Podle Filipiové neznamená zavedení standardů omezení rozsahu hrazené péče. Ilustrační foto

Podle Filipiové neznamená zavedení standardů omezení rozsahu hrazené péče. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ministerstvo určí, na co mají pacienti nárok a za jakou léčbu si připlatí

  • 68
Když vám dnes lékař bere žlučník, záleží jen na něm, jestli na vás půjde se skalpelem, nebo zvolí šetrnější metodu. To by se mělo změnit. Ministerstvo zdravotnictví popíše a sjednotí léčebné postupy. Pacienti tak budou moci kontrolovat postup léčby. Zároveň získají možnost připlatit si za nadstandard.

Standardy budou pro lékaře závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách.

"Cílem standardů je zajistit všem občanům takovou kvalitu péče, která se bude řídit nejnovějšími vědeckými poznatky a znalostmi specialistů, bude na špičkové úrovni a zároveň bude pro pacienta bezpečná," uvedla ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

Pokud se pacienti budou cítit poškozeni, budou moci jednoznačně poukázat na odborné standardy a říci, že se lékař od nich odchýlil a poškodil je, doplnila ministryně. "Dnes pacient tuto možnost nemá, obejde pět znalců v oboru medicíny a každý vydá jiné stanovisko."

V současné době lékaři nemají k dispozici návod, jak při jednotlivých onemocněních postupovat. Dokumenty, které zveřejňují na webových stránkách různé odborné společnosti, se často velmi liší.

"Řada z nich byla vytvořena třeba před pěti lety a od té doby s nimi nikdo nepracoval. V řadě případů pro jedno onemocnění najdete dva podobné dokumenty, ale každý je svým způsobem odlišný," popsala situaci náměstkyně ministryně Markéta Hellerová.

Připlatit si za nadstandard bude legální

Pacienti zavedením standardů získají také možnost legálně si připlatit za nadstandard, platit budou pouze rozdíl ceny standardního a nadstandardního výkonu.

Příkladem může být u tříselné kýly klasická, tedy "otevřená", a laparoskopická operace. "Víme, že u takových primárně, tedy nově vytvořených, kýl je ten výsledek u obou operací naprosto identický," uvedl předseda České chirurgické společnosti Miroslav Ryska.

Za standard bude tedy v tomto případě považovaná "otevřená" operace. Pokud by pacient chtěl laparoskopickou operaci z nějakého čistě osobního důvodu, například kvůli tomu, že potřebuje brzy po operaci fyzicky pracovat, bude mít možnost připlatit si za nadstandard.

Hovorka se obává omezení péče

Podle Filipiové ale zavedení standardů neznamená omezení rozsahu hrazené péče, jak tvrdí někteří politici. Ministryně odmítla argumenty lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky: "On podle mého šíří poplašnou zprávu, že chceme rychle zavést standardy a nadstandardy, a tudíž zavést jenom léčbu pro bohaté."

Právě kvůli tomuto tématu se chce s Hovorkou co nejdřív sejít. Hovorka trvá na tom, že standardy musí být v zákoně.

Standardy se budou upravovat

Standardy pro jednotlivá onemocnění vyjdou ve věstníku ministerstva zdravotnictví. Zhruba každé dva roky se budou upravovat podle nejnovějších vědeckých poznatků. Pro lékaře budou závazné, nicméně v odůvodněných případech bude možné odchýlit se od nich.

Ministerstvo zdravotnictví už začalo na tvorbě standardů pracovat, v rámci pilotního projektu má hotové dva - pro léčbu cévní mozkové příhody a fraktury krčku stehenní kosti. Závazné standardy by měly začít vznikat od poloviny roku, aby jich do konce roku 2013 bylo hotových několik stovek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video