Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Čínská velvyslankyně bude ministerstvu vysvětlovat zrušenou cestu Jurečky

  • 358
Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka znepokojilo, že Čína zrušila cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Zaorálkův náměstek Martin Tlapa se proto setká s velvyslankyní Číny, aby Čína vysvětlila svůj postup při naplňování strategického partnerství mezi oběma zeměmi.

„Dostal jsem informaci, že Čína zrušila, nebo neumožní cestu panu ministru Jurečkovi do Číny,“ řekl Zaorálek. „To vnímám dost se znepokojením. My jsme se dohodli a je to součástí dohody, toho našeho partnerství, že Čína pomůže vyrovnat schodek, který je mezi exportem a importem mezi Českou republikou a Čínou. Právě zemědělské výrobky by měly pomoci,“ řekl v průběhu jednání vlády šéf české diplomacie.

Jeho náměstek Tlapa při jednání s čínskou velvyslankyní v Česku otevře téma tohoto závazku, aby Čína podnikla kroky ke splnění tohoto závazku. „Předpokládám, že Čína bude plnit tomu, s čím se zavázala pomoci,“ uvedl Zaorálek. Zrušení Jurečkovy cesty do Číny podle něj nezapadá do toho, co se mezi oběma zeměmi dohodlo. „Česká strana si ve vztahu k Číně plní to, co jsme řekli,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Dohoda s Čínou

Poslanec Ivan Gabal zvolený za KDU-ČSL zpochybnil platnost dohody o strategickém partnerství mezi českou a čínskou vládou. „Poslanecká sněmovna žádnou smlouvu o strategickém partnerství, o které mluví premiér, neprojednávala, neratifikovala, neschválila a vysoce pravděpodobně by ji také nepodpořila,“ uvedl Gabal v prohlášení, které zveřejnil na YouTube. Jde podle něj o problematickou dohodu mezi prezidentem Milošem Zemanem a čínským prezidentem Si Ťin Pchingem.

Česko se podle něj hlásí k principu strategického partnerství s Čínskou lidovou republikou, považuje ho za dobrý rámec a věří, že se ho podaří naplnit.

Při jednání vlády požádal Zaorálek o vyhledání stenozáznamu z jednání vlády před dvěma lety o strategickém partnerství s Čínou, kde se podle ministra zahraničí členové vlády zavázali, že se nebudou oficiálně stýkat s dalajlámou.

To podle něj ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL porušil, když se na ministerstvu kultury s tibetským duchovním vůdce před pár dny sešel a odstartoval tak řetěz událostí zahrnující prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů směrem k Číně.

Vše nakonec zatím vyvrcholilo shromážděním na Staroměstském náměstí v den státního svátku, kde se sešly tisíce občanů a kde vystoupil i ministr Jurečka. Ten včera řekl, že nakonec nejede do Číny, kam se měl vypravit (více čtěte zde). Herman odmítl, že by něco slíbil.

„Z celé té debaty nemám příjemný pocit, protože dovolávat se stenozáznamu a záznamu mi připadá trapné,“ řekl Zaorálek. Byl to přitom právě on, kdo po tom sám volal v úterý po schůzce ústavních činitelů na Hradě. Když ve středu ráno Herman řekl, ať se vše tedy zveřejní, hovoří už ministr zahraničí jinak.

„Stalo se něco, co je v rozporu s tím, jak jsme ve strategických věcech dosud postupovali,“ kritizoval znovu Zaorálek Hermana. A odvolával se na to, že i papež František odmítl přijmout dalajlámu, protože mu leží na srdci vztahy mezi Vatikánem a Čínou.

Za příměr s Henleinem by si dal Zaorálek facku

Vrátil se ještě jednou k tomu, jak přirovnal oficiální setkání s dalajlámou, které vadí Číně, k tomu, že by za první republiky také Čechům vadilo jednání za zády vlády s předákem sudetských Němců Konradem Henleinem. Později se za to omlouval (více zde).

„Já jsem vždycky říkal, že člověk nesmí používat příměry z nacismu a druhé světové války. Včera se mi povedlo něco, že bych si sám dal facku, že jsem to učinil,“ řekl šéf české diplomacie. „Byla to moje chyba, já se za ni stydím a omlouvám se za ni,“ prohlásil ministr Zaorálek.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue