Podle ministra školství Josefa Dobeše je matematika bolestí maturity.

Podle ministra školství Josefa Dobeše je matematika bolestí maturity. | foto: Petr Topič, iDNES.cz

U opravných maturit propadla polovina studentů

  • 1039
V opravném termínu státních maturit neuspělo 48 procent studentů, celkově k opravné zkoušce dorazilo přes 23 tisíc lidí. "Pět tisíc studentů ke zkoušce nedorazilo. Opravné maturity proběhly na 198 spádových školách, stály nás 21 milionů korun," shrnul čísla ministr školství Josef Dobeš.

"Z celkového počtu 23 700 přihlášených bylo na základě výsledků podzimních zkoušek vystaveno 12 388 maturitních vysvědčení. Úspěšnost podzimních maturantů je 52,3 procenta," uvádějí ministerské statistiky.

Opravné zkoušky trvaly první tři zářijové týdny, vysvědčení pak studenti dostali 26. září. Na sedmdesátce škol nad státními maturitami dohlížela školní inspekce, podle ministra školství ale neobjevila žádné problémy ani komplikace. První opravný termín proběhl hladce a bez chyb, pochvaloval si Josef Dobeš.

Největší problémy studentům dělala matematika, ze které zkoušky neudělalo 53 procent studentů, a německý jazyk, kde opravné maturity nezvládlo 59 procent lidí. Z češtiny neuspělo 24 procent studentů. "Matematika je bolest státní maturity," poznamenal ministr.

Školy ministr odmění podle maturit

Podle ministerstva ukázaly státní maturity například na problém na středních školách technického a ekonomického zaměření, kde neodmaturoval každý dvacátý. Na učilištích s maturitou je pak neúspěšnost žáků i čtvrtinová. Jednotná úroveň státních maturit by měla podle ministra školství Josefa Dobeše vést ke zvýšení kvality vzdělávání. Na 169 školách byla totiž celková neúspěšnost přes 50 procent, na 25 školách dokonce propadlo 70 procent maturantů. Na deseti středních školách nesložilo v řádném termínu státní maturity ani 20 procent studentů. Na tyto školy chce ministr poslat školní inspekci.
Naproti tomu ministerstvo plánuje motivovat školy, které vychovaly žáky s nejlepšími výsledky. Ty by měly v budoucnu dostávat více peněz. Odměněny budou také školy, jejichž žáci excelují ve znalostních olympiádách. Více peněz by mohly dostat i univerzity, na které se tito kvalitní žáci hlásí.

Po prvním ročníku státních maturit, tedy řádném i opravném termínu, zůstává bez zkoušky dospělosti celkem 14,4 procenta z celkových téměř 99 tisíc studentů, tedy přes 14 tisíc lidí. Podle ministra je to bolestivé číslo.

"Asi pět tisíc studentů vůbec nepřišlo k opravnému kolu. Přemýšleli jsme, kde je problém, nejspíše se zalekli požadavků a maturitní zkoušky vzdali," dodal Dobeš.

"Neúspěch u maturit je katastrofa"

"Podle mého je to katastrofa, nárůst neúspěšných studentů je vysoký a některé typy škol to zasáhne, mnohé i existenčně. Pro studenty to jednoznačně znamená, že na maturitu je třeba se naučit, je to centrální zkouška, kterou nelze obejít," míní Dobeš.

Neúspěšní studenti mají podle něj tři možnosti, buď se mohou v dubnu účastnit druhého opravného termínu, nebo opakovat ročník a maturitu si dodělat do pěti let. Pro ostatní je tu rekvalifikace.

"Je to bolestné, ale nemůžeme mít 77 procent maturantů, kteří sice získají papír na vzdělání, ale ne uplatnění. Je potřeba systém změnit," vzkázal ministr.

Letos šlo totiž k maturitám 77 procent populačního ročníku, v roce 1991 absolvovalo maturitní zkoušku jen 30 procent Čechů a Češek.

"Maturita se stala masovou záležitostí, nikoli výrazem elitního vzdělávání. Musela proto nutně změnit charakter, dramaticky se zvětšily rozdíly v jejím pojetí i náročnosti," řekl šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video