Podle Soudcovské unie dochází při odchodu soudce do penze k obrovskému propadu příjmů.

Podle Soudcovské unie dochází při odchodu soudce do penze k obrovskému propadu příjmů. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo soudcům: Zapomeňte na zvýhodnění penzí

  • 21
Zapomeňte na to, že by se vám speciálně zvyšovaly důchody. Tak reaguje vedení ministerstva spravedlnosti na kritiku prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka. Ten tvrdí, že čeští soudci mají nejhorší penzi v Evropě spolu se svými kolegy z Albánie a Rumunska. A to by mohlo mít vliv na jejich nezávislost.

"Ministerstvo vnímá rozdíl mezi průměrným platem soudce a následným důchodem. Žádnou změnu v oblasti důchodů soudců ale nechystáme," uvedla Jitka Zinke, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Podle ní je potřeba změnit penzijní systém pro všechny lidi. "Řešení není ve zvýhodňování důchodového zabezpečení vybrané profesní skupiny, ale v reformě důchodů jako takové," dodala Zinke.

S tím ale Lichovník nesouhlasí. A upozorňuje, že stát má podle zákona o soudech a soudcích zabezpečovat nezávislost soudců i jejich hmotným zabezpečením.

"Takové ustanovení u jiných představitelů nenajdete. Znamená závazek státu postarat se o toto zabezpečení. Namísto toho jsme od roku 2002, kdy byl zákon vydán, zcela přišli o placenou nemocenskou. Například policie či vězeňská služba ji stále mají. Reálná úroveň našich příjmů se stále snižuje. Naše důchody tedy mohou být řešeny samostatně," usoudil prezident Soudcovské unie.

Lichovník nevidí problém ve výši platů soudců, ty jsou podle něj stále velmi slušné. "Při odchodu soudce do penze ale dochází k obrovskému propadu příjmů. Tím je Česká republika naprostou výjimkou v celé Evropě," doplnil Lichovník.

Finanční propad pak vede řadu soudců k tomu, že ačkoliv by už jinak nesoudili třeba kvůli únavě, přesto zůstávají a pracují dál. Tím pádem nedochází podle Lichovníka k přirozené generační obměně. Týká se to zejména vyšších soudů.

Soudcovská unie nabízí řešení, které funguje v Rakousku. Tam pracují takzvaní emeritní soudci. Když v Rakousku soudce dosáhne důchodového věku, může si vybrat, jestli odejde do penze nebo do výslužby. Odejde-li do výslužby, je finančně zvýhodněn a musí být stále připraven, že bude podle potřeby opět soudit.

"Tím by se daly výborně řešit třeba rodičovské dovolené soudkyň a soudců. Celá řada soudů je dnes výrazně oslabena kvůli mateřským dovoleným. Žádná náhrada za tyto soudkyně a soudce není," nabídl řešení Lichovník.

V zavedení emeritních soudců vidí prospěch pro justici a tím pádem i pro občany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video