Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ministerstvo spěchá se zrušením tarifních platů, lékaři se bojí nejistoty

  • 190
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby o zrušení tabulkových platů ve zdravotnictví rozhodoval parlament ještě letos. Zrušení tarifů proto plánuje zahrnout do změny zákoníku práce. Platit by začalo s ročním odkladem od ledna 2013.

Tři čtvrtě roku odbory bojovaly za lepší podmínky práce nemocničních lékařů. Nakonec jim v akci "Děkujeme, odcházíme" vymohly především lepší platy. Do dvou let je ale čekají nová vyjednávání. Tentokrát ne se státem, ale s každou z nemocnic. Lékaři totiž přijdou o tarifní platy a místo nich budou muset mít nové pracovní smlouvy.

Zvýšení DPH přijde zdravotnictví draho

Podle odhadů ztratí kvůli vyšší dani až 14 miliard ročně

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby změna v podobě zrušení platových tabulek prošla rukama zákonodárců ještě letos. "Zvažujeme možnost, že by změna byla zahrnuta již do návrhu na změnu zákoníku práce, která má nabýt účinnosti 1. ledna 2012," popsala mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. Novela zákoníku práce je nyní v připomínkovém řízení.

Podmínkou by ale bylo, že zrušení platových tabulek by mělo roční odklad. "Účinnost změny v odměňování zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních by byla odložena na 1. leden 2013," dodala Plívová.

O tabulky zatím přijdou jen lékaři

Nemocniční lékaři a zdravotníci budou prvními, kdo o tarifní tabulky přijde. Konec tarifů se zatím bude týkat pouze jich. "Odměňování ostatních zaměstnanců ve veřejných službách a správě by tím nebylo dotčeno," ujistila mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. Koalice přitom již dříve deklarovala, že tarify by měly postupně ustupovat také u dalších profesí.

Vypracování změny, která lékaře a pracovníky ve zdravotnictví od roku 2013 připraví o jistotu tabulkových platů, uložil ministerstvu před dvěma týdny premiér Petr Nečas (ODS). Úkol byl součástí jednání, při kterém vláda jednorázově navýšila platy nemocničních lékařů pro letošní rok o dvě miliardy korun.

Změna se dotkne lékařů v nemocnicích nebo i léčebnách a záchrankách. Pocítí ji také zdravotní sestry, ošetřovatelé a další personál, který pracuje ve státem nebo kraji spravovanými nemocnicemi.

Tarify musí zůstat, míní lékař

Plán vlády u nich ale naráží, protože se obávají, že je konec tarifů připraví o část peněz. Nemocnicím totiž umožní rozdělovat je pružněji.

"Jsme proti rušení tarifních tabulek. Chceme, aby pro všechna zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s veřejnými zdravotními pojišťovnami, byly závazné tarifní tabulky. Ale netrváme na tom, že to musí být ty stávající," míní prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj by lékaři po zrušení tabulek byli více vystaveni nejistotě při odměňování a také tlaku, že jejich plat se bude odvíjet od toho, co ušetří svému zaměstnavateli.

Tarify nahradí například pracovní smlouvy, vnitřní mzdové předpisy nebo mzdové výměry. Záležet bude na konkrétním zaměstnavateli, kterou cestu si zvolí.

Kdo se řídí tabulkami

Platovými tabulkami se řídí zaměstnanci:

- státu

- státních fondů

- školských zařízení

- neziskových ústavních a zdravotnických zařízení

"Pro nás to bude znamenat nutně kolektivní vyjednávání," říká ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Podle ní není vyloučeno, že někteří lékaři o peníze po zrušení mzdových tarifů přijdou.

"Neaktivním lékařům by peníze klesnout mohly, to nevylučuji. V systému bez tarifů by totiž byla větší diferenciace platů podle odbornosti, vytížení a tak dále," dodává Kunová, která vede Asociaci nemocnic ČR.

Riskují obě strany, kontrují nemocnice

Kunová ale předpokládá, že většina lékařů si nepohorší a část si polepší, protože pro nemocnici jsou nepostradatelní. "Při kolektivním vyjednávání mají velkou sílu a o výhody, které mají dnes, by určitě nepřišli," hodnotí s tím, že rušení tarifů je risk i pro zaměstnavatele. Lékaři by totiž mohli podmínkami zamíchat výrazně ve svůj prospěch.

Kubek ale argumenty o rozvázání rukou ředitelům při odměňování lékařů nebo třeba zdravotních sester odmítá. "Tabulky nebrání diferenciaci platů, aby schopnější lékaři měli vyšší platy než ti méně schopní. K tomu už nyní slouží například osobní příplatky," míní lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue