Únosci zveřejnili nové video. Hana a Antonie prosí Česko o pomoc

  • 1270
Rodiny dívek unesených v březnu v Pákistánu předaly prostřednictvím ministerstva zahraničí novinářům dvě videa. Na prvním mluví Hana i Antonie a je z konce srpna. Prosí v něm českou vládu o pomoc. Druhé natočily matky unesených. I ony žádají o pomoc.

Záběry únosců z konce srpna se objevily na ambasádě v Islámábádu. Dívky jsou na něm viditelně ve špatném stavu. Stěžují si na svou situaci a prosí o pomoc.

Na záběrech mluví hlavně anglicky. Hana Humpálová popisuje, že se její zdravotní stav zhoršuje. "Můj zdravotní stav není stabilní, zejména kvůli potravinám a vodě, a zhoršuje se," říká na videu s tím, že neví, jak dlouho vydrží. Dokonce popisuje, jak si přeje být pohřbena. Z jejího vyjádření vyplývá, že dvojice byla rozdělena a ona o své kamarádce nic neví. "Obávám se také o svoji kamarádku, která byla se mnou, protože nevím, jestli je naživu, nebo ne," dodává.

Na videu se poté objeví i Antonie Chrástecká. Prosí, aby Česko spolupracovalo s únosci a pomohlo jí, aby se dostala domů. "Vyviňte, prosím, co největší tlak na pákistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci. Dejte jim, co chtějí. Pomozte mi, prosím, dostat se brzo domů," říká na videu.

Poté Antonie přechází do češtiny a také mluví o svém pohřbu. "Prosím, až umřu, myslete na mě jenom v superlativech, modlete se ke mně, já vás uvidím. A nebuďte dlouho smutní, protože budu na hezčím místě. Mám vás strašně moc ráda všechny," říká zlomeným hlasem.

Matky dívek na videu únoscům děkují za vzkaz

Matky dívek pak děkují únoscům za vzkaz z videa. "Byly jsme velmi šťastné, že naše děti jsou v pořádku," říkají. "Do vaší země jely s plným respektem k vaší kultuře a tradicím. Doufáme, že se o ně dobře staráte a jsme za to vděčné," uzavřely maminky unesených.

Premiér Jiří Rusnok řekl, že česká strana je v kontaktu s pákistánskými úřady. Ujistil, že úřady pracují se všemi možnostmi, které mají k dispozici. "Jsme ve styku s oficiálními orgány příslušných zemí, ale dál, jestli to dovolíte, to nebudu komentovat," řekl.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová situaci dívek a postup českých úřadů nijak nekomentovala. Uvedla, že ministerstvo v tomto případě bylo  jen prostředníkem mezi rodinami unesených dívek a novináři.

Matky unesených dívek prosí o pomoc:

Češky Hana a Antonie, kterým je 24 let, byly v Pákistánu uneseny v březnu. Neznámí muži donutili dívky i s policistou, který je doprovázel, vystoupit z autobusu a naložili je do své dodávky. Podle řidiče autobusu bylo únosců celkem sedm, z toho pět z nich mělo na sobě uniformy (více čtěte zde).

Češky do Pákistánu přijely za turistikou, chtěly na vlastní pěst po souši cestovat z Íránu do Indie. Plány konzultovaly s cestovateli i odborníky na Asii. "Cílem jejich cesty byla Indie, chtěly cestovat a poznávat a zároveň jít i do nějakého chrámu na meditace," řekla sestra jedné z unesených.

Informací o dalším osudu obou dívek je velmi málo. V červnu se na internetu objevilo video, na kterém dívky hovoří. "Po zdravotní stránce jsme v pořádku, naše životy jsou však v ohrožení," uváděly dívky na záznamu s detailními záběry svých pasů. Video však bylo z dubna, bylo tedy pořízeno zhruba měsíc po únosu.

Z videa je zřejmé, že zájmem únosců je propuštění pákistánské neuroložky Áfiji Siddikíové, která studovala v USA. Poté ale odjela zpět do Pákistánu a začala podle Američanů pracovat pro al-Kaídu. Ve Spojených státech byla zatčena v a roce 2010 odsouzena na 86 let vězení (více o videu zde).

Naposledy se o dívkách zmínil prezident Miloš Zeman. V polovině října uvedl, že se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění (více o Zemanových slovech zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video