Pelikán navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. Rozhodnou politici (30....

Pelikán navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. Rozhodnou politici (30. března 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Pelikán navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. Rozhodnou politici

  • 12
Konec vrchního státního zastupitelství a vyšší transparentnost včetně pravidelného hodnocení státních zástupců. To jsou klíčové body dlouho připravovaného návrhu zákona o státním zastupitelství, který v pondělí představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Podle něj má nový předpis podporu u všech zainteresovaných stran.

„Je zákonem, který by měl nastartovat novou éru veřejné žaloby,“  řekl o návrhu ministr Pelikán. Připravený dokument odchází do připomínkového řízení, o několik měsíců později by se k němu měla vyjádřit vláda. Pelikán doufá, že zákon začne platit od 1. ledna 2017. 

Největší novinkou je zřízení speciálního státního zastupitelství pro vyšetřování korupčních a velkých hospodářských kauz, kde škoda přesahuje 300 milionů korun. Podle návrhu v něm mají pracovat nejen žalobci, ale také deset až dvanáct specialistů z neprávnických profesí, jako jsou ekonomika, daně, účetnictví a další.

„Bude to speciální úřad, v soustavě státního zastupitelství zcela nový, s celorepublikovou působností,“ zmínil Petr Forejt z legislativního odboru ministerstva, který se na přípravě návrhu podílel. Předchozí návrh zákona zaváděl dva takzvané speciály, v nové verzi to je už jen jedna instituce. „Bude na úrovni krajských, to je v nové soustavě těch vyšších státních zastupitelství,“ sdělil Forejt.

Naopak stávající vrchní státní zastupitelství, jaká existují v Praze a Olomouci, mají zcela zmizet. Soustava státních zastupitelství se tím zredukuje pouze na tři stupně, okresní, krajská a nejvyšší státní zastupitelství. 

Nový zákon také posílí odpovědnost státních zástupců a omezí práva resortu na informace z živých kauz. Podle Pelikána fakticky znemožňuje ministerstvu spravedlnosti, aby se k informacím o projednávaných kauzách dostalo. 

Pelikán tvrdí, že nynější předpis, který mimo jiné zvyšuje transparentnost státního zastupitelství a jeho součástí je i pravidelné hodnocení státních zástupců svými nadřízenými, má velkou šanci projít legislativním procesem. Návrh podpořilo Nejvyšší státní zastupitelství, Unie státních zástupců a vyhovuje i vládní koalici. 

„O kroku pana ministra Pelikána jsem informován, navrhovaný zákon odpovídá původnímu věcnému záměru, a z toho důvodu s předkládaným návrhem souhlasím,“ uvedl k návrhu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě státní zástupci byli hlavními kritiky předchozí verze návrhu. Podobu zákona může ještě změnit připomínkové řízení. Zeman ale doufá, že to nebude výrazná změna.

„Může se zdát, že to je zákon pro státní zástupce, ale toto je zákon pro všechny občany této země. Protože tam, kde absentuje dobrá a efektivní žaloba, absentuje vláda práva,“ zdůraznil již dříve nejvyšší státní zástupce Zeman.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová uvítala, že byl nakonec zachován původní věcný záměr zákona. „Pokud má vzniknout speciální útvar, tak za logické považuji, že zanikají vrchní státní zastupitelství. To je jediná logická možnost,“ řekla Bradáčová, která s dřívější podobou také nesouhlasila.

Návrh zákona na ministerstvu spravedlnosti vznikal už za bývalé ministryně Heleny Válkové. Jeho předchozí verzi však zkritizovali zástupci koaličních stran i představitelé státního zastupitelství. Spory se týkaly hlavně jmenování nových vedoucích pracovníků. I nadále je bude jmenovat ministr spravedlnosti, ale na návrh komise po výběrovém řízení. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video