibližně 139 korun, by to nově bylo 116 korun.

Zjednodušeně platí, že čím dražší lék je, tím víc by se jeho cena snížila. "Nikdy jsme neplánovali, že by zisky z poplatků v lékárnách zůstaly lékárníkům. Na rozdíl od poplatků v nemocnicích a poplatků za návštěvu lékaře, které zvýší příjem peněz v systému, chceme poplatky v lékárnách lidem vykompenzovat," říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

"Koaliční partneři souhlasí, takže se v tuto chvíli už dá říct, že jde o vládní návrh," dodává náměstek. Jediný, kdo by na nový systém doplatil, jsou lidé, kteří si nechávají předepsat na recept levné léky.

"Tady chceme, aby poplatky zafungovaly jako regulace a aby lidé pochopili, že je nesmysl jít si nechat předepsat lék za šestatřicetkorun, když třicet zaplatí lékárníkovi jako poplatek," říká Šnajdr.

Paralen na recept se nevyplatí
Právě léky do 46 korun, podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby tvoří více než třetinu ze všech léků na recept. "My si poplatky nechceme nechat. Nesouhlasíme ale s plošným snížením marží, protože by to poškodilo některé lékárny," říká Chudoba.

A navrhuje jiný model: "Lepší by bylo, kdyby se poplatky rovnou odečetly od ceny léku a o to by se lidem automaticky snížil doplatek na lék."

To však má jeden háček: takový poplatek jde příliš snadno zrušit – tak jako to nedávno na Slovensku po výměně vlády udělal kabinet Roberta Fica. A pro pacienty by to znamenalo, že se jim tím okamžitě zdraží léky.

"Návrh pana prezidenta Chudoby proto není úplně akceptovatelný. Navíc když se u léku za tři sta korun odečte třicet korun poplatek, tak to sice vykompenzuje zvýšení DPH, ale u léku za tři tisíce už ne," říká Šnajdr.

Lékárníci se však mimo jiné taky obávají, že nikdo nemůže předem říct, jaké budou z těchto pravidel výjimky. A že spolu s tím, že klesne počet receptů (na Slovensku jejich počet klesl o deset procent, u nás to podle výpočtů lékárnické komory může být i trojnásobek), tak výrazně prodělají.

Podle ministerstva zdravotnictví se však nemusí bát. A to ani toho, že by levicová vláda někdy v budoucnu zrušila poplatek, ale marže by jim do původní výše už nikdo nevrátil.

"Model je tak chytře vymyšlený, že kdyby někdo někdy hnul s poplatkem, zruší tím i odpočet změny marží," tvrdí náměstek.

Ušetřit mají i pojišťovny
Návrh má podle ministerstva ještě další plus: mírně uleví i zdravotním pojišťovnám, protože u těch léků, které jsou plně hrazené z veřejných peněz, a na které proto pacient nedoplácí, ušetří díky změně modelu právě pojišťovny.

"A nejen peníze, ale i vlastní práci, protože se nebudou muset upravovat úhrady léků kvůli zvýšenému DPH," maluje možnou budoucnost ministrův náměstek.

Model zohledňuje počet položek i počet jejich balení, které na receptu jsou tak, aby lidé, kteří mají víc léků na receptu a jejich větší balení, na poplatcích netratili.

Opozičnímu poslanci Davidu Rathovi však na tomto návrhu mimo jiné vadí, že tak jako tak vytáhne z kapes lidí peníze za poplatky a lékárníkům stejně část z nich zůstane.

"Ano, počítáme s tím, že by jim z poplatku zůstala část na administrativu, ale to se bavíme o částce nanejvýš do deseti procent. Ještě se o tom bude jednat," říká Šnajdr.

Pokud tak návrh projde, mohli by třeba diabetici závislí na inzulinu Humulin, od Nového roku ušetřit oproti dnešku zhruba desetikorunu, a to i přes třicetikorunový poplatek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue