Nový zákon by měl upravit odpovědnost znalců, jejich odměny i postihy.

Nový zákon by měl upravit odpovědnost znalců, jejich odměny i postihy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Válková chystá nový zákon, aby už soudní znalci "neničili životy"

  • 29
Ministryně spravedlnosti Helena Válková zadala práci na novém zákoně o znalcích. Ti pracují často velmi nekvalitně. Nejznámější je případ, kdy soudní znalec špatně ocenil doly OKD a stát nejspíš přišel o miliardy. Jindy se zase stalo, že policista ve své kauze pracoval jako znalec i pro obhajobu.

V současnosti se znalci řídí zastaralým zákonem z roku 1967. Ministryně o svých záměrech promluvila na semináři o znalcích ve Sněmovně.

"Setkala jsem se znaleckými posudky, které zničily život některých lidí, a schovali se pak za ně trestní soudci,“ řekla na úvod semináře ministryně Válková.
Podobné zkušenosti má poslankyně a Válkové předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD). "Dnes je situace divoká, strany se často u soudu utloukají znaleckými posudky. Ne všechny posudky jsou kvalitní a těžko se shání znalci do určitých odvětví. Je zanedbané odměňování znalců, nikdo nestojí o tak směšné částky," popisuje své zkušenosti Benešová, která pracuje jako advokátka a seminář pořádala.

Jak pracují znalci

V souvislosti s IT zakázkami na ministerstvu práce je obviněn soudní znalec, který pracoval pro ministerstvo, ale pak i pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad zakázky dostal na stůl, takže znalec fakticky posuzoval "nezávisle" svou vlastní práci.

David Zahumenský z Ligy lidských práv popsal na semináři příběh brněnské znalkyně lékařky, která podle statistik zvládla 138 posudků za rok. Pracovala na nich průměrně sedm hodin denně a k tomu ještě deset hodin denně ordinovala. Přesto se nad jejím výkazem práce nikdo nepozastavil.

Kriminalistický technik zaměstnaný u policie vypracoval jednu expertizu jako policista, ale jako soudní znalec pracoval pro změnu pro obhajobu a vyrobil posudek s úplně opačným názorem.

Často se stává, že znalec špatně ohodnotí cenu nemovitosti a vznikne majetková újma.

Nový zákon by měl řešit jednak, co musí splnit člověk, aby se stal znalcem, pokuty za špatný posudek, nově i pojištění znalců, možný elektronický registr znalců a posudků, ale i odměny pro znalce. Ty se nezvyšovaly dvanáct let.

Znalcům zadávají práci nejčastěji policisté a soudy. Když například soud projednává vraždu, téměř jistě se uplatní znalec ze zdravotnictví kvůli oběti, dále psychiatr a psycholog, kteří vyšetřují pachatele. Závažné dopravní nehody zase posuzují dopravní znalci. Například nehoda Romana Janouška si vyžádala hned několik posudků. Dnes může být znalcem každý, kdo má podle zákona "potřebné znalosti". Nyní se uvažuje o povinném magisterském vysokoškolském vzdělání v daném oboru a podle Kateřiny Maršálkové z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti dokonce i o stanovení dolní a horní věkové hranice pro znalce.

Dáme vám jen stovku na hodinu

Naopak na semináři vystoupil za znalce i jeden z nich, Lukáš Křístek. Popsal, jak soudci šetří na odměnách pro znalce, a že se tedy vlastně rozbujelé korupci ani nevidí. "Jednou jsem cestoval k soudu, kde mi soudce za dobu cesty přiznal jen sto korun na hodinu, s tím, že jsem v té době nedělal nic odborného. Řemeslníci berou víc," vyprávěl Křístek.

Ministerstvo nejdřív ustaví pracovní skupinu pro nový zákon. Válková chce zákon předložit do konce roku 2014.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video