Smlouvu uzavřelo ministerstvo v lednu, kdy mu šéfoval Zdeněk Škromach.

Smlouvu uzavřelo ministerstvo v lednu, kdy mu šéfoval Zdeněk Škromach. | foto: David Port, MF DNES

Ministerstvo dostalo rekordní pokutu za zakázku

  • 148
Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo od antimonopolního úřadu pokutu půl milionu korun. Bez výběrového řízení přidělilo zakázku za víc než 500 milionů na provoz svého komunikačního systému, potvrdil iDNES.cz Filip Vrána z tiskového odboru Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Vrána zdůraznil, že jde o dosud nejvyšší sankci, kterou ÚOHS udělil instituci státní správy. K výjimečné sankci se úřad uchýlil, protože považuje přečin ministerstva za velmi závažný.

Smlouvu uzavřelo ministerstvo během působení svého minulého šéfa Zdeňka Škromacha letos v lednu. "Náš rozsudek ještě není pravomocný, ministerstvo se může odvolat," řekl iDNES.cz Vrána.

Podle úřadu pochybilo ministerstvo, když uzavřelo smlouvu na provoz svého komunikačního systému pro roky 2006 až 2008 přímo se společností Anect, se kterou už v minulosti spolupracovalo. V daném případě jde přitom o zakázku svým objemem převyšující půl miliardy korun.

Ministerstvo se v průběhu správního řízení hájilo tím, že uvedenou veřejnou zakázku mohla realizovat z důvodů ochrany práv a průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví pouze firma Anect.

Úřad: ministerstvo porušilo zákaz diskriminace
Proti tomu však podle Filipa Vrány stojí skutečnost, že zadavatel původně vyhlásil výběrové řízení a obdržel dvě nabídky, které splnily vymezený předmět zadání. Na základě námitek Českého Telecomu, který skončil druhý, nakonec soutěž zrušil. "Místo, aby ji však vypsal znovu, podepsal smlouvu rovnou s firmou Anect," dodává Vrána.

Ministerstvo dále argumentovalo, že zakázku zadalo z naléhavých důvodů, zvolené zadávací řízení ale je možné podle tiskového odboru ÚOHS použít pouze z důvodů "krizového stavu".

Zadavatel navíc uvedl v průběhu řízení, že  pokud by soutěž vyhrála jiná společnost, než Anect, soutěž by zrušil. "To jednoznačně odporuje znění zákona, podle kterého je zadavatel povinen v zadávacím řízení dodržet zásady stejného zacházení se všemi zájemci a uchazeči."

Nejvyšší pokuty za veřejné zakázky

800 tisíc korun
VZP za IZIP (internetové zdravotní knížky), nepravomocné

750 tisíc korun
Hradec Králové za nakládání s komunálním odpadem, nepravomocné

630 tisíc korun
Ředitelství silnic a dálnic za Hraniční most, pravomocné

500 tisíc korun
DS Zlín-Otrokovice za nákup trolejbusů, pravomocné

500 tisíc korun
Prostějov za výstavbu aquaparku, nepravomocné

500 tisíc korun
MPSV za komunikační systém, nepravomocné

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video