Ministerstvo prověřuje odběry tkání

  • 1
Ministerstvo zdravotnictví prověřuje, jak tkáňové banky nakládají s částmi lidských těl, které odebírají a mohou používat například při transplantacích. Podezření, že například kostní štěpy nebo oční rohovky banky v Brně někdo ilegálně vyvážel do ciziny, vyšetřují současně i detektivové.

"Nikoho jsme ale zatím neobvinili," řekl kriminalista, který zná dosavadní výsledky vyšetřování.

Jeho kolegové již provedli několik domovních prohlídek a spolupracují s policisty z několika dalších evropských zemí.

Ministerstvo se navíc chystá podat policii trestní oznámení i na další tkáňovou banku. Kterého pracoviště se oznámení týká, však odmítl šéf tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Václav Šebor sdělit.

"Prověřujeme, zda banky dodržují transplantační zákon. Pokud ne, budou z toho vyvozeny příslušné kroky," doplnil pouze.

Podle zákona nesmějí banky s tkáněmi obchodovat, tedy prodávat je za peníze. Mohou však žádat úhradu nákladů spojených s odběrem, skladováním či zpracováním. Vyvážet tkáně do zahraničí je podle ministerstva možné jen ve zvláštních případech, nová úprava se teprve chystá.

Vedení brněnské nemocnice se proti podezření z nezákonného jednání ohradilo. Připustilo však, že tkáně nevyužité v Česku dává například do Německa a Nizozemí.

"Lze hovořit jedině o mezinárodní výměně, nikoli o obchodu. Žádné peníze v tom nefigurují. Pokud má jedna strana větší výdaje s režií, kompenzuje se to třeba dodávkou přístrojového vybavení," řekl primář Jaroslav Peprla.

Ten ve vedení banky nahradil až do vyšetření případu jejího dosavadního šéfa Jiřího Adlera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue