Kolika ženám laboratoře "zpackaly" výsledky, se nedá zjistit. Ilustrační foto.

Kolika ženám laboratoře "zpackaly" výsledky, se nedá zjistit. Ilustrační foto. | foto: Koláž iDNES.cz, Profimedia.cz

Ministerstvo si „došláplo“ na chybující laboratoře, polovina auditem neprošla

  • 108
Udělala to stejně, jako to dělají statisíce Češek. Nechala se vyšetřit u gynekologa a za týden si zavolala pro výsledky. "Vše je v pořádku," ubezpečil pacientku lékař. Dokonce dvakrát v témže roce. Dnes mladá žena už třetí rok bojuje s rakovinou děložního čípku a stejně dlouhou dobu se soudí s gynekologem i laboratoří, kde její výsledky hodnotili.

Není jediná. A další stížnosti mohou přibývat. Až do letoška totiž neměla žádná Češka jistotu, že se její vzorky dostaly do těch správných rukou.

"Laboratoře nebyly nijak kontrolovány a vyskytly se mezi nimi takové, které nevyhovovaly současným požadavkům," přiznává předseda České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák.

To se od Nového roku změnilo. Seznam schválených laboratoří visí na webu ministerstva zdravotnictví. O tom, jak dobře či špatně jejich odborníci pracují, shromažďuje už dva měsíce data Institut biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity.

"Za měsíc dostaneme z laboratoří první čtvrtletní výsledky. Je to vůbec poprvé, co taková data bude Česká republika mít. Významnější hodnocení však budeme moci udělat až v lednu 2010," míní ředitel institutu Ladislav Dušek.

Uspělo jen každé druhé pracoviště

Ale vraťme se o pár měsíců zpět. Čísla jsou děsivá. Po auditu ministerstva zdravotnictví zůstala za tlustou čárou rovná polovina cytologických laboratoří. Z původní stovky splnilo kritéria devětačtyřicet pracovišť.

"Problém byl v tom, že zatímco počty nově nalezených nádorů se nějak dramaticky neměnily, počet pracovníků cytologie po roce 1989 významně vzrostl," říká Alena Beková z Centra gynekologicko-onkologické prevence.

"Mají velké procento chybovosti, lékař se na to nemůže spolehnout – to je jejich zaklínadlo. Bohužel u mě tu chybu udělali dvakrát za sebou," stěžuje si pacientka s rakovinou, která si nepřeje kvůli probíhajícímu soudnímu sporu zveřejnit jméno. Chodí na pravidelné terapie, a i když se uzdraví, dobře ví, že následky jsou trvalé.

Kolika ženám laboratoře "zpackaly" výsledky, však nelze zjistit. Až do letošního roku se totiž nemusely nikomu zodpovídat. Nikdo v České republice nemá doposud přehled o tom, jak kvalitně laboratoře pracují.

"Na velký počet chyb se dalo usuzovat jen z ‚nenormálních‘ výsledků – kdy byl buď opravdu velký záchyt, nebo naopak příliš malý. Byly tam velké regionální rozdíly," podotýká náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Pro Češky je to po mnoha letech dobrá zpráva. Ročně rakovinou na děložním čípku onemocní tisíc žen, každých dvacet hodin jedna žena umírá. Přitom přednádorový stav se vyvíjí několik let a díky laboratorním testům je lze zachytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny.

A čeští lékaři připravili i další novinku. Už za několik týdnů se podstatně vylepší prevence rakoviny konečníku a tlustého střeva.

"Lidé nad 50 let mají jedenkrát za rok test na krev ve stolici zdarma, od 55 let se mohou rozmyslet, mohou nadále v testech na krvácení jednou za dva roky pokračovat, nebo se nechají jednou za deset let vyšetřit zdarma na kolonoskopii," říká Štěpán Suchánek z Ústřední vojenské nemocnice.

"Počítáme, že pracovišť s kolonoskopií bude přibývat, aby lidé nemuseli dojíždět třeba sto kilometrů," říká náměstkyně Hellerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue